Milletvekili Maaşı

Milletvekili Maaşı

Halk tarafından seçim sürecinde seçilen temsilci ve parlamento üyelerine milletvekili adı verilmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 600 milletvekili sayısı bulunmaktadır. milletvekilleri farklı illeri temsil etmekte ve o illerin sorunlarını çözmektedir. Milletvekilleri ile ilgili en çok merak edilen ve tartışmalara konu olan soru milletvekili maaşı ile ilgili olan sorulardır.

Milletvekili Nasıl Olunur?

milletvekili nasıl olunur sorusunun en önemli cevabı yeterli oy ile seçilebilmektedir. Milletvekilleri herhangi bir parti ile aday olabilecekleri gibi bağımsız şekilde de adaylıklarını koyabilmektedir. Milletvekili olma şartları şu şekildedir.

  1. 18 yaşını doldurmuş olmak.
  2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  3. En az ilkokul mezunu olmak.
  4. Askerlik ile ilişkisi bulunmamak.
  5. Kısıtlı olmamak.
  6. Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak.
  7. Taksirli suçlar dışında toplamda 1 yıl ya da daha fazla hapis cezası almamış olmak.
  8. Ağır hapis cezası almamış olmak.
  9. Yüz kızartıcı suç işlememiş olmak.
  10. Devlet sırrı açıklamak, ideolojik eylemlere katılmak gibi suçlardan hüküm giymemiş olmak gerekmektedir.

Milletvekili adayı olabilmek için öncelikle siyasi partilerden aday olacak olanların aday adayı olmaları gerekmektedir. Kamu personeli olanlar görevlerinden istifa etmek zorundadır. Daha sonra ise siyasi partiler illerden aday listelerini belirlemektedir. Aday adayı olmak kesinlikle aday olmak anlamına gelmemektedir. Bu durum bağımsız adaylar dışında siyasi partilerin kararına bağlı olmaktadır.

milletvekili maaşları

Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

Milletvekillerinin en son istatistiki verilere göre maaşları 22 bin 200 TL civarında olmaktadır. Aynı zamanda Ocak, Nisan, Haziran, Temmuz, Ekim ve Aralık aylarında da milletvekillerine birer aylık ikramiye de verilmektedir. Önümüzdeki ilk genel seçim 2023 yılında gerçekleştirilecektir. Erken seçim kararı alınmadığı ya da olağan dışı bir durum gerçekleşmediği sürece bu tarih bu şekildedir. Erken seçim ile ilgili bilgiler TC Anayasasında belirlenmektedir.

Milletvekilleri için zamlı maaş durumları da söz konusudur. Her yıl yürütülen zam görüşmeleri kapsamında milletvekili maaşları da zamlanmaktadır. Zam oranları ile asgari ücretten, memur zamlarından tamamen bağımsız olarak hesaplanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ebelik Maaşları

Milletvekili Seçimleri Ne Zaman?

Milletvekili seçimleri 5 yılda bir Cumhurbaşkanı seçimi ile birlikte gerçekleştirilmektedir.

Emekli Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

Milletvekili emekli maaşı ise son istatistiki bilgilere göre 13 bin 410 TL civarında olmaktadır. Milletvekili seçilmiş olan kişiler görev sürelerinden sonra emekli olmuş sayılmaktadır. Yaklaşık 4 yıl sonrasında emekli olmak için hak kazanmaktadırlar.

Maaşı Ne Kadar kategorisi ile mesleklerin ne kadar ücret aldıkları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Milletvekili Kimdir?

Milletvekili, TBMM’nde görev yapan ve kendini seçen seçmenleri temsil eden, yeni kanunların çıkıp çıkmamasını oylanan, siyasi partilere bağlı ya da bağımsız bir şekilde çalışabilen bir kamu görevlisidir.

Milletvekili Nasıl Olunur?

Milletvekili olmak için belirli bir partiden, Milletvekili seçimleri için aday olmak gerekmektedir. Aday olan kişiler gerekli oyu aldıtkan sonra Milletvekili seçilirler ve 4 yıl boyunca TBMM’de görev yaparlar. Mileltvekili olmak için herhangi bir sınav veya mezuniyet aranmaz.

Milletvekili Ne Yapar?

Milletvekili, TBMM’nde yasa teklifleri sunabilir, sunulan yasa teklifleri ve kanunları oylayabilir ve hangisinin resmilik kazanıp kazanmayacağını belirleyecek olan çoğunluga katılabilir. Kendine oy veren seçmenleri temsil eder.

Milletvekili Seçimleri Ne Zaman Yapılır?

Milletvekili seçimleri 4 yıl ara ile yapılmaktadır. Her 4 yılda bir düzenlenir.

Milletvekilleri Ne zaman Emekli Olur?

Milletvekilleri, vekillik görevleri bittiği zaman emekli olma hakkına sahip olurlar.

TBMM Ne Zaman Kuruldu?

TBMM 23 Nisan 1920 tarihinde resmi olarak kuruldu ve milletvekilleri tarafından kullanılmaya başlandı.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir