Okunması Gereken Kitaplar

Okunması Gereken Kitaplar

Kitap okuma bilinci gelişmiş toplumların ortaya koydukları olumlu katkılar çok daha fazla olurken okunması gereken kitaplar listesi 2020 yılında da kendini yenilemiştir. Mutlaka insan gelişimi ve dünyaya bakış açısından yeni çıkan kitaplara göz atılması lazımdır. Bu çerçevede ilgi alanlarına göre kitaplar okunabilir, çok satanlar ya da en iyi kitaplar listeleri oluşturulabilir. Sizlere mutlaka okunması gereken kitaplar listesini derlerken hem yabancı hem de yerli 2020 yılı kitapları seçtik.

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

  • Afrikalı Leo

Amin Maaoluf tarafından kaleme alınan oldukça etkileyici bir roman olan Afrikalı Leo, 2020 yılına damga vuran kitaplar arasındadır. Gerçek karakterlerin ve dünyanın yazarın hayal dünyasında şekillendirdiklerini en net şekilde ifade eden eserlerden olmuştur. Gerçek bir şahsiyet var olurken tarihsel nokta bakımından da olaylar derinlikli bir boyuttan konu alınır. Adeta tarih konuştururken Afrika, Avrupa, Osmanlı ya da Orta Doğu’da yaşanmış olayların neden o şekilde yaşandığına cevap aranır. Halihazırda en çok okunan kitaplar listesinde de kendisini görmek şaşırtıcı değildir.

  • Kanadı Kırık Kuşlar

Nazi dönemlerinde baskıcı bir anlayışa sahip Almanya’dan Türkiye’ye gelen Yahudi bir profesör ile ailesi anlatılır. Ayşe Kulin imzalı olan kitapta Türkiye’nin o günkü durumu, şartları, eğitim sistemi ve var olan fakültelerin neler sunduğu anlatılmaktadır. Kaçarak gelen Yahudilerin bir anda kendisini Türk olarak kabul etmesi, Türkiyelim demesi ise trajik bir durumdur. Bununla birlikte özel günlerin ve bayramların arasında ayrımcılık bulunmazken özgürlüğün değeri de vurgulanır.

  • Suyu Arayan Adam- Şevket Süreyya

2020 yılının kaliteli eserlerinden bir tanesi olan Suyu Arayan Adam, insanlık tarihi özelinde insana bakışı resmeder. Savaşlar, siyasi olaylar, ekonomik kalkınmalar ve toplumsal ayrılıklarda baş gösteren özneyi insan olarak alır. Otobiyografik özellikli roman oldukça değerlidir. Çeşitli düşünceler, ideolojiler ve fikirlerin getirdiği yansımalar gözlemlenir.

  • Şehvetiye Tarikatı

Gazeteci yazar ve aynı zamanda muhabir olan İsmail Saymaz tarafından yazılmış Şehvetiye Tarikatı, son yıllarda en çok satan kitaplar arasındadır. Tarikatların yapısı incelenirken şeyhler ile müritler arasındaki ilişkiler detaylı anlatılır. Ülkede var olan cemaatlerin arka yüzlerini görmek de söz konusudur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

okunması gereken kitaplar

En Çok Okunan Kitaplar

Türkiye özelinde son yılların en çok okunanları arasında İlber Ortaylı’nın Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabı gelir. Oldukça önemli deneyimlere sahip akademisyen yazar olan Ortaylı, sahip olduğu fikirleri yansıtmaktadır. Çalışmalarıyla gençlerin hayatlarına şekil vermesini isterken 288 sayfalık kitap Kronik yayınlarından çıkmadır.

En çok satanlar arasında Sabahhatin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna ve İçimizdeki Şeytan eserleri de sıralanabilir. Ayrıca Jose Mauro de Vasconelos’un Şeker Portakalı kitabı de mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde bulunmaktadır. Dünya çapında değere sahip olup acı dolu bir hayatın olağan kabul edilmesi fikrini sunmasını konu alır. Zeze isimli karakterin yoksullukla büyümesi sonrasında hakikat penceresinden dışarıya bakmasıdır. Yazarın kendisinden de izler bulunurken acının insana sağladığı yararlarda dikkatlere sunulur.

Siyasi açıdan en iyi kitaplar arasında Murat Bardakçı’nın Bir Devlet Operasyonu: 19 Mayıs kitabı da söylenebilir. Özellikle Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun yolculuğu ve sonrasındaki durumlarla ilgili belgelerin yer alması önemlidir. Milli Kurtuluş Hareketi ve Cumhuriyet öncesindeki durumların bilinmesi açısından da değerlidir.

Ahmet Ümit’in Aşkımız Eski Bir Roman isimli edebi eseri ise polisiye ve gizem türü kitap sevenler içindir. Halihazırda okunması gereken kitaplar listesinde tüm edebiyatçıların bulundurduğunu söylemek mümkündür. Overlokçu bir kızın cinayetinin nelere sebep olacağını görmek isteyenler için tavsiyedir.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Best-Seller Nedir?

Best-Seller, en çok satılan ve okuyucu tarafından en çok tercih edilen kitaplara verilen isimdir. Tüm zamanların en çok satılanları ve gündemin en çok satılanları olarak kategorilere ayrılabilir.

Nobel Nedir?

Nobel, çok farklı kategorilerde yılın en başarılı isimlerine verilen ve her yıl tekrar düzenlenen Dünyanın en prestijli ödül törenidir. Edebiyat konusunda da yılın en başarılı isimlerine verilmektedir.

Nobel Edebiyat Ödülünü Kazanan İlk Türk Kimdir?

Her yıl düzenli olarak verilmekte olan Nobel Edebiyat ödülünün ülkemizde ki tek kazanan kişi Orhan Pamuk’tur.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir