Migren Nedir?

Migren Nedir?

Hemen hemen bir çok kişinin yakalandığı rahatsızlık migren nedir? Daha önce migren hastası olduysanız, bunun ne kadar zorlayıcı olduğunu biliyorsunuzdur. Bununla birlikte, başınızda bir ağrı hissettiğinizde, düzenli bir baş ağrısı ve migren arasındaki farkı bilmek zor olabilir . Aşağıdaki bilgiler kafanızın içinde neler olup bittiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Migren Nedenleri

Peki migren neden olur? Migren genellikle başın bir tarafında zonklayan, yoğun bir baş ağrısıdır. Ayrıca kendinizi hasta hissedebilir, sese veya ışığa duyarlılığı artırabilirsiniz. Her yaştan insanı etkileyebilir. Migrenin nedeni bilinmemektedir.

Bir saldırı sırasında beyindeki kan damarlarının genişlediğini ve daha sonra etkilenen kan damarlarının yakınındaki sinir uçlarının uyarılmasıyla birlikte ağrıyı arttırdığı düşünülüyordu. Bununla birlikte, bu şimdi tüm neden gibi görünmüyor ve bazı araştırmacılar, beyindeki migrene neden olan bazı kimyasallarda aktivitenin arttığını düşünüyor.

Ancak hala kimse migrenin gerçek nedenini bilmiyor ve migren tam olarak anlaşılamıyor. (Vikipedi)

Migren Yaygın Mıdır?

Migren oldukça yaygın bir durumdur. Yaşamları boyunca her 5 kadından 1’ini ve 15 erkekten 1’ini etkiler. Hayatta daha sonra ortaya çıkabilse de, bu olağandışıdır. Migren hastalarının yaklaşık yüzde 90’ı 40 yaşından önce ilk saldırılarını yaşıyor.

Kadınlarda migrenin başlangıcı genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Bu nedenle migreni hormonal tetikleyicilere bağlarlar.

migren nedir

Migren Neden Olur? Migren Tetikleyiciler Nedir?

Migren hastalarının çoğu peynir, çikolata, şarap veya turunçgiller gibi farklı gıdaların saldırılara neden olabileceğinin farkındadır. Diğer tetikleyiciler egzersiz, kaygı, stres, parlak ışıklar, yüksek ses, doğum kontrol hapı ve seyahat yapmayı içerebilir.

Bu özel nedensel faktörler hastadan hastaya değişir. Bazı kadınlar adet dönemlerinde daha sık saldırı geçirir. Dönemden hemen önce östrojenin düşmesinin migreni tetiklediği düşünülmektedir.

Migren hastaları alkol, uyku eksikliği ve ataklara neden olduğu bilinen gıdalardan kaçınmalıdır.

Migren Tedavisi

İlk tedavi hattı her zaman tetikleyici faktörleri tanımlamaya çalışmaktır, bu da özellikle bir saldırıdan önceki gıdaların ve olayların dikkatli bir kaydını tutmak anlamına gelir. Doktor genellikle tetikleyicileri ve olayları bağlamak için bir baş ağrısı günlüğü yazmayı önerebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Belirli gıdalar, hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde migren tetikleyicileri olarak tanımlanır. Migren hastalarında büyük kadın hakimiyeti, adet döngüsü gibi, değiştirilemeyen hormonal faktörlerin önemine işaret eder.

Auralı migren veya düzenli olarak şiddetli migren yaşayan kadınlar, kombine doğum kontrol hapı almamalıdır. İnme veya diğer serebrovasküler olaylar riskinde artış olabileceği düşünülmektedir.

Migren İlaçları

Basit ağrı kesiciler ve anti-hastalık ilaçları migren ataklarını rahatlatmak için sürekli başarısız olursa, en popüler modern ilaçlar ‘triptan’ ilaç grubudur. Bu ilaçlar arasında:

  • sumatriptan (Imigran)
  • rizatriptan (Maxalt)
  • zolmitriptan (Zomig) bulunur.

Migren nedir konusu hakkında tüm detayları paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Migren Ne Demektir?

Migren zaman zaman ataklar yaparak daha çok belirginleşen ve başın belli bir kesiminde zonklama etkisi hissettiren bir ağrı çeşididir.

Migren Tedavi Edilebilir mi?

Migreni tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak migren için koruyucu tedaviler uygulanabilir ya da ortaya çıkan migren krizlerinin tedavi edilmesi konusunda bazı yöntemler mümkündür.

Migren’i Kolaylaştıran Koşullar Nelerdir?

Migreni kolaylaştıran koşullar arasında, stres, alkol, aşırı heyecan, uykusuzluk, açlık gibi etmenler yer almaktadır. Bunların yanında bazı yemek çeşitlerininde migreni tetiklediği düşünülmektedir. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir