Monopoly

Monopoly

En popüler oyunların arasında yer alan Monopoly nasıl oynanır? Çıktığı günden beri en popüler kutu oyunlardan olmayı başaran Monopoly, keyif açısından da benzersizdir. Emlakçılık alanında deneyim sunması ve ilerleyen yapıya sahip olması da birtakım taktikleri beraberinde getirir. Her ne kadar basit bir kutu oyunu olarak görülse de çok derin stratejilerin uygulanması şarttır. Aksi durumda kısa zamanda oyunda iflas edilmesi kaçınılmazdır. Özellikle çok deneyimli kişilerle oynanması halinde monopoly oyunu çok daha büyük zorluklarla karşılaşılmasını kaçınılmaz kılacaktır.

Monopoly Ne Demek?

İlk olarak 1929 yılında Charles Darrow ismindeki kişi tarafından oynatılmaya başlanan kutu oyununun patenti 1935 yılında alınmıştır. Halihazırda Hasbro tarafından geliştirilmiş olurken geçmişten günümüze yaptığı başarılı satış rakamlarıyla adından söz ettirmektedir. Monopoly Türkiye satış rakamları da son derece yüksek olurken teknolojik cihazlar aracılığıyla da oynanmaya devam etmektedir. Emlak alımı özelinde satım kiralama ve daha büyük kiraların kazanılmasına dayalı kutu oyunudur. En zengin oyuncu oyun sonunda hesaplanarak oyunu kazanır. Oyun içinde iflas durumları olabileceği gibi mülk yatırımları yaparak zengin olunmaya çalışılmaktadır. Kira fiyatlarını yükseltmek için birçok farklı yöntem kullanılabilir. Tahminlere göre 2 Milyar insanın Monopoly oynadığı ifade edilmektedir. Peki, monopoly nasıl oynanır? (Monopoly)

Monopoly Nasıl Oynanır?

Monopoly denilince klasik oyun materyalleri öne çıkmaktadır. Oyun tahtasıyla birlikte 28 tapu senedi, 10 adet piyon, zarlar, 16 şans kartı ve otel-ev adetleri mevcuttur. Bununla birlikte klasik oyun içerisinde kâğıt paralar bulunmaktadır. Ancak monopoly dijital bankacılık açısından kartlı sistem kullanımını da sunmaktadır. Çok yeni çıkan monopoly oyunlarında para bulunmamaktadır. Her oyuncuya kredi kartı verilirken işlemler post cihazına okutularak yapılır. Böylelikle hız kazanılırken paraların kaybolması, eksik çıkması ya da çok daha zahmetli sayım işlemleri de ortadan kaldırılmış olur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

monopoly oyunu

Oyun, piyon seçimleriyle başlar. Her oyuncu istediği piyonu alır ve sonrasında sırayla zar atılır. Sonrasında oyun sırası belirlenirken alan üzerinde piyonlar hareket ettirilir. İstenilen yerlerdeki alanlar satın alınabilir. Üzerinde satış fiyatları yazarken gelen kişilerin ne kadar ödeyecekleri de kira olarak tapu senedinde belirtilmektedir. Satın alma işlemleri yapılmasının ardından diğer oyuncuların o yere gelmesiyle kira alınır. Her geliş durumunda kira katlanarak ilerler. Çok daha yüksek kira ödemeleri almak için oyuncu tarafından emlak alanına yatırımlar yapılabilir. Dört kişilik oynanması çok daha zevkli olurken en az iki kişi tarafından monopoly oyunu oynanabilmektedir.

Monopoly Oyun Kuralları

  • Oyun alanı çerçevesinde var olan tapu senetlerinin alınması, kiralanması, kullanımına dayalıdır.
  • Şans kartları bulunurken hapis cezası da olabilmektedir.
  • Kurallar gereği ipotek durumları ve borç alımları yalnızca bankadan yapılmaktadır.
  • Kişi, sahibi olduğu tapuların kiralarını yükseltebilir, otel imkanlarından yararlanabilir.

Monopoly Ne Kadar?

Mobil uygulamasının indirilmesiyle de monopoly oynanabilirken çok daha zahmetsiz ve hızlı süreçleri ifade eder. Hemen her cihazdan monopoly oyunu indirerek oynanabilir. Buna bağlı olarak monopoly ne kadar sorusu da merak edilmektedir. Kurallarına göre yapılacak hamlelerle sizde emlak zengini olmak için hemen oyunu indirmek için mağazaya giriş yapabilirsiniz.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Monopoly Oyunu Nedir? 

Monopoly , belirli bir oyun tahtası üzerinde oynanan ve en çok parayı toplayıp diğer rakipleri geçmeyi amaçlayan bir kutu oyunudur.

Monopoly Kaç Kişi İle Oynanır?

Monopoly oyunu genelde 4 kişi ile oynanmaktadır. Ancak 3 kişi veya 6 kişi ile de oynanabilmektedir.

Monopoly Oyunu Kaç Saat Sürer?

Monopoly oyununun kaç saat süreceğini tam olarak tahmin etmek mümkün değildir. Oyun bir kaç kişinin iflas etmesine değin sürecektir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 4 Ortamala: 3.8]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir