Müslüm Gürses Kimdir?

Müslüm Gürses Kimdir?

Ülkemizin en sevilen sanatçıları arasında şüphesiz Müslüm Gürses geliyor. Bir dönem söylediği şarkılarla milyonları kendine bağlayan Müslüm Gürses yıllar geçse de değeri silinemeyen ve kimsenin dinlemekten bıkmadığı sanatçılar arasında yer alıyor. Sadece yeteneği ve uzun yıllar süren müzik kariyeriyle değil aynı zamanda acı dolu geçmişiyle de biliniyor Müslüm Gürses. Sizler için bu yazımızda Türkiye’nin önde gelen üstatları arasında yer alan Müslüm Gürses’in hayatı hakkında bilgiler derledik. Müslüm Gürses’in babası, Müslüm Gürses’in kardeşi ve Müslüm Gürses’in eşi hakkında merak ettiğiniz bütün bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Müslüm Gürses Hayatı

Esas adı Müslüm Akbaş olan ünlü sanatçı 7 Mayıs 1953 yılında doğmuş. Urfa’nın küçük bir köyünde dünyaya gelen Müslüm Gürses ilkokul eğitimini tamamladıktan sonra öğrenim hayatına devam etmemiş. İlkokulu bitirdikten sonraysa kunduracılık ve bunun yanı sıra terzi yanında çıraklık yapmıştır. Bulunduğu köyde yarışma düzenlenmesiyle hayatı değişmiştir. Müslüm Gürses babası yarışmaya karşı çıksa da bu yarışmaya katılmış ve bir süre yarışmanın düzenlendiği çay bahçesinde çalışmıştır. Müslüm Gürses kardeşi ve annesi babası tarafından öldürülünce kendini sadece müziğe adamış ve bu amaçla yıllarca çalışmıştır. 1968 yılına gelindiğindeyse İstanbul’a plak yapmak için gitmiştir. Müslüm Gürses ilk çıkardığı plakla büyük bir şöhret yakalamayı ve adını duyurmayı başarmış.

Turne Kazası

Turne esnasında geçirdiği trafik kazasıysa hayatının ikinci dönüm noktası oldu. Geçirdiği trafik kazası sonucu öldü sanılan Müslüm Gürses gözlerini morgda açtı. Alın kemiğinde kırık oluşan Gürses’in hayatı bu kaza nedeniyle tümüyle değişti. Kaza nedeniyle artık yavaş konuşmak zorunda kalan Gürses koku duyusunu kaybetti ve duyma konusunda da büyük ölçüde kayıp yaşadı. Ancak geçirdiği bu ağır kaza bile müzik kariyerine ket vuramadı. Ünlü sanatçı çabalamaktan asla vazgeçmedi ve müzik kariyerine devam etti. Yeni albümler çıkardı ve filmlerde rol almaya başladı. Müslüm Gürses’in eşi Muhterem Nur’sa kötü geçen günlerinden sonra ona yeni bir hayat kazandırmıştı. İkili zorlu geçen yılları beraber atlattılar. Müslüm Gürses’in zorlu hayatı yapımcılarında ilgisini çekti ve ölümünden sonra Müslüm Gürses filmi ile herkese anlatıldı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Müslüm Gürses’in Şarkıları

Müslüm Gürses şarkıları hayatını öyle içten yansıtmıştı ki bir dönem onu dinleyen fanatik kitlesi şarkılarını dinlerken kendine zarar vermeye başladı. Ünlü sanatçı her ne kadar devamlı bu konuda sevenlerini uyarsa da bir dönemin fanatik kitlesi kendine zarar vermekten geri durmadı ve bu durum sanatçının büyük tepkiler almasına yol açtı. Müslüm Gürses’in albümlerinin listesiyse şu şekilde;

 • Küskünüm
 • Sandık
 • Aşk Tesadüfleri Sever
 • Mutlu Ol Yeter
 • Müzik Ziyafeti
 • Kıyak Bitti
 • Maziden Bir Demet
 • Bir de Benden Dinleyin
 • Gitme
 • Mahsun Kul
 • Sultanım

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Müslüm Gürses Hayatı?

Müslüm Gürses, Türk müzik camiasının efsane isimleri arasında yer almakta olan bir şarkıcıdır. Özellikle düşük gelirli insanlar ile  ilişkisi ve duygu yüklü şarkıları ile bilinmektedir. Türk Arabesk müziğinin unutulmayacak ismidir.

Arabesk Müzik Nedir?

Arabesk müzik; acı dolu duygulardan yola çıkan, aşk, çile, kaybediş ve sefalet unsurlarını içinde barındıran ve işleyen bir müzik türüdür. Özellikle zorluklar yaşayan işçi sınıfı tarafından dinlenilmekte olan bu tarz müziklerin efsane ismi Müslüm Gürses olarak bilinir.

Müslüm Gürses Filmi Var mı?

Müslüm Gürses o kadar popüler bir şarkıcıydı ki ölümü büyük kitleleri yasa boğdu. Bu denli sevilmesinin ardından hayatını ve eserlerini konu edinen “Müslüm” adlı bir film çekilmiştir ve en çok izlenen filmler arasına girmeyi başarmıştır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir