Müşteri Sadakati Oluşturmanın 6 Yaratıcı Yolu

Müşteri Sadakati Oluşturmanın 6 Yaratıcı Yolu

Müşteri sadakati oluşturmanın 6 yaratıcı yolu arıyorsanız, kullanıcılarınıza kurumsal ve marka kimliği oluşturabilecek yöntemler üzerine inşa edeceğiniz yapılar oluşturmalısınız. Bu yapılarla birlikte marka sadakatiniz oluşacak ve markanız üzerinden kullanıcılar etkileşim sağladıkça, marka kimliğini de kendi üzerinde kurabildiklerini kurgulamaya başlayacaktır. Bu aşama kısa, orta ve uzun vadede planlama isteyerek, her alanda bütüncül davranmayı da gerektirmektedir. Sizlere yazımız içerisinde marka sadakatinin temel yapısını ve marka sadakati oluşturmak için kullanabileceğiniz alternatif bilimsel alanları nasıl kullanabileceğinizi bir araya getireceğiz.

Müşteri Sadakati Oluşturmanın 6 Yaratıcı Yolu Nedir?

Müşteri sadakati oluşturmanın 6 yaratıcı yolu için öncelikli olarak markanızın hedef müşteri kitlesini belirlemeniz gerekmektedir. Müşteri kitleniz, hizmet sunduğunuz sektöre göre değişiklik gösterebilir. Ancak her aşamada işletmeniz ile ilgili potansiyel müşterilerinizin yaşayacağı sorunlara empati kurmalı ve siteniz ya da işletmeniz içerisinde bu sorulara yanıt oluşturmalısınız. Müşterilerinize fiziksel ya da dijital bir işletme içerisinde;

  • Güven hissiyatını sunun.
  • Özgür bir alan yaratın.
  • Samimi davranın.
  • Müşteri hizmetlerini profesyonel bir standartta ve sürekliliği olacak şekilde sağlayın.
  • Sosyal medyayı aktif kullanın.
  • Bireysel indirimler ve kişiye özel kampanyalar oluşturun.
müşteri sadakati nedir

Müşteri Sadakati Oluşturma Yolları: Güven İlişkisi

Güven ilişkisi müşterinin hem dijital alan içerisinde hem de fiziksel alışverişlerinde en çok başvurduğu alanlardan birisidir. Bu sayede müşteri kendini daha rahat hissedecek ve önündeki fırsatlara ve sizin müşterinize sunduğunuz fikirlere daha açık hale gelecektir. Fiziksel mağazalarda bu durumu özetlemek gerekirse, kullanıcılar alışveriş için geldiği bir tekstil ürünleri satan mağazada, sürekli olarak satış temsilcisinin kampanya bildirimleri ve ürün tanıtımı adı altında yanında olmasından rahatsızlık duyar ve kendini güvende hissetmez. Ayrıca mağazadaki ışıklandırma ve marka geçmişi de onun için yetersizse, yine yapacağı alışverişlerde şüphe duyacaktır. Güven ilişkisi kullanıcıların, sadakat oluşturmasında en önemli adımlardan birisidir. Sadakatin temeli güven ilişkisinden oluşur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Müşteri Sadakati Oluşturma Yolları: Açık Alan

Açık alan oluşturmak, misafirin daha özgürce hem sitede hem de fiziksel bir iş yerinde gezmesine katkı sağlar. Bu sayede de kullanıcılar kendilerini oldukları alana daha çok ait hissederler. Bazı siteler ya da alışveriş merkezleri, alışveriş bile yapmasa günlük olarak ürünleri ve içerikleri kontrol eden ziyaretçilerle dolup taşar. Müşteri sadakati oluşturmada da sağladığı fayda da tam bu noktada ortaya çıkar. Kullanıcılar işletme içerisinde olan özgürlüklerinin yarattığı güç ile marka ve markanın yarattığı kimliğe karşı daha duyarlı hale gelirler.

Müşteri Sadakati Oluşturma Yolları: Samimiyet

Samimiyet ve laçkalık karıştırılmaması gereken iki ayrı kavramdır. Samimiyet adı altında altı boş boş bir gülümseme de sunmak müşteriye kendini güvensiz hissettirecektir. Bu yüzden tercih edeceğiniz iletişim dilinde empati esas olarak, kullanıcının taleplerine uygun bir yapıda ilerlemelidir. Müşteri ile birebir ilişkiniz, markanın bir yüzü olarak sizin aracılığınızla tanıtıma dönüşeceğinin bilincinde ilerlemelisiniz. Alışverişlerde marka opsiyonu, alınan ürünün özelliklerinden daha çok ön plana çıkmaktadır. Bu da markanın oluşturduğu kişilik sayesinde gelişen bir mantalitedir. Örneğin Türkiye’de ünlü olan bir E-Ticaret sitesi x bir ürün satıyor. Bu ürün daha uygun fiyata daha düşük standarta sahip bir E-Ticaret sitesinde de satılıyor. Bu noktada kullanıcı daha yüksek bedel ödemek pahasına ünlü olan E-Ticaret sitesini tercih edebiliyor. Kullancıların ayrıca arzu ettiklerinde canlı destek bulabilmeleri ve ihtiyaçlarına uygun olarak yönlendirilebilmeleri de bu yapının bir diğer önemli ayrıntısıdır.

Samimi iletişim kurarken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Her zaman müşterilerinize net cevaplar verin ve sormak istediği ek sorular için onlara alan yaratın.
  • Müşterilerinize öncelikli olarak nasıl olduklarını ve kendilerini nasıl hissettiklerini sorun. Bu sayede kullanıcılarınız önemsendiklerini hissederek daha rahat bir iletişim sürdürecektir.
  • Dijital alanda canlı destek sağlayacaksanız eğer bunu her müşterinin rahatlıkla ulaşabileceği bir yerden sağlatın.
müşteri sadakati oluşturma

Müşteri Sadakati Oluşturma Yolları: Profesyonel Hizmet

Alanınız her ne olursa olsun, müşterilerinize sağladığınız hizmetin standartı her daim rakiplerinizden bir adım önde olmalıdır. Müşteri sadakatinin profesyonel anlamda cevabı, ödenen ücrete kıyasla alınan hizmetin tamamen paranın ederinden fazla olmasından geçer. Bu müşteriye, x bir ücretle parasının karşılığından daha yüksek bir hizmet aldığını hissettirmelidir. Kısaca “x < sunulan hizmet” algoritması üzerinden işlemektedir. Bu da müşterinin markaya karşı sorumluluklarının doğmasına sebep olur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E- Devlet Giriş Nasıl Yapılır?

 Müşteri Sadakati Oluşturma Yolları: Sosyal Medya

Potansiyel müşteri kitleniz için uygun olan en kapsamlı marka kimliği inşa etme yolu sosyal medyadan geçmektedir. Marka kimliği oluşturmanın esasında, müşterinin her girdiği mecrada size ya da markanıza ulaşabiliyor olması geçmektedir. Oluşturulan sosyal medya hesaplarında da işletmenin kimliği ile uygun, potansiyel müşterilerin hoşlarına gidecek ve o kimliği benimseyecek paylaşımlar olması gerekmektedir. Örneğin Mercedes otomobilin sosyal medya hesabında, takım elbiseli ve kaliteli hayat standartı olan paylaşımlar yapılabilirken, Fiat otomobilin sosyal medya hesabında daha çok gündelik hayattan insanlar manzaralar sunulmaktadır.

Müşteri Sadakati Oluşturma Yolları: Kampanyalar

Özellikle bireysel oluşturduğunuz kampanyalar, kullanıcılarınıza kendilerini özel hissedebilecekleri alanları yaratabilmektedir. Tercih ettiğiniz kampanyalara uygun olarak, müşteriler artık markanızın temsilcisi olacak ve markanızı, ürünlerinizi ve opsiyonel çalışmalarınızı kendi çevrelerinde de temsil edecektir.

Müşteri sadakati nasıl oluşturulur?               

Müşteri sadakati oluşturmak adına ilk olarak hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Ardından empati kurarak müşteri kitlenizi anlamaya çalışmanız sadakat oluşturmanızı sağlayacaktır.

Müşteri sadakati oluşturmanın 6 yolu nedir?

Müşteri sadakati oluşturmanın 6 yolu; güven hissiyatı oluşturmak, özgün bir alan yaratmak, samimi davranmak, müşteri hizmetlerini profesyonel bir standartta sağlamak, sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanarak ve bireysel indirim ya da kişisel kampanyalar oluşturmaktır.

Müşteri sadakati oluşturmanın yararları nelerdir?

Müşteri sadakati oluşturarak, marka adınızı daha geniş kitlelere duyurabilirsiniz. Bunu yaparken mevcut müşteri kitlenizi sabit tutarken aynı zamanda da potansiyel müşteri sayınızı arttırabilirsiniz.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 56 Ortamala: 4.9]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir