Mira İsminin Anlamı

Mira İsminin Anlamı

Mira ismi son yıllarda popüler isimlerden bir tanesi olmakla beraber Mira isminin anlamı da anne ve baba adaylar ı tarafından sıkça araştırılan bir kavramdır. Sadece ülkemizde değil pek çok farklı dilde kendine karşılık bulan isim bu dillerin her birinde farklı bir anlama gelmektedir. 

Kullanıldığı dillere bakınca; Sanskritçe, Farsça, Rusça, İspanyolca ve İbranice gibi diller karşımıza çıksa da her dilde farklı bir anlamı vardır.

  • İspanyolca’da “bakmak”,
  • Sanskritçe’de “okyanus”,
  • Rusça’da “dünya”,
  • İbranice’de “sınır”
  • Farsça’da “emir veren komutan”,
  • Arapça’da “tartışma”
  • İtalyanca’da “hedef, nişan alma”

gibi anlamları olan Mira ismi gücü, başarıyı ve azmi temsil etmektedir. Latincede ise “Mira” kelimesi aynen geçmese de mirat, mirati, mir/us, mir/or gibi şekillerde yer almaktadır. Bu kelimelerin anlamı ise harika, hayret verici, olağanüstü gibi kelimelere karşılık gelir. aYrıca hayran olmak anlamında da kullanılır.

Türkçe’de Mira kelimesinin karşılığı ise “ay gibi ışık saçan”dır. Ayrıca ayna anlamı da vardır. Mira kelimesi aslında toplumun bazı kesimleri tarafından ön yargı ile yaklaşılan kelimeler arasında olsa da dinimizce hiçbir sıkıntısı yoktur.

mira isminin anlamı

Bu isme sahip olan kimseler her türlü zorlukla başa çıkabilir ve karşılaştığı tüm zorlukların üstesinden rahat bir şekilde gelebilir. Bu konuda da oldukça başarılıdır. Sadece kendi hayatı için değil etrafındaki birçok kişinin hayatı içerisinde yer alan zorluklarla da başa çıkabilme yetisine sahiptir. Her probleme çözüm üretebilirler. Mira ismi yardımseverliği temsil eder, herkes için en iyisi olmasını ister ve bunun için çaba gösterir. Ayrıca kendine özgü ve dahiyane fikirleri de vardır.

Mira İsminin Özellikleri Nelerdir?

Kelime kökenine bakıldığı zaman Latince dilinin etkisi görülse de birçok farklı dilde karşılığı olan bu kelimenin renk karşılığı pembedir. Özgürlükçü yapıya sahip kişileri temsil eder. Kıskanç ve kısıtlayıcı tavırlardan hoşlanmayan ayrıca kendi bağımsızlığını tehdit eden her türlü kişide olgudan uzak duran kimselerdir. Olayları çok hızlı bir şekilde algılar değerlendirir ve sonuca odaklanabilirler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Mira ismine sahip kişilerin ortak özelliği girişken ve etrafına ilham kaynağı olan kişiler olmasıdır. Çok cesur bir yapıya sahip, aldığı kararlarda da bunu fazlasıyla gösterir. Yaşamın güzelliklerini yaşamaktan oldukça hoşlanırlar. Ancak hayatın monotonlaşmaya başladığını hissettikleri zaman çok kolay sıkılabilirler.

Mira ismi Kur’an’ı Kerim’de Kehf suresinde geçmektedir. Kehf suresinin 22. ayeti insanların Ashab-ı Kehf hakkında tartışmalarını ifade eder ve burada kullanılır. Mira isminin anlamı daha birçok farklı dil ve şekilde karşımıza çıkabilir.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Mira Ne Demektir?

Mira temel manada yıldız demektir. Ayrıca Rus dilinde Dünya anlamına da gelmektedir. Birçok dilde görülmekte olan evrensel bir kelimedir denilebilir.

Mira İsmi Caiz mi?

Mira ismi içerisinde güzel anlamlar barındırır. Caiz olup olmadığı konusunda herhangi kesin bir yargı olmasa da bu kelimenin Kuran-ı Kerimde de geçtiğini düşündüğümüz zaman bebeklere verilmesinde bir sakınca yoktur.

Mira İsminin Kökeni Nedir?

Mira ismi daha önce de dediğimiz gibi birçok dilde karşımıza çıkan bir isimdir. Kökenleri Latince, Farsça, Rusça ve İbranice olarak düşünülmektedir.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir