Nvidia Driver

Nvidia Driver

Nvidia ekran kartı güncelleme işlemi bilgisayarın grafik performansını doğrudan etkilemektedir. Özellikle oyuncu bilgisayarlarının vazgeçilmezi olan Nvidia ekran kartı grafik sürücüsü anlamına gelmektedir. Fbs oyunlarının vazgeçilmezi haline gelmeyi başarmış olan ekran kartının güncellemelerin düzenli olarak yapılması oldukça önemlidir. Grafik kartlarını kontrol eden yazılımlar mevcuttur bu yazılımlar bilgisayarda ki her türlü grafik için gereklidir. 2014 yılından buyana gamer bilgisayarlarının vazgeçilmesi haline gelmeyi başarmıştır. Piyasada en çok rağbet gören kartlardan biri olma özelliğine sahiptir. Güncellemelerinin yapılması oldukça kolaydır. Nvidia kart güncellemeleri kimi zaman otomatik olarak yapılırken kimi zaman manuel olarak yapılabilmektedir.  En güncel olan sürücülerin yedeklenmesi bilgisayar oyunlarının performansını arttırmakta ve kasma problemini ortadan kaldırmaktadır.

Nvidia Ekran Kartı Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Grafik işlemcilerin en iyi şekilde çalışması için Nvdia sürücülerinin güncellenmesi gerekmektedir. Gamer bilgisayarlarında aranan en büyük özellik grafikler ve oyunlarda ki akıcılıktır. Bu duruma direkt etki eden Nvidia kartlar her daim güncel olmalıdır. Güncellemeler haftalık veya aylık olarak yapılabilmektedir. Güncelleme işleminin birbirinden farklı yolları bulunmaktadır, bu yolların her biri aynı sonuca ulaşılmasını sağlayarak performansı arttırmaktadır.  Güncelleme işlemini gerçekleştirmeden önce öğrenilmesi gereken belirli bilgiler bulunmaktadır. Bunlar kullanılan nvidia ekran kartının hangi numaraya ve modele sahip olduğudur. (Microsoft Destek)

 • İlk olarak bilgisayarım kısmında yer alana Aygıt Yöneticisi kısmına girilmelidir.
 • Aygıt yöneticisine tıklandıktan sonra açılan seçeneklerden Görüntü Bağdaştırıcıları seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Burada ekran kartı ile ilgili bilgiler ve seçenekler yer almaktadır. Nvidia ekran kartı seçeneğine tıklanarak işleme devam edilmelidir.
 • Seçilen karta sağ tıklanarak açılacak olan Sürücü Yazılımını Güncelleştir kısmına girilmelidir.
 • Açılan sayfada güncel “Sürücü Yazılımını Otomatik Olarak Ara” ve “Sürücü Yazılımı İçin Bilgisayarımı Tara” gibi seçenekler yer almaktadır.
 • Güncel sürücüyü Otomatik olarak ara kısmına tıklanması sonrasında internet üzerinden sürücü yüklenmelidir.
 • Sürücü indirme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarın yeniden başlatılması gereklidir.
 • Bilgisayar tekrar açıldığında indirilen dosya da güncelleme olup olmadığı gösterilecektir.
 • Eğer Nvidia sürücü kart son sürüm güncellenmiş halindeyse Aygıtınız İçin En Son Yazılım Zaten Yüklü” uyarısı verilecektir.
 • Bu işlem varsa güncellemelerin kısa sürede yapılmasına olanak sağlayacaktır.
nvidia driver

GeForce Experience Programı İle Nvidia Driver Güncelleme

GeForce Experience programını güncelleme işleminin yapılmasına olanak sağlayan bir diğer yöntemdir. Uygulama bilgisayara yüklenerek güncelleme işlemleri hızlı ve zahmetsiz şekilde tamamlanabilir. Nvidia driver için olan bu uygulama sürücüleri ve oyun ayarlarının yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

 • Öncelikle uygulamanın bilgisayara indirilmesi gerekmektedir.
 • Program inerken sistemi taramaktadır. Bu sürücü ve ekran kartı hakkında bilgi sahibi olunması için gerekli olan bir adımdır.
 • Eğer nvidia kart kullanılmıyorsa sistem çalışmayacak ve hata verecektir.
  Program indirildikten sonra açılacaktır. Açıldığında GeForce Experience’ın güncelleme yapmasına izin ver seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Bu işlem sırasında program kart için herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmektedir. Sürücüler kısmından manuel olarak güncellemelerin kontrol edilmesi de mümkündür.

Eğer kullanılabilir bir güncelleme varsa “Sürücüyü İndir” kısmı aktif olur, bu seçeneğe tıklanması halinde Nvidia driver güncelleme işlemi başarıyla tamamlanacaktır.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile tüm sorunlarınızı pratik şekilde çözün.

Nvidia Kart Nedir?

Nvidia kart, bilgisayarlarda kullanılan bir ekran kartı türüdür. Donanımsal bir üründür. Günümüzde ki en popüler ekran kartlarının başında gelir ve ülkemizde de çok popülerdir. Özellikle oyun severler tarafından tercih edilmektedir.

Nvidia Kartım Güncel Olmazsa Ne Olur?

Nvidia kartınızın yazılımsal bileşenleri güncel olmadığı durumlarda, kartınızı kullanırken donanımsal düşüklük yaşayabilir ve açmak istediğiniz uygulamalar için yetersizlik durumlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Nvidia Kart Güncelleme Nasıl Yapılır?

Nvidia Kartlarınızı güncellemek için ilk olarak kullanabileceğiniz kaynak Nvidia’nın kendi web sitesi olacaktır. Buradan kendi ekran kartı modelinizi şeçip, en uygun ekran kartı sürücüsünü güncel bir şekilde bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir