Narsist Ne Demek?

Narsist Ne Demek?

Günümüzde sıklıkla kullanılan narsist nedir ve ne şekilde anlaşılır soruları sorulmaktadır. Narsizim olarak nitelendirilen bu durum geçmişten günümüze büyüyerek gelmiştir. Özellikle son yıllarda akıllı telefonların kullanılması ile dünyada narsist olarak sınıflandırılan gruplar da artış görülmüştür. Narsist ne demek sorusuna verilebilecek en net cevap kişinin kendine hayranlık duymasıdır. Kişinin kendini inanılmaz derecede beğenmesi ve kendine hayran olması ortaya olumsuz sonuçlar çıkarmaktadır. Narsist kişilik bozukluğudur, bu sebeple aslında bir hastalık olarak tabir edilmektedir. Kişinin yalnızca ben merkezli olarak kararlar vermesi ve kendi çıkarlarını düşünmesi ile ortaya çıkmaktadır. (Vikipedi)

Narsist kişilerin öncelikleri her zaman kendileridir buna bağlı olarak bu kişilerin çevresinde bulunanlar rahatsızlık duyabilmektedir. Narsizm yalnızca günümüzde değil geçmişe bakıldığında mitoslarda da sıklıkla görülmektedir, özellikle yunan ve mısır tanrıları ile anlatılan mitoslarda tanrıların “Narsist” kişilikleri ön plana çıkmaktadır. Kişinin kendini beğenmesinin yanı sıra başkalarının da kendisini beğenmesi için çabaları bulunmaktadır. Her zaman her şeyi kendilerinin bildiğine inandıkları için ukala bir tavır sergileyerek karşısında ki insanı rahatsız edebilirler.

Narsist Kadın ve Erkek Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler Nelerdir?

Narsist kişilik bozukluğu özellikle bu kişinin çevresinde bulunan insanlar için inanılmaz can sıkıcı olabilmektedir. Narsist kişiler çevresinde ki insanlarının söylediklerini kesinlikle önemsememektedir.

  • Dinlemeyi sevmedikleri için iletişim halinde oldukları insanlara kendilerini değersiz hissettirebilirler. Bu can sıkıcı duruma katlanılmasının zor olması sebebiyle narsist insanlar genellikle yalnız kalmaktadır.
  • Her ortamda kendilerinden bahsedilmesini ve ön planda olmayı severler.
  • Bu kişilerde utanma duygusu neredeyse yoktur, kendine ait kurallar çerçevesi içerisinde istedikleri her şeyi yapabilir ve davranabilirler.
  • Birçok kişiye göre özgüven olan durumları oldukça ağırdır, eleştiriye kesinlikle gelemedikleri gibi eleştirilmeleri durumunda sert cevaplar verebilmektedirler.
  • Narsist erkek ve kadınla ilişki yürütmek inanılmaz zordur, yalnızca kendi istediklerini ön planda tuttukları için sevme duyguları gelişmemiştir.
  • Kendilerinin en güzel veya yakışıklı olduklarına dair düşünceleri mevcuttur.
narsist ne demek

Narsist İnsanlarla Nasıl Baş Edilir?

Narsist kişilik bozukluğuna sahip olan kişilere tahammül edebilenlerin sayısı oldukça azdır. Fakat bu insanlarla baş etmenin kuralları mevcuttur. Öncelikle karşılarında bulunan insanın bir kişilik bozukluğuna sahip olduğu ve buna bağlı olarak davranışlar gösterdiği kabul edilmelidir. Narsist insanlar iletişim halinde oldukları insanlarında özenle seçildiğini düşünmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

  • Bu kişiler ile tartışmaya girmeden gerektiği yerlerde onlara hak vererek bir iletişim hali olmalıdır.
  • Kişiler eleştirilmeden onlara sorulan sorular ile kendilerini sorgulaması sağlanmalıdır.
  • Ortak amaçlar ile ilgili konuşmalar ve aktiviteler yapılmalıdır.
  • Kişiye yaptığı davranışların çevresinde ki insanları incittiği ile ilgili konuşmalar yapılmalıdır.

Herkesin onlarla iletişim halinde olamayacağı ve kendileri ile iletişim halinde olan kişilerin ayrıcalıklı olduğuna dair düşünceleri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak bulundukları ortamda kendilerinin ön planda tutulmasını istemektedirler. Kişilik bozukluğuna sahip olan kişinin kendini sorgulamaya başlaması iletişimin daha kolay olmasına olanak sağlayacaktır.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Narsist Ne Demek?

Narsiszm özsevicilik anlamına gelmektedir. Bireyin kendisini başkalarından üstün görmesi ve egosunun başkalarını anlamayacak ve başkaları ile iletişimine zarar verecek şekilde büyük olması anlamına gelir.

Narsistlik Zararlı mı?

Narsizm bir kişilik bozukluudur. İkili ilişkilerde bireylere zarar verir. Kişinin kendini sürekli üstün görmesi iş ve özel hayatında başarısızlığa uğramasına ve devamlı olarak mükemmeliyetçilik arayışı nedeniyle mutsuzluk yaşamasına neden olur.

Narsizm Tedavi Edilebilir mi?

Narsist kişi bozuklupunun tedavisi için öncelikle kişinin kendi alanı ve sınırlarını öğrenmesi gerekmektedir. Bu tarz bir başlangıç neticesinde narsizm ile ilgili psikolojik tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 4.5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir