Nöro Pazaralama Nedir?

Nöro Pazaralama Nedir?

Nöro pazarlama nedir; markaların insan beynindeki satın alma algısını uyandırarak, bu konuda oluşturulmuş pazarlama stratejilerine verilen isimdir. Tüketici davranışlarını öngörerek bu konudaki psikolojik ve sosyal nedenleri ortaya çıkartarak kişinin satın alma kararlarını etkilemek, Nöro Pazarlama’nın temel stratejisidir. Çeşitli markalar mikro ve makro Nöro Pazarlama çalışmalarıyla, genel ve özel müşteri kitlelerine ulaşmayı hedeflerler. Günümüzde önemi her geçen gün giderek artmaktadır.

Nöro Pazarlama Nedir ve Nöro Pazarlama Nasıl Çalışır?

Nöro pazarlama teknikleri kullanıcılara genel anlamda fonksiyonel manyetik görüntüleme sayesinde (ses ve görsel kullanarak) beyindeki kan akışının ne şekilde etkilendiğini ölçerek bu anlamda yapılan çalışmalarla oluşur. Beynin keyif merkezi olarak nitelendirebileceğimiz ölçüsüne yapılan bu çalışmalar, kişinin satın alma deneyimini de etkilemektedir.

Nöro Pazarlama Nasıl Çalışır?

Nöro pazarlama tekniklerini dünyaca ünlü markalar hem ürünlerini satmak hem de subliminal olarak marka bilinirliğini arttırmak için çabalamaktadırlar. Paket tasarımları ve reklamlarında kullandıkları bu taktiklerle birlikte müşterilerinde pozitif, negatif ve nötr olarak belirli duygular uyandırabilmektedirler. Tercih edeceğiniz pazarlama stratejilerine uygun olarak yapacağınız çalışmalarda siz de kendi marka çalışmanızda bunu kullanabilirsiniz. Nöro pazarlama yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Logo tasarımı
  • Renk seçimi
  • Slogan seçimi
  • Arka plan seçimi
  • Ürün geri dönütleri
  • Kullanıcı deneyimleri

Bu verileri birden fazla kullanıcıya göstererek hedef kitleniz için en uygun olan tercihi yapmanız mümkün olacaktır.

nöro pazarlama örnekleri

Nöro Pazarlama Örnekleri

Nöro pazarlama örnekleri içerisinde genellikle Coca-Cola ve Pepsi deneyi gösterilmektedir. Bu deney içerisinde Coca-Cola içerikli bir kola deneyi yapılarak kullanıcılara hangi Cola’yı daha çok beğenildiği sorulur. Bu sorulan soru içerisinde aslında bir yanıltma payı vardır. Masa üzerinde olan 5 Cola kutusunun içerisinde aslında 1 tanesi Pepsi’dir fakat üzerinde yine Cola yazmaktadır. Müşterilerin %79’u bu tercihler arasında gizli Pepsi olan Cola’yı seçmektedir. Yani Coca-Cola’nın marka stratejisi kullanıcılarına daha kalitesiz bir ürün sunmasına rağmen marka imajı sayesinde daha fazla talep görmesine sebep olmaktadır. Bu ve benzer örnekleri sadece gıda sektöründe değil buna ek olarak giyim, araç ve herhangi teknoloji ürünlerinde bile bulmak mümkündür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

Bir diğer örnek olarak da Apple ürünlerini vermek mümkündür. Müdaillerine göre daha az güçlü ürünler üretmesine karşın Apple sağladığı marka imajı sayesinde insanlarda hem satın alma dürtülerini doğururken hem de sahip olan kişinin markanın imajını da üzerine doğuracağını hisseder. Yani Apple kullanan, Apple’ın imajını da taşıdığını hisseder.

Ülkemizde Nöro Pazarlama ile ilgili çalışmalar genellikle yurtdışı firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu noktada yöresel firmalardan maalesef öteye geçmemiz mümkün olmamıştır. Nöro pazarlama nedir başlıklı yazımızda sizlere genel olarak sistemin çalışma yapısını ve sağladığı geri dönütleri aktarmaya çalıştık, siz de aklınıza gelen örnekleri bizlerle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Nöro Pazarlama Nedir?

Nöro pazarlama, kullanıcıların ve müşterilerin satın alma deneyimlerini incelemek ve yönetmek adına satın alım psikolojisinden yararlanmaktadır.

Nöro Pazarlama Ne İşe Yarar?

Nöro pazarlama yöntemleri ile kullanıcıların ilgileri ve düşünsel sistemleri analiz edilir ve bu bağlamda satın alma stratejileri oluşturulur. Böylece reklam kampanyalarının dönüşüm oranları daha yüksek olacaktır.

Nöro Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Nöro pazarlama yöntemleri arasında; bilimsel araştırmalar yapmak ve A/B testleri ile kullanıcıların tercihlerini yakından analiz etmek gelmektedir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir