İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

NoFollow DoFollow Backlink

Arama motorlarında çok daha iyi yerlere ulaşma adına yapılan SEO işlemlerinden olan NoFollow DoFollow Backlink kazanımları halihazırda devam etmektedir. Site dışı SEO faaliyetlerinden olmakla beraber sitenin daha fazla trafik alabilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bununla birlikte hem yapılma hem sonraki etkileri bakımından aralarında farklar vardır.

NoFollow Link Nedir?

Backlink kodu özelinde rel=”nofollow” komutunun yazılmasıyla kullanımı olur. Bu işlemle beraber link verilen sitenin diğer sitenin PR değerinden yararlanması söz konusu olmaz. Arama motoru botları özelinde bu durum oluşurken Google tarafından geliştirilmiş bir aktarım şeklidir. En önemli özelliği ise sayfa için alınmış puanın link verilmesi sonrasında diğer sayfa tarafından kullanımını mümkün kılmaz.

Kısaca ifade etmek gerekirse özellikle hızlı spam linklerin çok fazla kullanılmasından ötürü Google tarafından nofollow link çıkarılmıştır. Burada önemli olan veri ise şüphesiz ki pagerank olur. Siteler arası link çıkışlarını ortaya koyan pagerank değerinin yüksek olması önemlidir. Sitenin daha fazla link durumu içinde bulunması değerli olduğunu gösterir. Talep olduğunu göstermesi sitenin kaliteli olduğu anlamına da gelir. Ancak Nofollow link durumu hiçbir şekilde site değerinden kazanç getirmez. Bununla birlikte dofollow olmasa bile siteye faydası bulunur.

NoFollow Özellikleri Nelerdir?

 • PR etkisi olmamakla birlikte Google backlink kabul etme durumu yoktur.
 • Site ziyareti olması halinde hit durumu oluşur ve Google tarafından tercih edildiği için mutlaka SEO süreçlerinde kullanılmalıdır.
 • SEO özelinde etkisi yüksek olurken Google botları tarafından bulunmasıyla ön sıralara gelinebilir.
 • Bağlantı takip durumları olmamakla beraber güvenilir olma konusunda eksikliği mevcuttur.

Konu ile alakalı olarak bu yazımız ilginizi çekebilir: Ücretsiz Backlink

Dofollow Backlink Nedir?

Google ve diğer arama motorları tarafından izleme yapılmasını mümkün kılarken web siteye erişim durumları da söz konusudur. Burada dofollow backlink özelliğe sahip olan bir link yapısı anlamına da gelir. Çok daha kaliteli bir SEO başarısı adına mutlaka Nofollow ile birlikte kullanılmalıdır. Aralarında denge aralığı oluşturulması önemlidir. Doğrudan SEO puanını etkiler. Sayfanın dizine eklenmesi sonucunda iyi bir sıralama alınması noktasında etkilidir. Sonuçlar bölümünde sayfa çıkarken Google indeksleme yapılması da dofollow link ile mümkün olur.

Güvenilir kaynaklar olarak kabul edilmekle beraber kaliteli siteler üzerinden alımı büyük yararlar sağlar. Ancak Google spam taktik durumları özelinde de işlemler çok titiz bir şekilde yapılmalıdır. Bir sitenin çok aşırı sayıda dofollow link bulundurması beraberinde telafisi güç cezalarla karşılaşılmasına da neden olabilir. Bundan ötürü ölçülü hareket edilmesi ve çok fazla bağlantı kurulmaması gerekir. Dofollow ile nofollow arasında bir oran bulunması ise site kalitesini yükseltecektir.

Nofollow – Dofollow Tercih Durumları

Az çıkışlı kaliteli bir siteden nofollow link mi yoksa az çıkışlı kaliteli bir siteden dofollow link mi sorusu sıklıkla sorulur. Burada pagerank artması ve Google hedef yükseltme amacıyla az çıkışlı dofollow link tercihi daha doğru olacaktır.

Az çıkışa sahip site üzerinden Nofollow link alımı mı yoksa çok çıkışlı siteden dofollow link mi sorusunda ise az çıkışlı nofollow daha mantıklı olacaktır. Aynı içerikli durumlarda ise yine nofollow link alımı Google özelinde çok daha hızlı bir yükselmeyi beraberinde getirecektir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
LinkedIn SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
LinkedIn SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

İş dünyası açısından bakıldığında 300 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla LinkedIn sosyal medya platformları arasında özel bir yere sahiptir. Gerek profe...

Instagram SEO Nedir?
Instagram SEO Nedir?

Son yıllarda popülaritesini artırmaya devam eden sosyal medya platformu Instagram aynı zamanda çoğu pazarlamacıya da ev sahipliği yapmaktadır. Instagr...

Sosyal Medya SEO İlişkisi hakkındaki yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Nofollow, bir web sitesinin içerisinde paylaşılacak olan harici linkler için belirlemiş olduğu etiket türüdür. Bu tarz web sitelerinden alınan geri bağlantılar no follow etiketine sahip olan bağlantılar olarak gözükeceklerdir.

Dofollow, bir web sitesinin içerisinde paylaşılmasına izin verdiği harici bağlantıların arama motorları tarafından takip edilmesine olana tanıdığı ve bu yönde komut verdiği bağlantılara verilen isimdir.

Dofollow ve no follow backlink türleri belirlenmiş olan etiketleri nedeniyle farklılık göstermektedir. Bu nedenle alınan geri bağlantılara iki farklı tür olarak yansımaktadırlar. Yeni güncellemeler ile aralarında ki fark neredeyse yok denecek kadar azalmış ve aynı değere sahip olmuşlardır.

Nofollow etiketi Google gibi arama motorlarının web sitenizdeki bağlantıları takip etmemesi için eklenen bir etikettir.

Nofollow etiketi, web sitenizde bulunan bağlantı için referans olmak istemediğinizi ifade etmenin kolay bir yoludur

Arama motorlarının sitenizde verdiğiniz bağlantıları takip etmesini engelleyen Nofollow etiketi, web sitenizin güvenilirliğini oluşturma açısından SEO çalışmalarında oldukça çok kullanılan bir yöntemdir.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
NoFollow DoFollow Backlink Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 24 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. selman karaca
  selman karaca

  DoFollow ve NoFollow Farkı tam olarak nedir acaba ? Teşekkürler..

 2. rıza ahmet candan
  rıza ahmet candan

  NoFollow DoFollow Backlink hakkında çok detaylı bir yazı olmuş. Teşekkürler.