Modem Wifi Şifre Değiştirme

Modem Wifi Şifre Değiştirme

Kısa işlemler neticesinde telefondan modem wifi şifre değiştirme işlemleri yapılabilirken telefon markasının bir farkı bulunmamaktadır. Tüm markalardaki telefonlarla hemen şifre değiştirme yapılabilir. Bunun için ise öncelikli olarak wifi bağlantısı gerekir. Yani eski wifi şifresinin biliniyor olması lazımdır. Peki, sorunsuz bir şekilde modem wifi şifresi değiştirme nasıl yapılmaktadır. Sizler için adım adım anlattık.

Modem Şifre Değiştirme TTNET

Türk Telekom modem wifi şifre değiştirme telefon üzerinden yapılabileceği gibi istenmesi durumunda müşteri hizmetler de aranabilir. Belirli güvenlik sorularına yanıt verdikten sonra wifi şifre değişim talepleri onaylanır ve istenilen şifreler oluşturulur. Yaklaşık 3 dakika içinde değişim söz konusu olurken aramaya gerek olmadan da işlemler yapılabilir. Bunun için 192.168.1.1 yazarak tarayıcıda aratın. Arayüz giriş sayfasından kullanıcı adı ve şifre bölümü girilir. Kullanıcı adınıza admin, şifre ise turktelekom ya da ttnet olarak giriş yapılır. Kablosuz seçeneğine tıklanır. SSID1 ve SSID2 bölümleri bulunmaktadır. Halihazırda modem wifi adı SSID1, wifi şifresi ise SSID2 bölümüne girildikten sonra kaydet yapılır. Ardından onaylanması durumunda modem üzerindeki ışıkları yanıp sönecektir. Birkaç saniyelik işlem neticesinde ışıkların sabitlenmesi, şifrenin değiştirildiğini gösterir.

wifi şifre değiştirme

Modem Wifi Şifre Değişim Adımları;

  • Modem markası ve işlem seçeneklerinin nasıl olacağı belirlenmelidir,
  • Müşteri hizmetleri aracılığıyla yapılabileceği gibi akıllı telefonlarla tarayıcı üzerinden değişim söz konusudur.
  • Kablosuz Temel Ayarlar arayüzü için modem ip adresi tarayıcıya yazılır.
  • Tarayıcı üzerinden etkin olan tüm kablosuz wifi şifre değişimleri yapılmaktadır.
  • SSID1 ve SSID2 bölümleri haricindeki kısımlarda ayar farklılığına gerek yoktur. (Türk Telekom)

Wifi Şifre Değiştirme İşlemleri

Modem wifi şifre değiştirme işlemlerinde modem markasına göre farklılıklar olabilmektedir. Türk Telekom ya da Vodafone kablosuz modem wifi değişimleri hemen yapılabilmektedir. Tp-Link marka modemlerde Temel Ayarlar kısmından SSID1 ve SSID2 şifre değişimleri yapılarak süreçler tamamlanır. Herhangi bir sorun olması beklenmezken wifi şifre oluşturma şartlarına uyulması istenir. Bununla birlikte hemen değişimler yapılır. Şifre kullanımının başladığı ise yanıp sönen modem ışıklarının sabit olmasıyla anlaşılır. Huawei modemlerde ise kablosuz ağ şifreleme bölümünden kablosuz ağ adı kutusu modem ismini değiştir açılır. Kablosuz şifresi kutusu modem wifi şifre değiştirme bu şekilde gerçekleşir. Asus modem markasında ise SSID bölümünden WPA Pre-Shared Key Kutusu kısmından modem wifi şifresinde değişikler olmaktadır. Zyxel modem kullanımlarında ise SSID kutu modem ismi sayfasında otomatik şifre oluştur bölümü vardır. Buna ait kutucuğun işaretinin kaldırılmasıyla yeni şifre oluşturma imkânı tanınır. Böylelikle kullanıcılar istedikleri şifreyi oluşturarak wifi kullanımına devam edebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Vodafone Modem Şifre Değiştirme Telefondan

Modem arayüz şifre değişimleri sonrasında işlemler söz konusudur. Bununla birlikte var olabilecek Vodafone modem wifi şifre değiştirme işlemleri özelinde “bağlantınız gizli değil” sayfası açılabilmektedir. Modem ip adresi girişlerinde böyle bir durumun çıkması halinde birkaç adım izlenebilir. Alt kısımda yer alan “Gelişmiş” bölümüne tıklanır. Ardından “sitesine ilerle” kısmıyla açılması sağlanır. Sonrasında modem arayüz bölümünden modem wifi şifresi değiştirme başlatılır. Sol kısımdan kablosuz seçeneği tıklanırken etkin ve devre dışı olup olmadığı da görülür. Mod, Kanal ve Kanal genişliği kısımlarında bir değişikliğe gerek yoktur. Yapılacak işlemlerin ardından kaydet denilerek süreçler sağlıklı bir şekilde tamamlanır.

Nasıl Yapılır kategorimiz ile günlük hayatınızda ki sorunlara pratik çözümlere ulaşın.

Modem Nedir?

Modem, servis sağlayıcıları tarafından sağlanan internet hizmetinin kablolar vasıtası ile evlere veya işyerlerine dağıtılmasını sağlayan bir teknolojik alettir. Servis tarafından gelen internetin evde kullanılmasını sağlar.

Modem Şifrelenebilir Mi?

Modemler interneti paylaştıran araçlar oldukları için, art niyetli veya yetkisiz kişiler tarafından erişilmek istenebilir. Bu nedenle modemlere şifre koymak ve interneti güvene almak önemlidir. Günümüzde tüm kablosuz modemlere şifre koymak mümkündür.

Modem Şifre Nasıl Koyulur?

Modemlerinize şifre koymak için ilk olarak modem arayüzünüze girmeniz gerekir. Daha sonra kablosuz ayarlarınızdan şifrenizi değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir