Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO Nedir?

Herhangi bir site için ki çoğunlukla rakip site olur, zarar verme amacıyla yapılan işlemlere negatif SEO denir. Bazı durumlarda anti SEO ya da genel tabiriyle anti SEO saldırısı olarak da bu tip işlemler tanımlanır. Google tarafından tespit durumunda büyük yaptırımları var olurken illegal işlemler arasında sınıflanır. Bu nedenle organik SEO işlemlerinde bulunan kişilerin bu tip saldırılar yapması düşünülemez.

Negatif SEO Neden Yapılır?

Öncelikli olarak Black Hat işlemleriyle karıştırılmaması gerekir. Burada asıl amaç sitenin güçlendirilmesi ya da kaliteli hale getirilmesi değildir. Temelde rakip site için uygulanır. Bu uygulama sonucunda rakip sitenin zarar alması ve SEO özelinde güçsüz hale gelmesi istenir. Bilgisayar korsanları tarafından hedef seçilen siteler için çok sık uygulanır. Sabote etme hali uzun süre de devam edebilir. Negatif SEO saldırıları neden yapılır diye bakıldığında Google tarafından hedefe konulan sitenin ceza alması dahi söylenebilir.

Bilinmesi gerekir ki Negatif SEO son derece sistemli bir saldırı biçimidir. Sitenin birkaç kötü backlink almasıyla açıklanmaz. Ancak kontroller neticesinde 200 civarında bir backlink gönderimi varsa ve spam durumları belirgin artışa sahip ise negatif SEO ile karşı karşıya kalındığı söylenebilir. Google tarafından ise bu saldırıların etkisi kırılmaya çalışır. Bu kapsamda gereksiz görülen kötü bağlantıların botlar tarafından algılanmaması sağlanır. Böylelikle siteye zarar verilmesinin önüne geçilir.

Negatif SEO Nasıl Yapılır?

Site içi ve site dışı Negatif SEO yapılabilirken bunlara dair çeşitli işlemler vardır. Başta linkleme üzerinden spam oluşturma gelir. Telif Hakkı şikayetleri, kopya siteler oluşturma, rahatsız edici içerikler gönderme, gizli link durumları, virüs aktarımı, sahte reklam tıklamaları, sahte tıklama durumları, adsense kapattırma, sahte sosyal medya linkleri oluşturma, DDOS saldırıları ve hemen çıkma oranının düşürülmesi gibi çeşitli Anti SEO teknikleri şu şekilde sıralanır;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • Çeşitli programlar aracılığıyla hatalı ve kalitesiz backlink oluşturma ve spam durumu ortaya çıkarma,
  • Herhangi bir içerik-görsel özelinde telif hakkına dair şikayetlerin yapılması,
  • Benzer tarzda kopya yapılı sitelerin oluşturulması,
  • Hacklink işlemlerinin yapılması,
  • Çeşitli virüslerin siteye gönderilmesi, güvenlik açıklarına yol açılması,
  • DDOS saldırıların belirli bir düzen içerisinde gerçekleştirilmesi.
negatif seo

1- Spam Backlink

Var olan Anti SEO teknikleri arasında belki de en çok bilineni ve uygulananı spam link durumlarıdır. Kalitesiz ve organik olmayan backlink durumlarıyla sitenin Google özelinde geriye itilmesi gerçekleşir. Doğrudan kendi link sitelerini oluşturarak negatif SEO süreçleri başlatılabileceği gibi hazır backlink paketleri de bu amaçla kullanılır.

2- Telif Hakkı Şikayetleri

Sitede var olan herhangi bir içerik ya da görselin şikayet edilmesiyle uygulanır. Böylelikle rakip sitenin zarar görmesi ve Google sıralamasını kaybetmesi amaçlanır. Haksız olunduğu ortaya çıksa bile uzun bir süre boyunca sitede var olan herhangi bir içerikle ilgili telif sorunu yaşanmaması ciddi kayıplara yol açabilir.

3-  Kopya Site Oluşturma Tekniği

Mevcut olan Anti SEO nasıl yapılır sorusu özelinde benzer kopya sitelerin oluşturulması gelir. Zarar verilmek istenen siteye benzer yapıda aynı içeriğin bulunduğu siteler açılır. Böylelikle Google için manipülasyon girişi olurken site SERP sonuçlarında gerilemesi görülür.

4- Gizli Link ve Haclink Tektiği

Yapılabilecek Negatif SEO teknikleri arasında hacklink gelirken sonrasında şikayet edilmesiyle birlikte Google tarafından yüklü bir ceza yaptırımıyla karşı karşıya kalınır. Sitenin ele geçirilmesi ve illegal olarak sitenin linklerle kaplanması sonucunda da yine çok büyük zararlar verilir.

Rakiplere Negatif SEO Yapmak

Rakip siteler için yapılabilecek bazı anti SEO çalışmaları şunlardır;

5- Virüs Gönderme Tekniği

Anti SEO yapmak isteyenler için virüs bulaştırma işlemleri çok değişik şekillerde olabilmektedir. Onay olmadan yorumların siteye eklenmesi ya da diğer güvenlik açıklarının bulunması ise bu işlemleri daha da kolaylaştırır. Mutlaka güvenlik ağının yüksek seviyede tutulmasıyla Anti SEO virüs bulaştırma yaşanmasının önüne geçer.

6- DDoS Saldırıları

Sitenin çok yüksek düzeyde trafik alması sonucunda yaşanan zafiyetler olarak bilinen DDos saldırılarıyla bir anda açılma durumu ortadan kalkar. Sitenin kilitlenmesi, çökmesi sonucunda büyük bir imaj kaybı yaşanır. Botların bir daha siteye gelmeyecek olmasına bile neden olacak durumdur. Bu saldırıların devam etmesi ise sitenin eskiye dönmesini güçleştirir. Sahte reklam tıklamaları, sosyal medya hesaplarında sahte durumlarda negatif SEO nedir sorusuna yanıt olurken korunma için mutlaka webmaster araçları kullanılmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Anti SEO Ne Demektir?

Anti SEO, bir web sitesinin arama motorlarında sahip olduğu konumu kötüleştirmek ve sıralamalarını aşağıya çekmek adına yürütülmekte olan bir çalışmadır. Kısacası tersine SEO çalışmalarıdır.

Negatif SEO Neden Yapılır?

Negatif SEO çalışmaları, rakipleri aşağıya çekmek ve bu sayede sıralama kazanmak için kullanılır. Ayrıca bir marka adı ile kötü alaka uyandıracak şekilde arama alaka düzeyleri yükseltmek için de kullanılabilir.

Anti SEO Etik mi?

Negatif SEO çalışmaları kesinlikle etik olmayan işlemlerdir. Tüm sektör tarafından dışlanmakta ve kötü olarak görülmektedir. Bu nedenle bu tarz çalışmalardan uzak durmalısınız.

Backlink hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir