Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil Pazarlama Nedir?

Doğru seçilmiş olan hedef kitleye ulaşılması adına çeşitli internet kanallarının ya da SMS ile birlikte mobil cihazlardaki uygulamaların kullanımı mobil pazarlama nedir sorusuna yanıt olur. Günümüzde mobil cihazların çok daha fazla kullanımı, her işlemin mobil uygulamalarla yapılabilmesi önemini artırmıştır. Bundan ötürü hemen her firmanın pazarlama stratejilerinde mobil versiyon çok daha belirleyicidir.

Hedef Kitle Analizleri

Öncelikli olarak mobil pazarlama nasıl yapılır sorusuna geçmeden önce ürün ya da hizmetler için hedef kitle belirlenir. Demografik özellikler, yaş ve cinsiyet hususlarıyla coğrafi konumlar bu alanda hesap edilir. Mobil kullanım alışkanlıklarına sahip olunup olunmadığı da buradan çıkarılır. Gençlere yönelik hamlelerde çok daha etkili bir mobil pazarlama stratejileri oluşturulması şarttır. Var olan yapılacaklar listesi şu şekildedir;

  • E-posta bültenleri mutlaka mobil uyumlu bir tarzda hazırlanmalı,
  • Sosyal medya gönderileri mobil cihazlara uygun düzenlenmeli,
  • Web site kullanımı mobil uyumluluğa sahip olmalıdır.
  • Yapılacak tüm işlemlerin mobil cihazlarla gerçekleştirilmesine imkan tanınmalıdır.
  • Güncellemelerin her an kontrol edilmesi, mobil yeterlilik konusunda sitenin test edilmesi gerekir.
  • Markaya ait mobil uygulama olmalı ve doğrudan işlemlerin ve satın alma durumlarının yapılması sağlanmalı.

Mobil Uyumlu Pazarlama Stratejileri

Gerçekleştirilecek işlemler bazında e-ticaret uygulamaların durumları belirleyici olur. Bilindiği gibi doğru analizler sonucunda belirlenmiş hedef kitleye yönelik dikkat çekici mail gönderimleri pazarlama stratejilerinin temelini oluşturur. Ürün satışı konusunda yardımcı olurken burada mail-mobil uyumluluğuna göz atılmalıdır.

mobil pazarlama

Mobil Uygulama Hazırlama

Devamlı olarak müşterilerin ürünlere göz atması, daha kolay ulaşması ve her an alışveriş yapabilmesinin mümkün olması adına mobil uygulamalar son derece gereklidir. En az bir kere tarayıcı üzerinden girilerek beğenilen bir sitenin mobil uygulamasının olup olmadığına bakılır. Bu veri ışığında e ticaret pazarlaması denildiğinde yapılacakların ilgi mobil uygulama hizmetidir. Böylelikle üyelik hesabı açılarak daha kolay bir şekilde sepete ekleme yapılır. Hemen tek bir tıkla ürün alımları tamamlanır. Hiçbir sınırlandırma olmadan masaüstü versiyon özellikleriyle kullanılması da mobil pazarlama nasıl yapılır sorusunu akla getirir. Uygulamada konum durumu bulunması ve dijital dönüşüm özellikli olması da önemlidir. Yalnızca ürünlerin satın alınmasına değil, birçok farklı detayın kazanılmasına yardımcı olması da etkinliğini arttırır. Bu kapsamda bakıldığında pazarlama stratejileri bakımından mobil uygulamanın sorunsuz kullanımıyla güven duygusu da yaratılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Mobil Uygulama Faktörleri

Mobil uygulama üzerinden bildirimlerin gelmesi, mesajların gönderilmesi birçok detayı da ortaya çıkarır. İndirim ve kampanya durumları, ürünlere ilişkin çeşitli avantajlar, var olan hatırlatmalar alışveriş oranını arttırır. QR KOD gibi dijital unsurların kullanılabilir olması da yararlı bir alan ortaya çıkarması adına değerlidir. Var olan mobil uygulamalarda reklamların verilmesi, Google Adwords etkisinin yaratılması da yine e ticaret pazarlamasına katkı sunar.

SMS Gönderimleri

Doğrudan mobil pazarlama stratejisi olan SMS gönderimleri çokça yaygındır. Tüm operatörlerden yapılacak mesajlarda açıklayıcı dil ve sade anlatım bulunmalıdır. 160 karakterin üstüne çıkmaması da müşteri ilgisinin kaybolmaması adına önemlidir. Tatil promosyonları, marka indirim mesajları ya da var olan çekilişlere ilişkin SMS kullanımı mobil tarzı pazarlama çerçevesinde görülür.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama, bir ürün satışı gerçekleştirmek ya da marka bilinirliği arttırmak adına mobil cihazların ve kullanıcıların hedef olarak seçildiği dijital pazarlama türüdür.

Mobil Pazarlama Nasıl Yapılır?

Mobil pazarlamayı yaparken SMS yöntemi kullanılabilir. Bunun haricinde mobil uygulamalardan bildirim sistemi ile lokasyon bazlı mobil pazarlama çalışmaları yürütülebilmektedir.

Mobil Pazarlamanın Önemi Nedir?

Günümüzde hemen hemen her kişi mobil cihaza sahiptir. Bu cihazları hedef kitlesine koyarak oluşturulan reklamlar daha kolay etkileşim kazanacak ve daha verimli pazarlama hamleleri doğuracaktır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir