Miran İsminin Anlamı

Miran İsminin Anlamı

Miran isminin anlamı nedir? Özellikle son dönemlerde bebekler için popüler isimlerden birisi olan Miran ismi genç anne ve baba adaylarının “Miran isminin anlamı nedir?” olarak sıkça araştırdığı bir isimdir. Hem çağdaş bir isim olması hem söyleniş açısından kulağa hoş gelmesi hem de anlamlı bir isim olması tercih sebebi olmasının sebebidir.

Miran isminin “beyler” anlamına gelmektedir. Mavi renge yakın olan bu ismin kökeni Farsçadır. Günümüzde pek duyulmamış bir isim olsa da Kürtçede beylerbeyi anlamına gelmektedir. Miran ismi son dönemlerde kulağa hoş gelme özelliği ile dikkatleri çekmeyi başarmıştır.

Pek çok farklı anlama gelen Miran isminin anlamları arasında;

  • Beyler
  • Beylerbeyi
  • İyi insan

gibi anlamlar vardır. Özellikle televizyonlarda ve basında çok sık karşılaşmaya başladığımız bu isim pek çok ailenin tercih ettiği bir isim olacak gibi görünüyor. Özellikle ATV kanalında yayınlanan Hercai dizisi de Miran isminin bu kadar popüler olmasının bir başka sebebidir.

miran isminin anlamı

Miran İsminin Özellikleri Nelerdir?

Tam bir işkolik olan bu kişiler oldukça enerjik ve sağlıklıdır. Ayrıca girişimci insanlardır ve ticarete yakın insanlardır. Çok az uyurlar ve çok fazla iş yaparlar. Evine düşkün insanlardır ve maddi durumlarına çok dikkat ederler.

İş dünyasında ve özel hayatlarında iyi bir gözlem yeteneğine sahip olan kişilerdir. Bir modacı gözü ile detaylara dikkat eder bir yazar gözü ile de olayları değerlendirirler. Çok fazla iş yükü oldukları için biraz zorlansalar da bir iş bitmeden kesinlikle başka işe başlamazlar. Maymun iştahlı kişilerdir. Dengeli ve dikkatli bir hayatları vardır ve hayatları bir çizgi üzerine kuruludur. Düşüncel ve merhamet sahibi kişiler olsa da sanatsal anlamda yetenek sahibi ve yaratıcı kişilerdir.

Olayları derinlemesine değerlendirir, inceler ve düşünürler. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerjiye sahiptir. Bu sebeple sorumluluk almaktan kaçınmazlar. Cesur kişiler olsa da bazı durumlarda cesaretlerini kontrol ederek hemen karar vermemeli esnek olabilmelidirler. Ancak bunu çok fazla başardıkları söylenemez. İnsanların düşünceleri de bu kişiler için oldukça önemlidir. Yazmayı, okumayı ve kendilerine bir hobi edinmeyi severler. Günlük tuttukları da ir detay tabi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Miran isminin anlamı dışında Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediğini merak edenler için söyleyelim: Miran ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyor. Bununla birlikte yapılan araştırmalar sonucu ülkemizde yedi binin üzerinde Miran isimli kişinin olduğunu söyleyebiliriz. Gerek anlam konusunda gerekse hitap konusunda oldukça güzel bir isim olan Miran ismini çocuklarınız için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Miran Ne Demektir?

Miran; Mir kelimesinden türemiş olan bir isimdir. Kelime olarak Beyler anlamına gelmektedir. Ülkemizde ki popüler isimler arasında yer almamaktadır.

Miran İsmi Caiz mi?

Miran ismi incelendiğinde, bu ismin yeni doğan bebeklere verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Gönül rahatlığı iile kullanılabilir.

Miran İsminin Kökeni Nedir?

Miran ismi köken olarak Farsça diline aittir. Türk dil geleneklerine nasıl geçtiği hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir