Okey Nasıl Oynanır?

Okey Nasıl Oynanır?

Biraz şans biraz mantık oyunu olmakla birlikte isteka olarak tabir edilen bölüme dikdörtgen taşların dizilimiyle okey oynanır. Halihazırda çok rahatlıkla uygulamalar indirilerek okey keyfi yaşanabileceği gibi çeşitli mobil cihazlardan dahi bu süreçler tamamlanabilir. Bazı yerlerde joker olarak da bilinen Okey oyunu, belirli kurallara göre setlerin tamamlanmasını ifade eder. Hızlı bir şekilde oynanması, eğlenceli olması popüler hale gelmesini beraberinde getirmiştir. En fazla dört kişiyle oynanmakla birlikte Yahudiler tarafından icat edilmiş ve dünya genelinde yaygınlaştırılmıştır. 1977 yılında ise ABD’de en çok satan oyun olarak tarihe geçmiştir. Sonrasında Türk işçiler tarafından da oynanarak yayılırken oldukça basit bir işleyişe sahiptir.

Adım Adım Okey Nasıl Oynanır?

Dörtlü olarak oynanan okey, oyuncuların taşları karıştırarak dizmesiyle başlar. 1’den 13’e kadar numaralı oyun taşlar dört renkten oluşur. Kırmızı, siyah, mavi ve yeşil renklerle ikişer setli olacak şekilde toplamda 106 taş vardır. Taşlar içerisinde iki adet sahte okey taşı da bulunurken oyun sırasında önemli olacaktır. Taşlar karıştırılmış bir şekilde oyunculara 14’er tane olacak şekilde dağıtılır. Böylelikle klasik okey oyunu başlamış olur. Oyuna başlayacak kişi ise 15 taş alır ve ilk taşı atarak oyunun başlamasını sağlar. Sonrasında taşlar ıstakaya dizilerek rakam ya da renklere göre okey yapılması hedeflenir. Aynı renk ya da aynı sıraya göre rakamların dizilmesi gerekmektedir. Dizilişler normal olabileceği gibi çok daha farklı dizilişler yapılarak oyun kazanılabilir. 1-2-3-4-5 ya da 8-8-8-8 gibi renk bazında dizilim olabilmektedir. 11-12-13-1 devamlılığı da kabul edilir. Bunların yerine sahte okey ile taş dizilim durumuna yardımcı olunmaktadır. Gerçekleştirilecek okey nasıl oynanır sorusu için bitirme taktikleri çok geniş kapsamlıdır.

okey nasıl oynanır

Çifte diziliş yapılarak da okey yapma şansı vardır. Aynı renkte olan rakamlar ikili gruplar halinde sıralanabilir. İlk açılan ve ortada duran gösterge taşından bir fazlası okeyi ifade eder. Bu taş istenildiği şekilde kullanılabilir. Oyun ise soldan sağa olacak şekilde devam eder. Var olan taş alım bölgesinden taş seçilir. Taş alınabilir ya da geri bırakabilir. Taşın alınması durumunda işe yaramadığı düşünülen bir başka taş bırakılır. Sonraki sıradaki oyuncu ise bırakılan taşı alabilir ya da yeniden taş çekebilir. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Okey Puanlama Sistemi

  • Normal bitiş durumunda oyuncu iki puan kazanır.
  • Gösterge yapma halinde 1 puan alınır.
  • Çiftten bitirme ile oyuncu 4 puanın sahibi olur.
  • Bitişle birlikte okey taşı kullanılmışsa puanlar ikiyle çarpılır.
  • Düşmeli şekilde oynanabileceği gibi bu durum oyuncular tarafından belirlenir.

Hemen Okey Oyna

Son derece basit yapılı olmakla birlikte şans ve olasılık durumlarına bağlı oyunun 101 okey gibi türleri vardır. Klasik dışında 10 taş okey, renkli okey, gin okey, rummy, kansas okey türleri çokça bilinmektedir. Var olan 101 okey nasıl oynanır farklı kurallar bulunursa da temel mantalite açısından aynıdır. Amacı doğrultusunda yine oyunlar düzenlenirken online şekilde de geliştirilmiş seçenekleri bulunur.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile neyin nasıl olacağı konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Okey Oyunu Nedir?

Okey oyunu günümzüde kafeler ve kahvehanelerde sıkça oynanan popüler bir taş oyunudur. 4 kişi ile oynana oyun 2şer kişiden oluşan takımlar halinde veya tekli şekilde oynanabilmektedir. 4 ayrı renkten oluşan 1 den 13e kadar sayıların işli olduğu toplam 106 taş bulunur.

Istaka Nedir?

Istaka, okey oyunu oynarken kullanılan taşları dizmek için kullanan bir araçtır. Genelde tahta ya da plastikten imal edilmektedir.

Okey Nereden Keşfedildi?

Okey oyununun temel olarak rummy ve mahjong oyunlarının karışımı olduğu düşünülmektedir. İlk modern okey oyunu 1930 yılında İsrailde üretilmiştir. 1977 yılında ise ABD’de en çok satan oyun olmuştur.

Çalışma Saatleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir