Metafizik Nedir?

Metafizik Nedir?

Yaşamımız boyunca en çok duyduğumuz terimlerden bir diğeri olan metafizik nedir? İsterseniz gelin enine boyuna hep beraber inceleyelim. Geleneksel olarak, Metafizik kelimesi bize Antik Yunan’dan gelir, burada iki kelimenin – Meta (üstte ve ötesinde anlamına gelir)  ve fizik kelimesinin birleşimi bulunur. Böylece, kombinasyon fizik üzerinde ve ötesinde anlamına gelir. Çoğu sözlükte bulunan tanımda metafizik, ilk neden ve varlığın doğası ile ilgilenen bir felsefe dalı olarak adlandırılır. Çoğu akademik üniversitede “Spekülatif Felsefe” etiketi altında bir felsefe dalı olarak öğretilir. (Vikipedi)

Metafizik İlgi Alanları

Ancak günümüz dünyasında metafizik kelimesi birçok ilgi alanının tanımı haline gelmiştir. Biri metafizikle ilgilendiğini ifade ettiğinde, bu ilgi aşağıdaki konulardan herhangi birinde veya bunların bir kombinasyonunda olabilir:

Felsefe, Din, Parapsikoloji, Mistisizm, Yoga, ESP, Rüyalar, Jungian Psikoloji, Kişilerarası ve Kuramsal Psikoloji, Astroloji, Meditasyon, Kendi Kendine Yardım Çalışmaları, Pozitif Düşünme, Ölümden Sonra Yaşam, Transandantalizm, Mistisizm, Reenkarnasyon

metafizik nedir

Bu ve tüm benzer konuların ortak paydası, elbette, bir gerçeklik keşfi ve idealist anlamda bu bilginin bu dünyada hem bireysel hem de toplu olarak insan yaşamına nasıl fayda sağlayabileceği ile ilgilidir. Öyleyse, bu tür çıkarların amacı buysa, çoğu profesyonel metafizik pratisyeni metafiziği manevi bir felsefe veya yaşam biçimi olarak görür. Günümüzde metafizikteki çok az uygulayıcı dışındaki herkes, hangi sistemde veya hangi metafizik öğretilirse öğretilsin, bir tür manevi felsefenin önemli bir noktasına sahiptir. Bunu, özellikle metafizikte olmanın yasal tekniklerini profesyonelce incelerken anlamak önemlidir.

  • Metafizik, tüm tanrıların güzelliğini kabul eder ve saygı duyar.
  • Metafizik doğma olmadan kendi başına bir dindir.
  • Metafizik, insanın yarattığı dini inançları ve yasaları araştırmaz, aksine Evrenin yaratılmasında büyük bir önemi olan Tanrı / Evrensel Varlık tarafından belirlenen doğanın değişmez yasalarını araştırır.
  • Metafizik, herhangi bir teolojik doktrine veya dogmaya bağlı kalmadan varlığın, gerçekliğin ve deneyimin nihai doğasını inceleyen bir felsefe dalıdır.
  • Metafizik tüm dinleri içerir, fakat hepsini aşar.
  • Metafizik, evrendeki nihai nedenin incelenmesidir.
  • Metafizik, fiziksel ve beşeri bilimin ötesini araştırabilen tek bilimdir.

Eğer bir metafizik öğretmenden veya organizasyondan diğerine seyahat edersek, insanları metafizik etiketi altında farklı şeylerle meşgul bulurduk. Bu, yogiler, mistikler, astrologlar, pozitif düşünme öğretmenleri, meditasyon öğretmenleri, manevi şifacılar, grafoanalistler, kendi kendine yardım öğretmenleri, danışmanlar, antrenörler vb. olabilirdi. Ancak yine temel payda, yaşamdaki gerçek, amaç ve anlam arayışıdır. Bunlar temel manevi sorulardan izole edilemez. Bu nedenle, bu alanların tümü, doktora derecesi ve öğrencileri tarafından oldukça önemli görülmek zorundadır. Metafizik nedir tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Metafizik Ne Demektir?

Metafizik bir felsefe terimidir. Doğa ötesi olarak Türkçe’mize çevrilebilir. Tanrı, Ruh, Ölümsüzlük gibi soyut kavramları ele alan ve inceleyen bir terimdir. Gözlem ve deney dışı anlamlarında kullanılır.

Metafizik Ne İle İlgilenir?

Metafizik temel anlamda deney ve gözlem ile anlaşılamayan soyut olayları, mantık yolu ile anlamlandırma ve nihai kararlara bağlama uğraşıdır. Metafizik ile getirilen yorumların çürütülmesi imkansız olduğu gibi aynı zamanda ispatlanmasıda imkansızdır.

Metafizik Terimini İlk Kim Kullanmıştır?

Metafizik terimi ile özdeşleşmiş olan filozof Aristotelestir. Soyut kavramları anlamaya çalışma uğraşına metafizik ismini veren filozofta yine kendisidir. Antik Yunandan bu yana metafizik çalışmaları devam etmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir