MS Hastalığı Nedir?

MS Hastalığı Nedir?

MS hastalığı tıp dilinde Multiple Skleroz olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık sebebi ile kişinin bağışıklık ve omurilik kısımlarında bir sorun olmaktadır. Genel olarak dünyada 3 milyondan fazla kişinin bu hastalık ile mücadele ettiğini söyleyebiliriz. MS hastalığının gelişimi ataklar şeklinde kendini göstermektedir. Kişinin kontrollerine düzenli olarak gitmesi ve ataklarını kontrol altına alabilmesi son derece önemlidir. MS hastalığı nedir sorusuna daha detaylı şu şekilde cevap verebiliriz:

MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

MS hastalığı farklı belirtiler ile kendini gösterebilmektedir. Ancak bu belirtiler kişiden kişiye göre değişebileceği için net bir belirti olmayacaktır. Genel olarak MS hastalığı belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Yorgunluk
 2. Yutmada zorluk
 3. İdrar kaçırma
 4. Çift görme
 5. Görme kaybı yaşama
 6. Kas sertliği
 7. Güç kaybı
 8. Uyuşukluk
 9. İğnelenme
 10. Karıncalanma
 11. Kabızlık
 12. Cinsel bozukluk
 13. Denge bozukluğu
 14. Bulantı yaşama

Belirtilen bu durumlar genellikle MS hastalığının belirtileri arasında bulunmaktadır. Problemler tek bir şekilde başlayacağı gibi birden kendini gösterebilmektedir. Kişi bu belirtilerden genellikle güç kaybı ile hastalıkla karşılaştığını söylemektedir. Bu belirtiler aynı zamanda miyelin konusu ile yakından alakalıdır. Çünkü insanların sinir sisteminde sinir liflerini koruyan bir kılıf bulunmaktadır. Bu kılıf, elektrik uyarılarını net bir şekilde iletir. Kişi MS hastası ise, miyelin kılıfında bir sorun olmaktadır. Bu sorunda bazı bölgelerde kendini göstermektedir. (Vikipedi)

ms hastalığı

MS Hastalığı Sonradan Mı Olur, Doğuştan Mı Olur?

MS hastalığı ne demek sorusuna yukarıdaki gibi cevap verebiliriz. Ancak genel olarka kişiler, bu hastalığın doğuştan mı yoksa genetik olduğunu mu merak etmektedir. Genellikle genetik faktörlerin ağırlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle şu faktörler MS hastalığının oluşması için uygun adayları oluşturmaktadır:

 • Çevresel Durumlar: Böcek ilaçlarına maruz kalma, çok fazla cıvaya maruz kalma
 • Virüsler: Özellikle “Varisella Zoster”, “Herpes” gibi virüslerle muhatap olma
 • Kalıtım: Kişinin anne veya da babası MS hastası ise, bu çocuklarının da MS hastası olabileceğini göstermektedir. Bu oran, diğer durumlara göre daha fazladır.
 • Etnik Durum: bu hastalığın ağırlıklı olarak Kuzey Afrika kökenlilerde daha fazla olduğunu ifade edebiliriz. Ekvator bölgesinde bu hastalığa oldukça az rastlanılmaktadır.

MS Hastalığı Tedavisi

MS hastalığı tedavisi kişinin rahatsızlık boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Tedaviler genellikle kişiye özgü olarak uygulanmaktadır. Hastalık genellikle 20 ila 50 yaş arasında kendini göstermektedir. Kişi bir kere atak yaşadığında bu bir daha olmayacağı anlamına gelmemektedir. Ataklar çeşitli faktörlere göre kendi gösterebilmektedir. Tedavilere erken başlamak son derece önemli bir durumdur. MS hastalığı ölümcül müdür sorusu da bu hastalığa yaşayan kişiler tarafından merak ediliyor. Bu hastalık aslında kişinin denge ve işlevsel bozukluk yaşamasına sebep olmaktadır. Ancak ölümcül bir rahatsızlık olduğunu söyleyemeyiz. Artık gelişen teknolojiyle beraber başta MS olmak üzere pek çok hastalıkta tedavi yöntemleri artmaktadır. MS Hastalığı nedir tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

MS Hastalığı Ne Demektir?

MS temel anlamda kişinin bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bir bozukluk neticesinde beyin ve omurilikte ortaya çıkan bir hastalıktır. Dünya üzerinde milyonlarca kişide görülmekte olan hastalık ülkemizde de binlerce kişide görülmektedir.

MS Tedavi Edilebilir mi?

MS tedavisinde koruyucu yöntemlerin etkisi çok büyüktür. Özellikle aşı tedavide büyük rol oynamaktadır. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir. MS hastalığı riski taşıyan kişiler koruyucu tedbirler almalı ve tedaviye erken başlamalıdır.

MS Hamileliğe Engel mi?

MS hastalığına yakalanan kişilerin, hamilelik konusunda herhangi bir endişe taşamaları gereksizdir. MS hastalığı üreme fonksiyonlarına engel teşkil etmez.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir