Nasrettin Hoca Kimdir?

Nasrettin Hoca Kimdir?

Her sene adını sıklıkla duyduğumuz Nasrettin Hoca kimdir? Anadolu Selçukluları döneminde Hortu ile Akşehir çevresinde yaşayan, günümüzde bile adından sıkça söz edilen ve fıkralarıyla efsane haline gelmiş olan Nasrettin Hoca, kuşaktan kuşağa devrolan tarihi bir kişiliktir.

Hazırcevap ve nüktedan kişiliğe sahip bir bilge olarak meşhur fıkralarıyla ünlü Nasrettin Hoca karakterinin gerçekte var olup olmadığı, üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen hala tartışılmaktadır. Bu konuyla alakalı birçok bilim adamı tarafından değişik türden sayısız görüş ortaya konmuş ancak net bir sonuca varılamamıştır.

Fıkralardan üretilip Nasrettin Hoca’yı bilgin, deli dolu, ermiş, hazırcevap gösteren ve birçok farklı kişilik özelliğini barındıran türlü anlatımlar bulunmaktadır. Fıkralarının sayısının geçmişte yer alan yazılı eserlere doğru bakıldıkça azalması, değişik anonim fıkraların zamanla Nasrettin Hoca adına mal edilebildiğini düşündürmekte ve beyinlerde şekillenen müthiş Nasrettin Hoca kişiliğinin bu şekilde çeşitlendiği yorumlanmaktadır.

Nasrettin Hoca Fıkraları

Nasrettin Hoca fıkralarının temel mantalitesi insandan yola çıkmış olmasıdır. Nasrettin Hoca, fıkralarında insanın yaşamında bürünmüş olduğu halleri ve toplumdaki durumunu zekice yapılan nüktelerle ifade eder. Anadolu Selçukluları döneminde yaşamış olan Nasrettin Hoca, halk mizahının simgesi haline gelmiştir. Günümüze değin ulaşan sayısı bir hayli fazla olan Nasrettin Hoca fıkraları anonim halk ürünleridir.

Fıkralarında genellikle baş kahraman Nasrettin Hoca’nın kendisidir. Fıkralarına en çok konu olan karakterler; eşeği, karısı ve komşularıdır. Nasrettin Hoca’nın fıkraları, fıkradan daha çok atasözü veya özlü sözler haline gelmiş ve kulaktan kulağa yayılarak dillere dolanmıştır.

nasrettin hoca kimdir

Halk Bilgesi Nasrettin Hoca

Nesilden nesile anlatılagelen ve aktarılagelen birçok fıkranın başkahramanı olan Nasrettin Hoca, fıkralarıyla sadece güldürmekle kalmamış aynı zamanda anlamlı hayat dersleri de vermiştir. Nasrettin Hoca kimdir denildiğinde akla gelecek suret, eşeğin üzerine ters binmiş bir şekilde karikatürize edilmiş hali olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

İslam diniyle ilgili çalışmaları da bulunan Nasrettin Hoca’nın bir rivayete göre medresede ders okuttuğu da aktarılmıştır. Ayrıca Nasrettin Hoca kişiliği ve fıkralarıyla Türk dünyasınca ziyadesiyle benimsenmiş ve Türk halk bilgesi olarak hikayesi birçok coğrafyada anlatılmaktadır.

Nasrettin Hoca’nın Hayatı

Nasrettin Hoca, 1208 yılında Anadolu Selçuklu Devleti döneminde yaşamış olup Konya’daki Akşehir’e bağlı Sivrice köyünde doğduğuna yönelik iddialar olsa da Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesinde bulunan Hortu köyünde doğduğu kesinleşmiştir. Nasrettin Hoca hayatı ile ilgili bilgiler farklı kaynaklara göre değişkenlik göstermektedir.

Babası Hortu köyü imamı Abdullah Efendi olup annesi Sıdıka Hatun’dur. Temel eğitimini köy imamlığı görevini yürütmekte olan babasından almış; medrese öğrenimi için Sivrihisar’da bulunmuştur ve babasının ölümü üzerine tekrar baba memleketi Hortu’ya dönerek babasından kalan köy imamlığı görevini üstlenmiştir.

Almış olduğu eğitimle birlikte Akşehir’de mülki görevler edinmiş; kadılık ya da kadı naipliği yapmıştır. Afyonkarahisar, Ankara, Bilecik, Kayseri, Kütahya gibi çevrede bulunan yerleşim yerlerinde de bulunduğu bilinmektedir. 1284 yılında hayatının büyük bir bölümünü geçirdiği Akşehir’de ölmüştür.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nasrettin Hoca Kimdir?

Nasrettin Hoca, Halk öykülerinde ki güldürü özelliği ile bilinen bir gerçek kişidir. Özellikle fıkraları ile kendisini sevdirmiş bir karakterdir. Kendisinin fıkraları günümüzde bile anlatılmaktadır.

Nasrettin Hoca Ne Zaman Doğmuştur?

Nasrettin Hoca, 1208 yılında Akeşhir’de Dünya’ya gelmiştir. Selçuklu dönemi de hayata gözlerini açmış ve hayatını bu sınırlar içerisinde gerçekleştirmiştir.

Nasrettin Hoca Fıkraları Neden Önemlidir?

Nasrettin Hoca Fıkraları, toplumsal güldürü kültürümüzün tabanında yer alan fıkralardır ve toplum tarafından benimsenmişlerdir. 7’den 70’e her yaştan birey tarafından sevilerek takip edilmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir