Narın Faydaları

Narın Faydaları

Kış aylarının en bereketli meyvelerinden olan narın faydaları oldukça fazla sayıdadır. Hemen herkes tarafından tüketilmesi tavsiye edilirken günde bir adet nar yenmesiyle vücutta birden fazla bölgede hareketlenmeler başlamaktadır.

Narın Yararları Nelerdir?

Her gün düzenli tüketilmesiyle birlikte narın faydaları çok daha net bir şekilde görülecektir. Özellikle güçlü antioksidan olmasından ötürü var olan toksinlerin dışarıya atılmasında yardımcı görevi görür. İdrar söktürücü özelliği en iyi besinlerdendir. C, E ve K vitaminlerinin yüksek oranlarda olması, potasyum ve kalsiyum açısından zengin olması da bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Demir ve magnezyum bakımından narın faydaları gösterdiği etkiyle açıklanır. Soğuk algınlığı ve grip önleyici olurken mideyi kuvvetlendirmesi de sindirim sistemi özelinde yarar getirir. Mide ağrıları çekenler için nar tüketimi oldukça önemlidir. (Vikipedi)

Ağız sağlığını koruması bakımından nar faydaları bulunmaktadır. Diş eti sorunları, diş taşlarının temizliği ve iltihaplanmalarının geçirilmesi amacıyla tüketilir. Kan dolaşımını hızlandırmasıyla da bilinirken damarda birikmeye başlayan plakaların temizlenmesi içinde nar tüketimi şarttır. Düzenli tüketim olması halinde damar tıkanıklıklarının yaşanmayacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Kalp krizi ve felç gibi ciddi rahatsızlıklarının görülmemesi adına da nar suyunun faydaları cazip olacaktır.

Romatizma ve eklem ağrılarına sahip kişiler için narın tüketimi önerilmektedir. Kanserle savaşanlar için en etkili besinlerden olurken cildin çok daha pürüzsüz ve parlak olmasını da sağlamaktadır. Yaşlanmak istemeyenler için kırışıklıkları giderici etkiye sahip olduğu bilinmelidir.

narın faydaları

Nar Ne İşe Yarar?

  • Sindirim sistemi özelinde mide, bağırsak işleyişlerindeki sorunları giderir.
  • İdrar söktürücü olup toksinlerin dışarıya atılmasını sağlar.
  • Karaciğer temizliği, kalp ve damarlardaki plakaların temizliğini mümkün kılar.
  • Kanserli hücrelerin azaltılmasında da etkili olur.
  • Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler içinde toksin atma, yağ yakma etkileri vardır.
  • Psikolojik sorunlu hallerden çıkılması, depresif durumlarının atlatılması noktasında da yardımcı olmaktadır.
  • Kişinin çok daha mutlu ve pozitif olmasını sağlar.
  • Her zaman için yorgunluk ve halsizlik durumlarını en aza indirir.

Nar Suyu Ne İşe Yarar?

Oldukça önemli bir besin olmasına karşın ayıklaması güç olan narın suyunu içmekte bir yöntemdir. Pratik bir şekilde kabuğundan çıkarılan nar doğrudan sıkılabilir. Hemen hazırlanabilir olmakla birlikte günde 1 bardak nar suyu içilmesiyle vücutta birçok önemli yararları görülecektir. Kan basıncının dengelenmesiyle tansiyon sorunları yaşanmazken potasyum etkisiyle de faydaları bulunur. Karaciğeri temizleme özeliği var olan nar suyunun faydaları arasında zararlı maddelerin vücuttan atılması da sıralanır. Stres, yorgunluk ya da olabilecek tüm üzüntülü durumlarının kolay atlatılması da nar suyu içilmesiyle olur. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek hafıza sorunlarına dair de tüm olumsuzluklar giderirken beyin fonksiyonlarının çok daha iyi şekilde çalışmasını sağlar. Yağ yakmak isteyenler içinde nar suyu faydası bir numaradır. Ciltte oluşacak tüm kırışıkların giderilmesi, sivilcelerin yok edilmesi nar çiçeği kullanımlarıyla da olabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Nar Nedir?

Nar genellike akdeniz bölgesinde yetişmekte olan, kısa boylu bir ağaç türüdür. Kırmızı renkte ve sert yapıda meyve vermektedir. Ülkemizde sıkça yetişmektedir. İçerdiği bolca vitamin ve mineral ile bilinir.

Narın Faydaları Nelerdir?

Nar, C vitamini açısında oldukça zengin bir meyvedir. Soğuk algınlığına çok iyi gelmektedir. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz .

Nar Nerelerden Bulunabilir?

Nar ülkemizde kış aylarında sıkça üretilmektedir. Pazarlarda, Marketlerde kilo ile ya da ayıklanmış taneler şeklinde temin edilebilmektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir