Namaz Nasıl Kılınır?

Namaz Nasıl Kılınır?

Hemen her din içinde var olan namaz ne demek sorusu bir ibadet olarak tanımlanabileceği gibi vazifeler arasındadır. Hz.Peygamber’in Mirac hediyesi olarak kabul edilen namaz tüm Müslümanlar tarafından yapılan beş farz ibadet arasındadır. Bazı namazlar farz olurken bazıları vacip ya da sünnet türündedir. Bununla birlikte bir namazın kabul olması için ise birtakım gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekir. Toplamda on iki farzı var olurken namaz içi ve namaz dışı olarak ayrılır. Abdest alınması, temiz elbiseler giyilmesi, namaz kılınacak alanın temiz olması, vücudun erkek ve kadına göre farklı bölgelerin örtülmesi, kıbleye yönelme ve vaktin gelmesi farzlar arasındadır. Peki, namaz nasıl kılınır?

Namaz Rükünleri Nelerdir?

  • İftitah Başlangıç Tekbiri
  • Kıyam (Ayakta Durma)
  • Kıraat (Kur’an Okuma)
  • Rüku (Eğilme)
  • Secde
  • Ka’de-i Ahire (Oturma)

Namaz Nasıl Kılınır?

Bir kişinin namaz kılabilmesi için abdest ve gusül şarttır. Bununla birlikte namaz vakti içinde olunması da gerekir. Günde beş vakit namaz bulunurken bayram namazı, Cuma namazı, cenaze namazı, kaza namazı, sefer namazı türleri de mevcuttur. Her namaz için ayrı kılınma durumları bulunmaktadır. Nafile namazlar; teheccüd namazı, duha namazı, evvabin namazı, teravih namazı, istihare namazı, hacet namazı, tevbe namazı olarak da ayrılır. Namaz başlangıç tekbiriyle başlarken namaz içerisinde gülme, yemek yeme, ihtiyaç durumu gelmesi hallerinde bozulur. (Vikipedi)

namaz nasıl kılınır

Namaz Nasıl Kılınır Kadın?

İftitah yani başlangıç tekbiriyle namaza başlanır. Kadınlar elleri göğüs bölgesinde avuçları ileri bakacak şekilde açıp birleştirir. Namaz duaları ve sureleri okunduktan sonra rükü yapılır. Ardından tekrar doğrulduktan sonra secdeye gidilir. İki secde arasında oturma vardır. Sonrasında tekrar secde yapılarak kalkılır. İkinci ve dördüncü rekatlarda uzun oturma söz konusu olurken ettehiyatü duası okunur. Sabah namazı 2 rekat farz ve 2 rekat sünnetten oluşur. Öğle namazı 4 rekat sünnet- 4 rekat farz ve 2 rekat son sünnettir. İkindi namazı 4 rekat sünnet- 4 rekat farzdan meydana gelir. Akşam namazı 3 rekat farz ve 2 rekat sünnettir. Yatsı namazı rekatları 4 sünnet- 4 farz- 2 son sünnet ve 3 vitr olurken günde toplamda 5 namaz vakti bu şekilde tamamlanır. Bununla birlikte güneşin doğma ve batma durumlarına göre belirlenen vakitler arasında kılınması da önemlidir. Vakti gelmeden bir namazın kılınması söz konusu olmayacağı gibi vaktin çıkması halinde ise namazın kazası yapılır. İstanbul namaz vakitleri takibi yapılırken her il için ayrıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Namaz Nasıl Kılınır Erkek

Erkekler iftitah tekbirini eller kulak memelerine değecek şekilde alırken bel bölgesinde birleştirme yapılır. Sağ elin sol el üstüne atılması sonrasında namaz dualarına başlanır. Rüku, secde ve oturma ve son olarak iki yana selam verilerek namazdan çıkılır. Namaz içinde farzları bozmayacak şekilde bir hata yapılmış ise son olarak selam öncesinde bir kez daha sehiv secdesi yapılması gerekir.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Namaz Nedir?

Namaz, islam dinine inananların yani müslümanların günlük ibadetlerinden en önemlisidir. Her gün, günde 5 kez namaz kılınır. Bunlara 5 vakit namaz denir. Sabah, Öğle, İkindi, Akşam ve Yatsı olmaz üzere vakitler içerisinde kılınır.

Namaz Kılmak İçin Ne Gerekir?

Namaz kılmak için belirlenmiş olan şartlar bulunur. İlk olarak kıyafet ve namaz kılınacak ortamın temizliği gelmektedir. Ardından namaz abdesti almak çok önemlidir. Sessiz bir ortam tercih edilmelidir.

Cemaat Olmadan Namaz Kılınabilir mi?

Namaz kılmak için cemaat olması şart değildir. Gerekli şartlar sağlandıktan sonra evde ve işte de kılınabilmektedir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir