Nur İsminin Anlamı

Nur İsminin Anlamı

Nur isminin anlamı, özellikleri, harf analizi ve istatistiklerini burada bulabilirsiniz. En çok bilinen ve en çok kullanılan isim veya kelime olarak söyleyebiliriz. Kuran-ı Kerim’de geçen bir isimdir. Arapça kökenlidir. Tek başına sadece kız çocuklarına verilebilir. Ama yanına ekleme yapılarak erkek çocuklarına da verilebilir. Tek başına veya isimlerin başına ya da sonuna koyularak kullanılır. Bu nedenle kullanım sıklığı çok yüksek kabul edilir.

Nur İsminin Sözlük Anlamı

Nur, İslam dünyası açısından çok önemli bir kelime aynı zaman da isimdir. Bu isme ait birçok farklı sözlük ve kullanım anlamı mevcuttur.

  • Aydınlık, parıltı
  • Parlaklık, niran
  • Işığın bir şeye yansıması ile oluşan parlaklık
  • Mekke’de bulunan Hıra Dağı’nın diğer adı
  • Kuran-ı Kerim’de 24. Surenin adı, kutsal kitapta 20 ayetin içinde geçer

Nur İsminin İstatistikleri

Nur ismiyle ilgili sayısal bilgiler sadece tek başına kullanımı ile ilgilidir. Ama yan yana kelimelerle birlikte bu rakamlarda ciddi artış yaşanabilir. En çok kullanılan 88. isimdir. Ülkemizde her 3852 kişiden birisine bu isim verilmektedir. Bu isim telaffuz açısından en kolay isimlerden birisi olarak kabul edilir. İsimde ki her harfin alfabe sıralamasında ki sayılarının toplamı 63 yapmaktadır.

N:17 + U:25 + R:21 = 63

nur isminin anlamı

Nur İsminin Harf Analizi

Nur isminin harf analizi isimden bağımsız bir şekilde yapılır. Harflerin içerdiği anlamlar ortaya atılır ve yorumlama öne göre yapılır. Tek hece olmasından dolayı okunması ve yazması kolaydır.

  • N: Sağduyu seviyesi yüksek kişilerdir. Üstün güçlere, yeteneklere sahip olmaları ile bilinirler. Altıncı hisleri aşırı derecede gelişmiştir.
  • U: Sakin ve durağan bir yapıya sahiptir. İşlerini hiçbir zaman aceleye getirmezler. Yavaş ve sakin bir şekilde ilerlemeyi tercih ederler.
  • R: Tereddüt onların hayatlarında önemli bir parçadır. Hiçbir şeyin kararını ilk seferde veremezler. Her zaman bu konuda güçlük çekerler.

Nur İsminin Özellikleri

Nur isminin en önemli özelliği Kuran-ı Kerim’de geçmesi olarak kabul edilebilir. O nedenle İslam coğrafyasının tamamında özel ve güzel bir isim olarak kabul edilir. Birçok yerde tek başına kullanılsa da bu ismin arkasına ya da önüne ekleme yapılarak türetilen sayısız isim vardır. Nurcan, Nuri, Berranur gibi isimler buna en güzel örneklerdir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

En ünlü isimler arasında Nuri Bilge Ceylan, Nurullah Sağlam vardır. İslami terminoloji içerisinde ateşin karşıtı yanı zıttı anlamına gelir. Aynı zamanda Allah’ın 99 isminden birisi olarak bilinir.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Nur Ne Demektir?

Nur ismi; aydınlık olan, parlak, parıltılı anlamlarına gelmektedir. Mekke’deki Hira dağına verilen isim. Kuran-ı Kerimde sıkça geçmekte olan bir isimdir. Bir sure adıdır.

Nur İsmi Caiz mi?

Nur ismi din adamları tarafından sıkça tavsiye edilmekte olan bir isimdir. Kuran-ı Kerimde sıkça geçmekte olması ve sure isimlerinden biri olması nedeniyle dinimizde önemli bir yeri bulunmaktadır.

Nur İsminin Kökeni Nedir?

Nur ismi Arapça kökenli bir isimdir. Geleneklerimize ve dilimize İslam dini ile birlikte geçmiştir. Günümüzde de ki en popüler kadın isimleri arasında yer almaktadır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir