OBS Studio Nasıl Kullanılır?

OBS Studio Nasıl Kullanılır?

OBS Studio nedir, dünyanın dört bir yanından geniş bir geliştirici topluluğu tarafından desteklenen ücretsiz, açık kaynaklı bir canlı video prodüksiyon yazılımı olan Open Broadcaster Software’in kısaltmasıdır. Kullanımı karışık gibi görünen bu program, belirli adımların ardından oldukça kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. OBS Studio kullanmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

OBS Studio Ne İçin Kullanılır?

OBS; canlı video üretimi, canlı yayın ve video kaydı için kullanılabilir. OBS programı, kurulum sihirbazı tarafından sizlere sorulan soruların ardından kuruluma başlayacaktır. Bu aşamada ilk soru OBS programının canlı yayın akışı için kullanılıp kullanılmayacağıdır. OBS genellikle canlı yayın açmak, yayın akışı sağlamak ve bunu farklı platformlarda eş zamanlı bir şekilde yayınlamak amacıyla kullanılır. Genel olarak OBS programının kullanış amacı;

 • Ekran görüntüsü alma
 • Ekran görüntüsünü kaydetme
 • Ekran görüntüsünü yayınlama
 • Canlı yayın yapma
 • Canlı yayını farklı platformlara eş zamanlı olarak aktarma

Bu amaçlar doğrultusunda kullanılabilen OBS, açık kaynak kodlu bir yazılıma sahiptir. Bu sebeple, gerekli ayarlamalar yapıldığında diğer platformlar ile eş zamanlı olarak yayın yapma imkanını kullanıcılarına sunar.

obs studio nasıl kullanılır

OBS Studio Nereden İndirilir?

OBS’yi OBSProject.com adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Windows, Mac ve Linux işletim sistemli cihazlar için sürümü mevcuttur. OBSProject.com web sitesi üzerinde yer alan destek butonlarından da yardım alarak OBS yayın programını indirebilmeniz mümkündür. OBS kurulum işlemleri için yardım seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Bu alanı kullanarak ve gerekli yardımlar alarak OBS’yi kolayca kurabilmeniz mümkündür.

OBS Eklentisi Nedir?

OBS eklentileri, programı farklı amaçlar doğrultusunda daha etkili bir şekilde kullanmak amacıyla tercih edilir. OBS programı kendi içerisinde farklı eklentileri kullanıcılarına sunmaktadır. OBS’nin sunduğu eklentiler arasında en çok tercih edilenlerden biri, IP olarak video kurulumunu sağlayan eklentidir. Bu eklenti OBS programını kullanan yayıncılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bir diğer OBS eklentisi ise Virtual Cam’dir. Bu eklenti, ekran görüntüsünün ve kaydının alınmasını sağlar. Bunun yanı sıra canlı yayınların farklı platformlarda paylaşılması için de Virtual Cam eklentisine ihtiyaç duyulur.  Diğer popüler eklentiler, OBS’yi uzaktan kontrol etmek için bir IP sunucusu sağlayan OBS için uzaktan kumanda ile PTZ kameraları kontrol etmenize olanak tanıyan PTZ Optics eklentisidir. Bu eklenti, programın uzaktan kullanılabilmesi noktasında oldukça işlevli bir eklentidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

OBS’ye Kamera ve Mikrofon Ekleme

OBS, tüm ses ve video kaynaklarını sahneler halinde düzenler. Bu şekilde, tüm görsel ve işitsel kaynaklarınızı görüntülemek için çeşitli düzenlere sahip özel sahneler oluşturabilirsiniz. OBS kamera ve mikrofon eklemek için bazı adımları ve ayarlamaları uygulamanız gerekmektedir. Kamera ve mikrofon eklemek için uygulanması gereken aşamalar;

 1. İlk olarak video ve ses kaynaklarının yerleştirileceği sahneleri seçin.
 2. Sahne türü seçildikten sonra ortam türü seçimi yapın. (Bu adım ekranda bulunan artı düğmesi kullanılarak gerçekleştirilir.)
 3. Ardından çıkan ekranda yer alan kaynak türünü seçin. Seçilebilecek kaynak türü; ses ve videodur. Bu aşamanın ardından kamera ve mikrofonu ekleyebilirsiniz.

OBS ile Video Nasıl Kaydedilir?

OBS sistemini kurduktan sonra, sağ alt köşedeki Kaydı Başlat düğmesini kullanarak OBS ile video kaydedebilirsiniz. Videonuzu ana OBS penceresinde izleyebilir ve ses karıştırıcı seviyelerini kullanarak sesi izleyebilirsiniz. Çıkış sekmesinin içindeki ayarlar alanında video kayıt ayarlarını ve kayıt konumunu yapılandırabilirsiniz. Video bit hızı, kaydınızın video kalitesini ayarlamak için kullanılır; varsayılan olarak bu 2500 kbps ayarlanmıştır, ancak video kayıt kalitenizi artırmak için bu sayıyı 10.000 Kbps’ye yükseltmek isteyebilirsiniz. Videolarınızı bu alanda saklamak için bir kayıt biçimi ve kayıt klasörü de seçebilirsiniz.

obs studio kullanımı

OBS ile Nasıl Canlı Yayın Yapılır?

OBS üzerinden video akışı gerçekleştirmek için Yayını Başlat düğmesini kullanabilirsiniz. Yayın hedefini yayın sekmesinin içindeki ayarlar alanında yapılandırabilirsiniz. Yayın hedefi, canlı akışın hangi platformda yayınlayacağının belirlendiği aşamadır. Yayın hedefi olarak seçilebilecek uygulamalardan bazıları ise şunlardır;

 • Twitch
 • YouTube
 • Zoom

Yukarıdaki uygulamalar, yayın hedefi için tercih edilen en popüler seçenekler arasında yer alır. Ancak farklı canlı yayın ve video içerik kanallarını da yayın hedefi olarak seçmek mümkündür.

OBS Studio nedir?

Açık kaynak kodlu canlı video prodüksiyon yazılımı olan Open Broadcaster Software’dir.

OBS Studio nereden indirilir?

OBS Studio’yu indirebilmek için OBSProject.com adresine giriş yapabilirsiniz.

OBS Studio ücretsiz mi?

OBS Studio’yu ücretsiz bir şekilde indirerek, ücretsiz kullanabilirsiniz.

Facebook Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 45 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir