Monarşi Nedir?

Monarşi Nedir?

Monarşi nedir gibi sorularınızı duyar gibiyiz, eğer bu sorunun cevabı sizin için büyük önem teşkil ediyor ise lütfen yazımızı okumaya devam edin. Monarşiye dair birçok detayı sizin için en kısa ve net şekilde ele aldık.

Monarşi, tek bir kişinin bölünmemiş egemenliğine veya kuralına dayanan politik sistemdir. Terim, hükumette yüksek otoritenin bulunduğu devletler için geçerlidir; devlet başkanı olarak çalışan ve kalıtım yoluyla pozisyonunu elde eden bireysel bir hükümdar bulunur. Monarşilerin çoğu, genellikle babadan oğula, sadece erkeklerin yerine geçmesine izin verir. Bir monarşi, bir yandan hükumet ve devlet idaresi, bir yandan da mahkeme ve diğer çeşitli törenlerden oluşan, ancak bağımsız üyelerin sosyal hayatını sağlayan kurumlardan oluşur. (Vikipedi)

Monarşi, bu nedenle, sadece siyasi-idari bir örgütü değil, aynı zamanda 20. yüzyıl Alman doğumlu bir sosyologun belirlediği bir “mahkeme toplumu”nu da içerir. Norbert Elias, monarşik hanedanla (veya “kraliyet” eviyle) bağlantılı kişisel soylar ağıyla bağlantılı çeşitli asalet gruplarını atayacaktır. Tüm bu bağlar sembolik ve tören özelliklerinde belirgindir.

Belirli bir süre boyunca toplumun tarihi koşullarını oluşturmak için bazı değişiklikler ve süreçler vardır. Bu süreçler ise elverişli monarşinin artışına işaret eder. Savaş, verimli toprakları ve ticaret yollarını elde etmenin ana yolu olduğu için, antik dünyanın en önemli hükümdarlarından bazıları savaşçı liderler olarak ilk izini bıraktı. Böylece, Octavianus’un (daha sonra Augustus ) askeri başarıları, imparator ve bölgedeki monarşi kurumuna büyük etki etti. Altyapı programları ve devlet inşası da monarşilerin gelişmesine katkıda bulundu.

Kurak kültürlerde yaygın olan, verimli topraklar tahsis etme ve tatlı su dağıtım rejimini yönetme ihtiyacı, nehir kıyısında eski Çin, Mısır ve Babil monarşilerinin kurulmasını açıklıyor. Hükümdarlar da kendilerini devlet kurucuları olarak kanıtlamak zorundaydılar.

mutlak monarşi

Mutlak Monarşi Ne Demek?

Napolyon Bonapart yeni bir tür monarşi başlattı bu monarşi türü “mutlak monarşi ”diye konuştu. Hükümdar toplum adına hüküm sürdü ve milliyetçi özlemler ile bağımsızlık güdüsünü arttırdı. Napolyon, yönetimini insan ve vatandaş hakları bildirgesi gibi Fransız Devrimi’nin araçlarına dayandırdı. Bununla birlikte, aynı zamanda, aile üyelerinin kontrolüne giren birkaç Avrupa ülkesinde yönetici olarak hüküm süren mutlakçı bir hükümdardı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Avrupa’da kök salmış olan milliyetçi monarşiler dünyanın diğer bölgelerine yayıldı. 19. ve 20. yüzyılın başlarında, Yunanistan ve Arap eyaletlerinde (özellikle Mısır ve Suriye) ve Osmanlı İmparatorluğu ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan bağımsızlık kazanan devletlerde yeni hükümdarlar iktidara geldi ( Avusturya-Macaristan).

Günümüzde Monarşi ile Yönetilen 10 Ülke

  • Birleşik Arap Emirlikleri
  • Katar
  • İspanya
  • Andorra
  • İsveç
  • Japonya
  • Danimarka
  • Birleşik Krallık
  • Tayland
  • Norveç

Monarşi nedir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Monarşi Ne Demektir?

Monarşi, günümüzde pek rastlanmasa da Tarih süreçleri içerisinde çokca rastlanmış olan bir yönetim şeklidir. Yönetim genellikle tek bir kişinin himayesi altındadır. Bu yönetim gücü kalıtım yolu ile aile bireyleri arasında geçişkenlik gösterir. Krallık düzeni denilebilir.

Meşrutiyet Nedir?

Meşrutiyer günümüzde bile hala kimi ülkelerde görülmekte olan bir monarşi yönetimi şeklidir. Kral’ın yetkileri anayasa ile sınırlandırılmıştır. Kral sembolik olarak hayatına devam eder ancak yasama ve yürütme parlamento ve hükümete aittir.

Demokrasi Nedir?

Demokrasi, var olan yönetim şekilleri arasında en modern ve halk dostu olan sistemdir. Yönetim seçim ile belirlenmekte olan kişiler tarafından sürdürülür. Halk yönetimde birinci söz sahibidir ve seçim hakkına sahiptir.

Monarşi İle Yönetilen Ülkeler Var mı?

Günümüzde monarşi rejiminin aktif olduğu ülkeler; BAE, Katar, Birleşik Krallık ve Suudi Arabistan gibi ülkelerdir.

Türkiye’nin Yönetim Şekli Nedir?

Ülkemizin yönetim şekli 1923 yılından beri Cumhuriyet rejimidir.

Cumhuriyet Nedir?

Cumhuriyet, halkın seçme ve seçilme hakkın sahip olduğu, yöneticilerin oy çokluğu ile belirlendiği bir yönetim şeklidir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir