Öğretmen Maaşları

Öğretmen Maaşları

Kamu personellerinin her birinde olduğu gibi öğretmen maaşları için de tek bir fiyat vermek doğru değildir. Çünkü öğretmenin yılına, kademesine, derecesine göre aldığı maaş değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda öğretmenler girdikleri ek dersler için de ayrı bir ücret almaktadır. Ders saati başına gündüz alınan ek dersler için 17.22 TL alırken, gece alınan ek ders saatleri için ise 18.45 ek ücret alınmaktadır

Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

öğretmen maaşı 2020 yılı için kademe ve derecelere göre şu şekildedir.

  • Derece ve kademesi 9/1 olan öğretmen; 3.819 TL maaş almaktadır.
  • Derece ve kademesi 9/2 olan öğretmen; 3.824 TL maaş almaktadır.
  • Derece ve kademesi 8/2 olan öğretmen; 3.826 TL maaş almaktadır.
  • Derece ve kademesi 8/3 olan öğretmen; 3.875 TL maaş almaktadır.
  • Derece ve kademesi 7/1 olan öğretmen; 3.884 TL maaş almaktadır.
  • Derece ve kademesi 7/2 olan öğretmen; 3.887 TL maaş almaktadır.
  • Derece ve kademesi 7/3 olan öğretmen; 3.894 TL maaş almaktadır.
  • Derece ve kademesi 6/1 olan öğretmen; 3.903 TL maaş almaktadır.
  • Derece ve kademesi 6/2 olan öğretmen; 3.922 TL maaş almaktadır.
  • Maaş için derece ve kademe yani yıl yükseldikçe maaş da artmaktadır. En üst kademede yer alan öğretmen için Derece ve kademesi 1/4; maaşı ise 4.409 TL maaş almaktadır.
öğretmen maaşları

Öğretmen Atamaları Ne Zaman?

Bilindiği üzere Eğitim Fakültesinden mezun olduktan sonra herhangi bir branşta öğretmen olabilmek için öğretmen adayları KPSS’ye girmektedir. Her yıl rutin KPSS atamalarında ayrılan kontenjanlar kadar öğretmen alımı yapılmaktadır. Öğretmen adayları için uygulanacak KPSS her yıl gerçekleşmektedir. Kadrolu öğretmenler dışında sözleşmeli öğretmen ve ücretli öğretmen gibi çalıştırılan öğretmenler de bulunmaktadır. Sözleşmeli öğretmenler de atama yolu ile göreve başlamaktadır. 2020 yılının Mart ayınca 20 bin Sözleşmeli Öğretmen ataması yapılması beklenmektedir. Bunun dışında bir de ücretli öğretmen pozisyonu bulunmaktadır. okullarda herhangi bir sebeple kadro açığı olduğunda Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuran adaylar içerisinden ücretli öğretmenler seçilmektedir. ücretli öğretmen maaşları girdikleri ders başına ücret almaktadır. Haftada kaç saat derse girdiklerine bağlı olarak aylık maaşları değişmektedir. 2020 yılı için ders başı alınan ücret 17.22 TL civarındadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ebelik Maaşları

Öğretmen Nasıl Olunur?

Öğretmen olabilmek için en az 4 yıllık yüksek öğrenim görmek ve ilgili bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Eğitim Fakültesi çıkışlı olanlar KPSS ile atanarak ya da özel okullarda direk olarak öğretmenlik yapabilmektedir. Fakat Fen-Edebiyat Fakültesi bölüm mezunları öğretmenlik yapabilmek için formasyon almaları gerekmektedir. (Vikipedi)

Maaşı Ne Kadar kategorisi ile mesleklerin ne kadar ücret aldıkları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öğretmen Kimdir?

Öğretmen, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda çalışan, eğitim alanındaki uzmanlığına bağlı olarak öğrencilere hizmet veren kamu veya özel sektör çalışanıdır.

Öğretmen Nasıl Olunur?

Öğretmen olmak için ilk olarak üniversite mezunu olmak, öğretmenlik bölümlerini okumuş olmak veya pedogojik formasyon eğitimi almış olmak gerekmektedir. Kamu kurumlarında çalışmak için atama beklemek gerekir.

Öğretmen Ne İş Yapar?

Öğretmen; kendi ihtisas alanına öğrencilere eğitim verir, eğitimlerini test eder ve bu minvalde öğrencilerine notlar verir. Özel olarak kurslar verebilir. Proje ödevlerinde öğrencileri görevlendirebilir.

Maaşı Ne Kadar hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir