Nene Hatun’un Hayatı

Nene Hatun’un Hayatı

Nene Hatun Kimdir? Nene Hatun Rus işgaline karşı Türk Milleti’nin göstermiş olduğu direnişin sembolüdür. 1857 Tarihinde Erzurum-Çeperli köyünde dünyaya gelmiştir. 8 Kasım 1877 tarihinde henüz 20 yaşındayken düşmanın, Aziziye Tabyası’nı işgal ettiği haberini cami minaresinden duyar duymaz, beşikteki bebeğini bırakarak direnişe koşmuştur. Burada yaralanmıştır. Harpten sonra Erzurum, Eminkurbu mahallesine yerleşen fedakar kadın, dört erkek iki de kız çocuğu dünyaya getirmiş, iki evladını I. Dünya Savaşı’nda şehit vermiş ve kendisi de 3. Ordunun Nenesi unvanı almıştır.

Nene Hatun’un Hayatı

Nene Hatun Hayatı Kısaca: Nene Hatun 19. Yüzyılda yaşamış olsa da günümüzde hikayesi hala tazeliğini koruyor. Hakkında birçok öyküler anlatılmış olan Nene Hatun, Kuvay-ı Milliye’nin direnişçi kadınlarına idol olmuştur. Nene Hatun’un Hayatı oldukça destansıdır.

Nene Hatun, Erzurumda bulunan Aziziye Tabyası savunmasında adını altın harflerle yazdıran fedakar Türk Kadınının simgesi haline gelmiştir. Henüz 20 yaşındayken beşikteki çocuklarını bırakarak savaşa katılmış Nene Hatun 1857 yılında dünyaya gelmiştir.

Tarih 1877 yılının 8 Kasım’ı saatler gece yarısını gösterdiğinde, Osmanlı Devleti’ne ihanet eden Ermenilerin kurduğu çetelerin Aziziye Tabyası’nı işgal ettiğinde, Türk askerleri Ermenilere uykusunda yakalanmış ve hepsi kılıçtan geçirilmişti. Ermenilerin, Ruslara Anadolu kapısını açmasıyla ecnebi ordular yurda kolayca girmiştiler. Baskından yaralı olarak canını kurtaran bir Türk haberi Erzurum’a ulaştırmış, sabah ezanından sonra minareden yapılan duyuru ile Rusların Aziziye Tabyası’nı ele geçirildiği haberi verilmişti. Haberi alan Erzurum halkı, ellerinde bulunan taş, sopa, tırpan, kazma, kürek ile cepheye koşarlar. Bunlardan biri de kocası harpte savaşan Nene Hatundu. Üstelik ağabeyi Hasan bundan bir gün önce muharebeden yaralı olarak eve gelmiş, son nefesini kollarında vermişti.

nene hatun kimdir

Nene Hatun henüz 3 aylık bebeğini “Seni bana Allah verdi, ben de ona emanet ediyorum.” Diyerek evladına veda ettikten sonra, henüz ölümünün üzerinden bir gün geçmeyen ağabeyinin tüfeğini alarak cepheye koşmuştu. Erzurum halkı ölüme koşuyordu, bile bile…

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Nene Hatun Savaşta

Tabya’da siper alan Ruslar Erzurum halkını yaylım ateşine tuttu ve en öndekiler oracıkta şehit oldular. Fakat arkada olanlar kaçmak yerine düşmanın üzerine atılmayı seçtiler, Tabyaya dalan Erzurum halkı düşman ile göğüs göğüse bir savaşa başlamıştı bile. Teknolojinin son silahlarına sahip Ruslar, taşlı sopalı halka yarım saat içerisinde teslim oldu ve Tabya 2300 Rus askerinden arındırıldı. Osmanlı 1000 kadar şehit vermişti. Nene Hatun o günü, “Ağabeyim Hasan harpten ağır yaralı olarak eve gelmiş, bir yandan ona bir yandan üç aylık bebeğime bakarken, kardeşim o gece kollarımın arasında öldü” diye bahseder.

Düşmanda iyi silah bizde ise iman diyen Nene Hatun dadaşların arasına karışarak, bu destansı muharebedeki hikayesi dilden dile aktarılır. Nene Hatun, Tabya’nın geri alınmasının ardından yaralı olmasına rağmen, diğer yaralılarla ilgilenir. Nene Hatun, o günden sonra düşman Erzurum’dan çıkana kadar mücadeleye destek verecektir. Erzurum’un her karışına cephane taşıyıp, yaralılara hemşirelik ve askerlere aşçılık görevi üstlenen Nene Hatun, günden güne destansı bir hikayenin kahramanı olarak sevilip sayıldı. Gazi Ahmed Muhtar Paşa zaferinde kuşkusuz payı büyüktü. 1955 yılında yılın annesi seçilen kahraman Türk Kadını, 98 yaşında 1955 yılında zatürreden vefat etmiştir.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nene Hatun Kimdir?

Nene Hatun; kurtuluş savaşında gösterdiği fedakarlıklar sayesinde savaşa olumlu büyük katkıları bulunmuş olan efsanelemişmiş halktan bir insandır. Hakkında türküler yazılmış ve heykeller dikilmiştir.

Nene Hatun Ne Zaman Doğmuştur?

Nene Hatun tam olarak tarihi bilinmemekle birlikte 1857 yılında hayata gelmiştir. Erzurum’da doğduğu ve hayatını bu sınırlar içerisinde geçirdiği, hayatının ilerleyen yaşlarında ise savaş hattında gösterdiği fedakarlıklar ile bilinmektedir.

Nene Hatun Ne Zaman Vefat Etmiştir?

Nene Hatun; 22 Mayıs 1955 yılında yaşadığı zorlu hayatın sonunda vefat etmiştir. Adına şiirler yazılmış, heykeller dikilmiş olan Nene Hatun Erzurum sınırları içerisinde defnedilmiştir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir