Miraç Kandili Nedir?

Miraç Kandili Nedir?

Miraç kandili nedir sorusunu soruyorsanız, bu sorunun cevabını, Müslümanların kutlamış olduğu bir kandil olarak cevaplandırabiliriz. Miraç gecesinin İslam dininde çok büyük önemi bulunmaktadır. Bu gecede herkes ellerini semaya açmakta ve sürekli olarak ibadet etmektedir. Peki, Miraç kandilinde hangi ibadetler yapılmalı ve bu gecenin tam olarak önemi nedir? Merak edilenleri sizler için açıklıyoruz.

Miraç gecesi, Recep ayının 27. Gecesi olarak ifade edilmektedir. Miraç ne demek? Miraç kelime anlamı olarak göğe çıkmak ve yükselmek anlamına gelmektedir. Bu gecenin bu kadar önemli olmasının en temel sebebi, Peygamber Efendimizin Mescid-i Aksa’ya ve oradan Allah’a yükseldiği gece olmasıdır. O gece, peygamber efendimiz, bir kulun ulaşamayacağı yerlere ulaşmıştır. Kadir gecesinden sonra en önemli gecenin Miraç gecesi olduğu ifade edilmektedir.

Miraç Gecesi Ne Oldu?

Miraç gecesinin ne olduğu da çok fazla merak edilmektedir. Bir gece, Cebrail geldi ve göğüslerini yardı. Kalbini ise zemzem suyu ile yıkadı ve içerisini hikmetle doldurdu. Daha sonra Mescid-i Aksa’ya doğru uçtular. Burada peygamberlerin ruhuna namaz kıldırdı. Hazreti Muhammed’e su, süt ve şarap ikram edildi. O ise sütü içti. Daha sonra manevi bir asansör ile göklere çıktı ve 7 katı gezdi. Gezdiği katlar:

 1. Katında (semasında): Hz Âdem ile görüştü
 2. Katında (semasında): Hz. Yahya ve İsa ile görüştü
 3. Katında (semasında): Hz. Yusuf ile görüştü
 4. Katında (semasında): Hz. İdris ile görüştü
 5. Katında (semasında): Hz Harun ile görüştü
 6. Katında (semasında): Hz. Musa ile görüştü
 7. Katında (semasında): Hz İbrahim ile görüştü

Miraç gecesi bütün alemler dolaşıldı. Cebrail Hz, Hz. Muhammed’i yükseklere çıkarttı. Son olarak Sidretü’l Münteha’ya ulaştırdı. Daha sonra Hz. Muahmmed’e günde 70 bin meleğin geldi Beyt-i Ma’mür gösterildi. Orada kendine süt, şarap ve bal içerikli bardaklar sunuldu. Peygamber efendimiz yine sütü seçti.

Peygamber efendimiz, o gece Allah’a iki yayın ucu kadar bir mesafe ile yaklaştı. Allahu Teâlâ,  perdesiz ve vasıtasız olarak onunla iletişime geçti.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

miraç kandili ne zaman

2020 Miraç Kandili

Miraç kandili ne zaman sorusunu soruyorsanız, 21 Mart 2020 Cumartesi günü olduğunu söyleyebiliriz. Bu gece bütün insanlık tövbe etmek amacıyla ellerini Allah’a doğru kaldırarak dua etmektedir. Miraç kandili duası şu şekildedir:

“Euzü Besmele”

“Bizleri varlığa erdiren, var olmamızdaki sonsuz zevkleri gönlümüze duyuran Rabbimiz, sana şükürler olsun. Peygamber Efendimize selam olsun”

Miraç kandilinde ne yapılmalı? Miraç kandilinde yapabileceğiniz ibadetler şunlardır:

 • Oruç tutabilirsiniz.
 • Nafile ve kaza namazları kılabilirsiniz.
 • Kuran’ı Kerim okuyabilirsiniz.
 • Tövbe İstiğfar edebilirsiniz.
 • Bütün gece dua edebilirsiniz. Salavat getirebilirsiniz.
 • Sadaka verebilirsiniz.

Görüldüğü gibi miraç kandili zamanında yapabileceğiniz pek çok ibadet bulunmaktadır. Sizler de bu ibadetleri yaparak, günahlarınız için tövbe edebilirsiniz.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Miraç Kandili Ne Demektir?

Miraç kandili Recep ayının 27. Gününe tekabül eden, İslam dini adına kutsal bir gündür. Hazreti Muhammed’in göğe yükselmesini ve Allahın huzuruna çıkmasını belirtir.

Miraç Kandilinin Önemi Nedir?

Miraç gecesinin Kadir gecesinden sonra en kutsal gün olduğu söylenmektedir. En faziletli günler arasında yer alır. Beşeri manada tüm perdeler ortadan kalkmış ve tamamen ilahi ölçülerde bir göğe yükselme gerçekleşmiştir.

Miraç Gecesinde Neler Farz Kılınmıştır?

Miraç gecesinde 3 şey farz kılınmıştır. Beş vakit namaz, Şirke düşmeyenlerin günahlarının affedilmesi ve Bakara suresinin sonu müslümanlara farz edilmiştir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir