Öğle Namazı

Öğle Namazı

Öğle namazı nasıl kılınır? Beş vakit namazlardan olmakla birlikte öğle namazı her gün kılınmaktadır. Cuma günleri cemaatle birlikte iki rekat olacak şekilde Cuma namazı var olurken yine de öğle namazı yerine geçmektedir. Bununla birlikte farz olan öğle namazı kılınışı sabah namazıyla benzerdir. Seyahat hali ya da hastalık durumlarıyla uyku halinde kılamama halinde kazası yapılmalıdır. Öğle namazı sünnetleri yerine kaza namazlarının kılınması ise

Öğle Namazı Kimlere Farz

  • Ergenlik çağına gelmiş tüm Müslümanlar için her gün öğle namazı kılınması farzdır.
  • Kadınların özel halleri dışındaki dönemlerde kılınması farzdır.
  • Hasta kişiler tek başlarına ya da oturdukları yerden kılabilirler.
  • Kılınmadığı durumlarda en uygun zamanda kazası yapılarak telafi edilir.

Öğle Namazı Vakti

Öğle namazı vakti ile ilgili farklı görüşler olmakla birlikte zeval vaktinde başlar. Gölge uzunluğunun kendisinin iki misli oluncaya kadar olan süreye kadar kılınabilmektedir. Burada diğer görüşte ise kendi misli kadar gölgenin olmasıyla öğle namazı vaktinin bitmiş olacağıdır. Ancak tedbirli olunması açısından daha dikkatli olunması ve daha geri kalanın uygulanması mantıklıdır. İkindi namazı vakti içerisinde öğle namazı kılınmayacağı gibi ezanın okunmasıyla süre geçmiş olur. Güneşin tam tepeye çıkmasıyla öğle namazı kaçta sorusu da yanıt bulur. Ezanın okunmasının ardından hemen kılınması, çok geciktirilmemesi uygundur. Gecikme durumlarında ise sonraki namaz vakitlerinde farz namazın kılınmasının ardından öğle namazı kazası yapılmalıdır. Ayrıca bazı durumlarda zaruri olması halinde ise öğle namazıyla ikindi namazının birlikte kılınabileceği hususlar bulunmaktadır. (Vikipedi)

öğle namazı

Öğle Namazı Nasıl Kılınır?

Dört rekat sünnet, dört rekat farz ve iki rekat son sünnet olmakla üzere öğle namazı kaç rekat sorusu 10 olarak yanıtlanırken kılınışı da şu şekildedir; ilk olarak sünnetten başlanırken kişinin abdest alması ve var olan namaz öncesi farzları yerine getirmesi zaruridir. Sonrasında niyet edilerek tekbir getirilir. Sübhaneke, Fatiha ve bir sure okuyarak rükü ve secdeler yapılır. Sabah namazının sünneti gibi kılınır. İkinci rekat oturmasında tahiyyat okunur. Dördüncü rekat sonunda ise Tahiyyat ve diğer Salli Barik duaları okunarak selam verilir. Öğle namazı kılınışı farklı olmamakla birlikte dört rekatlık farzı için kamet getirilir. Cemaatle kılınması çok daha makbul olmasına karşın tek başına da eda edilebilir. “Niyet ettim öğle namazının farzını kılmaya” denildikten sonra tekbir getirilir. Erkekler göbek altında bileklerini bağlayarak kıyam durur, hanımlar ise göğüs hizasında el el üstüne gelecek şekilde kıyam yapar. İlk iki rekatında Fatiha sonrasında birer sure okunur. Üçüncü ve dördüncü rekatlarda sure okunmadan rükü ve secdeler yapılır. Ardından selamla farz tamamlanırken son olarak iki rekatlık sünneti kılınır. Öğle son sünneti de yine aynı şekilde tamamlanırken cemaatle kılınması durumlarında bile yine de hem sünnetleri hem de farzında kıraat gizli yapılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Nasıl Yapılır kategorisi ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öğle Namazı Nedir?

Öğle namazı 5 vakit namazlar arasından ikinci sırada kılınan namazdır. Güneş tepede iken kılınmaktadır. 10 Rekattır.

Öğle Namazı Farz mıdır?

Öğle namazı, islam dinine inanan müslümanlara farz edilmiş olan 5 vakit namazdan biridir. Yani farz olan ibadetler arasında yer alır.

Öğle Namazı Evde Kılınabilir mi?

Öğle namazı camiide kullanılması zorunlu olan bir namaz türü değildir. İstenilirse evde veya herhangi başka bir ortamda da kılınabilir. Kılmak için cemaat ile bir olmak gerekmez.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir