Mirza İsminin Anlamı

Mirza İsminin Anlamı

Mirza isminin anlamı, özellikleri, harf analizi ve istatistiklerini burada bulabilirsiniz. İsmin kökenini Farsça olduğu bilinir. Kuran-ı Kerim’de geçmeyen isimlerden birisidir. İsmin rengi erkeklerde kullanılmasından dolayı mavi olarak kabul edilir. Ülkemizde çok sıklıkla kullanılmayan bir isim olsa da tercih eden insanların sayısı da az değildir. Güzel, geçmişi hatırlatan ve sert bir telaffuzu olan bir isimdir.

Mirza İsmini Sözlük Anlamı

Mirza ismi günümüze çok eski tarihlerden gelmiş bir isim olması nedeniyle farklı anlamlara sahiptir. Kullanıldığı yere göre bu isim anlam kazanmaktadır.

  • Türk devletlerinin bazılarında asalet unvanı
  • Hükümdar soyundan gelen
  • Emiroğlu beyi
  • Dubb-i Ekber (Büyük Ayı) yıldız kümesinde bir parlak yıldızdır.

Mirza İsminin İstatistikleri

Mirza ismiyle ilgili ilginç bilgilerden biriside kullanım sıklığıdır. Ülkemizde ki kullanma sıklığı açısından sonlarda kalan isimlerden birisidir. Bu ise sahip yaklaşık 5 bin kişi vardır. İstanbul’da bu isme sahip 400’e yakın insan vardır. Her 17315 kişiden birisinde bu isim vardır. Bu ismin harflerinin sayısal toplamının sonucu 79 yapmaktadır.

M:16 + İ:12 + R:21 + Z:29 + A:1 = 79

mirza isminin anlamı

Mirza İsminin Harf Analizi

Mirza isminin harf analiz isimden bağımsız bir şekil yapılmaktadır. Ülkemizde kullanılan harflerin anlamlarına göre yorumlanarak, isme farklı bir bakış acısı kazandırılır.

  • M: Başarılı insanlardır. Bunu zekalarına borçludur. Bu zekalarını aynı zamanda ticaret yapmak için kullanırlar.
  • İ: Duygusallık açısından çok aşırıdırlar. Bu nedenle kolayca kırılır veya incinebilirler. Hassas bünyeleri hemen fark edilir.
  • R: Tereddüt adeta onlar için hayatlarının temel bir parçasıdır. Bu nedenle her türlü kararı verirken büyük oranda güçlük çekerler.
  • Z: Bilimi çok seveler. Okumak ve bir şeyleri araştırmak çok hoşlarına giderler. Bu onların eğitimde başarılı olmasına neden olur.
  • A: Gelişmiş bir olayları algılama duygusuna sahiptirler. Genelde karar verirken mantıklarını dinlerler. Bu sayede doğru kararı vermede başarılı seçimler yaparlar.

Mirza İsminin Özellikleri

Mirza ismine sahip olanların bilinen özelliklerinden birisi düzenli ve hizmete açık insanlar olmalarıdır. Genellikle etraflarında güvenilir, samimi ve yardımsever bir insan olarak kabul edilirler. Genelde iradelerini ortaya koyarken güçlerini kullanmayı seçerler. Bu isme sahip ülkemizde önemli bir isim olmasa da FARS dilinin yayıldığı topraklarda yaşayan önemli kişiler vardır. Mirza isminin anlamı tüm detayları ile anlatıldı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Mirza Hüseyin Ali, Mirza Teletoviç, Mirza Begiç, Mirza Galip, Mirza Delibasic ve Mirza Fetali Ahundov bunlardan bazılarıdır. Çekici ve güçlü bir anlamı olmasından dolayı kullanılır.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Mirza Ne Demektir?

Mirza; Emir oğlu, Hükümdar soyundan gelen kişi anlamlarını taşımaktadır. Asalaet ünvanı olarak kullanılmakta olan bir kelimedir.

Mirza İsmi Caiz mi?

Mirza isminin caiz olup olmadığı konusunda elimizde maalesef ki herhangi net bir sonuç bulunmamaktadır. Din adamlarının bu konuda ki araştırmaları devam etmektedir. Blog yazılarımızı takipte kalın.

Mirza İsminin Kökeni Nedir?

Mirza Farsça kökenli olan bir isimdir. Geleneklerimize Selçuklu döneminde dahil olduğu düşünülmektedir. Ancak net bir bilgi maalesef yoktur.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir