Nato Nedir?

Nato Nedir?

Siyasette ve politikada sıklıkla duyduğumuz NATO nedir? NATO’nun amacı ve vizyonu nedir? İsterseniz gelin hep beraber öğrenelim.

NATO, Kuzey Atlantik Okyanusu sınırındaki 28 ülkenin birliğidir. Amerika Birleşik Devletleri, çoğu Avrupa Birliği üyesi, Kanada ve Türkiye’yi içerir. NATO, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün kısaltmasıdır. ABD, NATO bütçesinin dörtte üçüne katkıda bulunuyor. 2016 başkanlık kampanyası sırasında Donald Trump, diğer NATO üyelerinin ordularına daha fazla harcama yapmaları gerektiğini söyledi. Sadece dört ülke gayri safi yurtiçi hasılanın % 2’sinin hedeflenen harcamalarına ulaşmaktadır. Bu ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Yunanistan ve Estonya’dır.

11 Temmuz 2018’de NATO zirvesinde, Cumhurbaşkanı Trump NATO ülkelerinin savunma harcamalarını GSYİH’nın % 4’üne yükseltmesini istedi. 2017’de Amerika Birleşik Devletleri NATO birliğine toplam GSİYH’nın % 4,5’ini harcadı. Bu 886 milyar dolarlık askeri harcamaların ABD GSYİH’sına 20 trilyon dolara bölünmesiyle elde ediliyor. Trump ayrıca Almanya’yı ABD’den Rusya’dan korumasını isterken, milyarlarca doğal gaz ithal etti.

nato nedir

Trump NATO’yu eski olmakla suçladı. Örgüt, terörizmle mücadele etmek yerine Avrupa’yı Rusya’ya karşı savunmaya odaklandığını savundu. Üye ülkeler, Trump’ın NATO eleştirisinin ve Rusya lideri Vladimir Putin’in övgüsünün, saldırı durumunda artık müttefik olarak ABD’ye güvenemeyecekleri anlamına geliyor.

NATO’nun Amacı

NATO’nun misyonu üyelerinin özgürlüğünü korumaktır. Hedefleri arasında kitle imha silahları, terörizm ve siber saldırılar yer alıyor. 11 Temmuz 2018 tarihli toplantısında NATO, Rusya’yı ele geçirmek için yeni adımları onayladı.

Bunlar arasında iki yeni askeri komuta ve siber savaş, terörle mücadeleye yönelik genişletilmiş çabalar yer alıyor. Ayrıca Rusya’nın Polonya ve Baltık Devletlerine yönelik saldırganlığını caydırmak için yeni bir plan içeriyor. Trump bu önlemleri kabul etti. 8 Temmuz 2016’da NATO, Baltık ülkelerine ve doğu Polonya’ya 4.000 asker göndereceğini açıkladı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından hava ve deniz devriyelerini doğu cephesine kadar yükseltti.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

16 Kasım 2015’te NATO Paris’teki terörist saldırılara cevap verdi. Avrupa Birliği, Fransa ve NATO ile birleşik bir yaklaşım çağrısında bulundu. Fransa NATO’nun 5. Maddesini dikkate almadı. Bu, İslam devleti grubu için resmi bir savaş ilanı olacaktı. Fransa hava saldırılarını tek başına başlatmayı tercih etti. Madde 5, ” NATO ülkelerinden birine silahlı saldırı hepsine saldırı olarak kabul edilir.” NATO ABD’nin Afganistan’daki Savaşta yardım taleplerine yanıt verdi. Ağustos 2003’ten Aralık 2014’e liderlik etti. Zirvede 130.000 asker konuşlandırdı. 2015 yılında savaş rolünü sonlandırdı ve Afgan birliklerini desteklemeye başladı.

NATO’nun korunması üyelerin iç savaşlarına veya iç darbelerine kadar uzanmaz. Türk ordusu 15 Temmuz 2016’da bir darbede hükümetin kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan 16 Temmuz’un başlarında darbenin başarısız olduğunu açıkladı. NATO üyesi olarak Türkiye, bir saldırı durumunda müttefiklerinin desteğini alacaktı. Ancak bir darbe durumunda, ülke müttefik yardım almayacaktır. Nato nedir konuyu detaylı olarak size anlattık, bizi takipte kalın. Nato nedir bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Nato Nedir?

Nato; Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü olarak kurullmuş bir topluluktur. Avrupa kıtasında ki ülkeler ve Amerikanın destekleri ile varlığını sürdürmektedir. Diplomasi ve Askeri anlamda çıkarlar barındıran ve üyelerini koruyan bir yapıya sahiptir.

Nato Ne Zaman Kurulmuştur?

Nato 4 Nisan 1949 yılında 12 ülke tarafından imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşmasından sonra 2.Dünya Savaşının yarattığı yıkımın etkisiyle kurulan bir askeri topluluktur.

Nato’nun Başkenti Neresidir?

Nato Başkenti olarak bilinen yer 40 ülkeden biri olan Belçikanın’da başkenti olan Brükseldir.

Türkiye Nato Üyesi mi?

Türkiye Nato’nun ilk kurulduğu zamandan bu yana üyelik yapmakta olan bir ülkedir.

Savaş Durumunda Nato Ne Yapar?

Nato ülkeleri savaş durumunda birbirlerini korumak durumundadır. Olası bir savaş halinde tüm nato üyeleri karşılık vermek zorundadır.

Nato Gücünü Kaybetti mi?

Günümüzde ülkelerin daha milliyetçi tutumları nedeniyle nato git gide gücünü kaybetme noktasına gelmiştir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir