Nuri Demirağ’ın Hayatı

Nuri Demirağ’ın Hayatı

1886 yılında Sivas’ta doğan Nuri Demirağ, 1957 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları inşasındaki ilk müteahhitlerdendir. Türkiye’nin 10000 kilometrelik demir yolu ağının 1250 kilometrelik bir kısmının inşasını gerçekleştirmiş olduğundan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Nuri Bey’e Demirağ soyadı verilmiştir.  Nuri Demirağ, Cumhuriyet döneminde sayılı zenginler arasında yer almaktaydı ve hayırseverliğiyle tanınan bir iş adamıydı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin çok partili rejim dönemindeki ilk muhalefet partisi olan Milli Kalkınma Partisi’nin kurucusudur.  Çok yönlü ve mücadeleci bir insan olmasıyla bilinen Nuri Demirağ, İstanbul’da milli mücadele döneminde sigara üretimi ve ticaretle uğraşırken bir taraftan da Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin Maçka Şubesi’ni yönetmiştir. Maliye müfettişliği görevinde de bulunan Demirağ, bu işi bıraktıktan sonra ticaret yapmanın yollarını araştırmıştır.

Nuri Demirağ, 1918’de yabancıların hâkimiyetindeki sigara kâğıdı üretimine girmiştir. Eminönü’nde küçük bir dükkânda ilk Türk yapımı sigara kâğıdı üretimini başlatmıştır. Üretilen bu sigara kağıdına Türk Zaferi ismi verilmiş olup bu sigara kâğıtları, o sıralarda Kurtuluş Savaşı veren Türk halkı tarafından büyük bir ilgi görmüştür. Nuri Demirağ, bu girişmiş olduğu ilk işten büyük kazanç elde etmiştir.

Nuri Demirağ Kimdir?

Nuri Demirağ, 1926’da Samsun-Sivas demir yolu yapımını üstlenen ancak sonrasında işi bırakan. Fransız şirketinin yerine ilk etapta yapılacak yedi kilometrelik kısım için yapılan ihaleye girmiş ve çok düşük bir fiyat vererek ihaleyi kazanmıştır. İşin geri kalan kısmı da denenmek üzere kendine verilmiştir. Tapuda mühendis olarak çalışan kardeşi Abdurrahman Naci’yi de işinden istifa ettirerek yanına alan Nuri Demirağ, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki ilk demir yolu müteahhidi olmuştur.

nuri demirağ kimdir

Nuri Demirağ kimdir denildiğinde kardeşiyle birlikte çalışıp Samsun-Erzurum, Sivas-Erzurum ve Afyon-Dinar hattını yani 1012 kilometrelik demir yolunu bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlayan kişi olduğu söylenebilir. Çok dağlık ve kayalık arazide balyozlarla dağları delip tünel açarak işlerini zamanında tamamlamışlardır. Sağlamış olduğu bu başarılardan ötürü 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Nuri Bey’e ve kardeşi Abdurrahman Naci Bey’e Demirağ soyadını vermiştir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Nuri Demirağ Uçak Fabrikası

Devrinin en zengin iş adamı olarak bilinen Nuri Demirağ, 1936 yılında uçak fabrikası kurma girişimini başlatmıştır. Kendisinden uçak satın alınması için bağış istendiğinde kendisinin uçak fabrikası yapmaya talip olduğunu açıklamıştır. Nuri Demirağ Uçak Fabrikası,1936-1950 yılları arasında faaliyet göstermiş olup Türk yapımı ilk uçak ve paraşütün üretimini gerçekleştirmiştir. Ancak istenmeyen ve elde olmayan bazı sebeplerden dolayı uçak fabrikası 1950 yılında kapanır ve tekrar açılmaz.

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı

1957 yılında askeri amaçlı kullanılmak üzere hava trafiğine açılan Sivas Nuri Demirağ Havalimanı,1990 yılından itibaren Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından inşa edilen terminal binasında sivil havacılık alanında hizmet vermeye başlamıştır. 2010 yılında kullanıma açılmış olan yeni terminal binası yıllık 3.000.000 yolcu kapasitesine sahiptir.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nuri Demirağ Nerede Doğdu?

Türkiye Cumhuriyetinin ilk tren yolu müteahitlerinden birisidir. Bu nedenle Demirağ soyadını alan Nuri Bey 1886 yılında Sivasta dünyaya gözlerini açmıştır. Hayatı boyunca birçok başarıya imza atmıştır.

Nuri Demirağ Hangi Görevlerde Bulunmuştur?

Nuri Demirağ, Türkiyede İlk uçak fabrikasının kuruluşu, İlk sigara fabrikası, ilk yerli paraşüt üretimi gibi unutulmaz olayların baş kahramanıdır. İstanbul Boğazına köprü yapılmasını planladığı söylenmektedir. Özelikle havacılık sektöründe ki katkılarıyla bilinir.

Nuri Demirağ Ne Zaman Ölmüştür?

Nuri Demirağ, 13 Kasım 1957 yılında İstanbulda ki evinde hayata gözlerini yummuştur. Bu kayıp Türkiye Cumhuriyetinde büyük bir üzüntü ile karşılanmış ve şok etkisi yaratmıştır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir