NFC

NFC

NFC nedir ve ne işe yarar tüm detayları bu yazımızda. NFC, yakın mesafede bulunan mobil cihazlar arasında kablosuz olarak gerçekleştirilen veri alışverişidir. Manyetik alan indüksiyonu kullanarak çalışan bu teknoloji ile birlikte hayatın her alanında kolaylıklar görülebilmektedir.

Bu teknoloji ile uyumlu cihazlar kredi kartı gibi manyetik özellik gösteren kartlar ile iletişime geçebilirler. Bu sistem yaklaşık olarak 10 cm gibi bir mesafeden içerik paylaşımı, bilgi okunması ve yazılması gibi pek çok şeyi yapabilir. Günümüzde halen geliştirme çalışmaları devam etse de yakın zamanda devrim niteliğinde bir teknoloji altyapısı ile piyasada fırtınalar estireceğinden şüphemiz yoktur.

NFC Ne İşe Yarar?

Bu konuyu anlamak için öncelikle NFC ne demek sorusuna odaklanılmalıdır. Veri alışverişinin onaysız bir şekilde yapılmasına yarar. Yani aklınıza ilk gelen bluetooth bağlantısının izin verilmemiş hali gibi düşünülebilir. Onay mekanizması olmadığı gibi aynı zamanda yakın mesafede çalışır.

 • Bu sistemin aktifleşmesi için ortalama 10 cm gibi bir mesafe gerekmektedir.
 • Eşleştirme kodu gibi şeylerin girilmesi gerekmez.
 • Pil tüketimi çok azdır. O nedenle bluetooth’a göre bu yönden daha avantajlıdır.
 • Son zamanlarda sıklıkla yapılan temassız ödeme yöntemleri bu teknoloji ile sağlanabilmektedir.

NFC ne işe yarar derseniz, günümüzün vakit kazanmak devri olduğu için bu teknoloji ile tüm işlemler çok daha kısa sürede halledilebilmektedir. İlerleyen zamanlarda elbette daha da gelişecek ve en başta mesafesi artacaktır. Gerçi mesafesinin artması bir takım hırsızlık olaylarına yol açar mı, o biraz tartışmalı bir süreç olsa da muhakkak buna da bir tedbir alınacaktır. (Vikipedi)

nfc nedir

NFC Hangi Cihazlarda Bulunur?

NFC nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre sıra artık bunun hangi cihazlarda bulunduğuna geldi. Bu teknoloji özellikle Android cihazlarda görülebilmektedir. Çünkü bu cihazlar uzun süredir bu teknolojiyi desteklemektedir. Bunlara örnek vermek gerekirse şunları sıralayabiliriz.

 • Google Nexus 6
 • Samsung
 • HTC
 • Motoroloa
 • Nokia
 • LG
 • Blackberry

Bu cihazlar ile birlikte kullanılacak olan NFC teknolojisi sizi hayatınızda önemli bir değişime doğru götürecektir. İlerleyen zamanlarda daha da yaygınlaşacağı düşünüldüğü zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Muhtemel İş Fırsatları

İlerleyen zamanlarda bu teknoloji ile insanlara yeni iş kapıları açılması da muhtemeldir. Ekonomik olarak da hayatımıza getireceği artılar ile birlikte insanların daha da seveceği bir teknolojiye bence tüm dünya hazır görünüyor. Dilerseniz ufaktan bu teknoloji ile neler yapılabilecek bir görelim.

 • Satış Noktası Sadakati
 • Geçiş Kontrol
 • Bilet Satın Alma
 • Ödeme

Muhtemel iş fırsatları elbette uzak mesafeli NFC özelliği sayesinde olacaktır. Bu teknoloji ile birlikte sizlerde belki bu iş fırsatlarından yararlanarak arzu ettiğiniz fırsatları yakalayabilirsiniz. Günümüz teknoloji gelişmelerinde bu fırsatta yakın zamanda önemli bir yere sahip olacaktır.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

NFC Ne Demektir?

NFC dilimizde Yakın Alan İletişimi anlamına gelen yabancı bir kısaltmadır. Doğrudan teknolojik ürünler ile alakalı inovatif bir yazılımdır.

NFC Ne İşe Yarar?

NFC genellikle çok yakın mesafelerden kimlik doğrulama, kart okuma ve bağlantı paylaşımı gibi durumlarda kullanılmaktadır. Herhangi bir kablolu bağlantıya veya teknik ürüne ihtiyaç duymadan yakın mesafeden bilgi transferi sağlayabilir.

NFC Hangi Cihazlarda Vardır?

NFC genellikle akıllı cep telefonlarımızda mevcuttur. Akıllı cep telefonlarımızdan ödeme yapmak için kullanabiliriz. Ayrıca kredi kartı makinelerinde de NFC sistemi mevcuttur ve bu sayede temassız ödemeler gerçekleştirilebilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir