Olağan Dışı Giriş Saptadık Sorunu ve Çözümü (2018)

Dünyanın önde gelen uygulamalarından olan İnstagram, zaman zaman sorunlarla karşımıza gelmektedir. Kimi zaman şifre unutulurken, kimi zaman da kullanıcı adı ve eposta hatası nedeniyle giriş sıkıntıları yaşanmaktadır. Bu durumlar tamamen kullanıcılardan kaynaklıyken, yabancı uygulamalardan kaynaklı sorunlarla da karşılaşmanız mümkün. Bazı bilinmeyen uygulamaların ya da hackerlerin girişimi sonucu instagram sayfanızı açtığınızda olağan dışı giriş saptadık mesajıyla karşılaşırsınız. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, en çok karşılaşılan sorunlar sınıfında bu durum yer alıyor.

Bu can sıkıcı durumun üstesinden gelmek oldukça kolay. Yazının devamında sorun neyden kaynaklanıyor, neler yapılmalı ve bu aşamalar neler gibi detaylar verilecektir.

Olağan dışı giriş saptadık sorunu neyden kaynaklı olabilir?

Teknolojinin gelişmesi ve uygulamaların artmasıyla beraber, şifrelerin ele geçirilme ihtimali de bir o kadar artmıştır. Bu instagram uygulama şifresi hakkında bilgi sahibi olan herkes, dünya genelinde her yerden giriş yapabilir. Farklı yerlerden yapılan girişler, İnstagram tarafından algılanır. Bunun üzerine instagram hesabınıza girmek istediğinizde olağan dışı giriş saptadık yazısıyla karşı karşıya kalırsınız.

Bu hesabınızın yabancı kişilerin eline geçebilme durumuna karşı alınmış bir önlemdir. Böylece sizin bilginiz dahilinde olmayan virüs, hacker ve yabancı kaynaklı uygulamalardan da korunmuş olursunuz. Bu şekilde giriş yapanın siz olduğunu konusunda emin olunmadan, hesap tekrar aktif hale getirilmez.

İnstagram bilgilerinizi kullanarak girdiğiniz belli uygulamalar sizin bilgilerinizi alıp işlem yaptığı için, bu uyarı her girişte görülür. Bilgiler alınarak dünyanın herhangi bir yerinden sizin adınıza giriş yapılabilir. Özellikle İnstagram takipçi ya da beğeni sayınızı arttırmak için kullandığınız uygulamalar sonrasında bu uyarıyı görürsünüz.

Bu uyarıyı aldıktan sonra, karşınıza bu eylemi sizin yapıp yapmadığınıza dair bir bölüm çıkacaktır. Eğer uygulama girişini siz yaptıysanız ben yaptım kısmını işaretleyerek, hesabınızı güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu işlem hakkında bilginiz yoksa, siz yapmadıysanız hesabınız başkaları tarafından ele geçirilmiş demektir. Bunun üzerine İnstagram, şüpheli durum sonrası siz onay verene kadar hesabınızı aktif etmez.

Hesabı güvenli konuma almak için, bunu ben yaptım diyerek siz olduğunuzu onaylasanız bile bu yeterli değildir. Kullandığınız uygulamaları sürekli kullanmanız durumunda, her girişinizde bu yazıyla karşılaşırsınız. Girişlerinizin hepsinde güvene alma işlemini tekrarlamanız gerekir.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram’ın Telefonda Kapladığı Alanı Görme ve Kapladığı Alanı Azaltmak

Peki bu sorun nasıl çözülür, hesabı nasıl güvene alırız?

Tüm işlemleri uygun olarak yapmanız durumunda sorun ortadan kalkacaktır. Aşama aşama bakılacak olursa:

 • Yabancı kaynaklı uygulamaların bazıları, sizin adınıza işlem yapmak için giriş yaparken onay ister. Siz bu onayı vererek adınıza her işlemi yapmasını kabul etmiş olursunuz. (Birini takip etme, durum beğenme..vs) Bu durumda eğer uygulamadan dolayı olağan dışı giriş mesajı alıyorsanız, ilk olarak verdiğiniz izinleri kaldırmanız gerekiyor.
 • Bu izinleri kaldırmak için internet üzerinden instagram.com adresine giriş yapın. (Uygulama girişi değil, internet üzerinden giriş yapılacak.)
 • Siteye giriş yaptıktan sonra sırasıyla profile tıklayın. Sonrasında ayarlar kısmından izinli uygulamalar bölümünü bulun. Bu bölümde sizin adınıza yetkisi olan, izin verdiğiniz tüm uygulamalar yer almaktadır. İzin verdiğiniz tüm uygulamaların üzerine tıklayarak, izini kaldır deyin.
 • Bir daha bu sitelere girmemeniz durumunda sorun tekrarlanmayacaktır.

 

Gelen kodla hesabı güvene alma

Şüpheli bir giriş tespit edildiğinde, uygulama hesabınızı güvene almak için size bir kod gönderir. Ekrandaki seçenekten e-mail ya da mesaj kısmını seçerek, kodun nereye gelmesini istediğinizi seçebilirsiniz. Uygulama ekranına geri dönerek, telefona gelen kodu girmeniz durumunda yeni şifre alarak hesabınızı güvene alabilirsiniz. E-mail seçeneğini seçtiyseniz e-mail adresinize gönderilen mesajdaki linke tıklayarak şifrenizi yenileyip, hesabınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde İnstagram şüpheli giriş sorunu ortadan kaldırılmış olacak.

Hala hesabı güvene alamadım diyorsanız yapmanız gerekenler

Diyelim ki, telefon ya da e-mail adresi olarak, kaydolurken ne girdiğinizi hatırlamıyorsunuz. Ya da hatırlamanıza rağmen beklediğiniz kod bir türlü gelmiyor. İnstagram şüpheli giriş sorunu  konusunda yardım bölümü, sizin için kurtarıcı olacaktır. Yardım kısmından sorunu anlatarak, yardımcı olunmasını isteyin.

Hesapları hatırlamıyorsanız ne yapmanız gerektiğini sorabilirsiniz. Telefon ya da e-mail adresine kod gelmiyorsa bunu belirtmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında size kendileri kod gönderecek. Bu kod onaylanana kadar hesaba giriş yapamazsınız. Onaylandıktan sonra gönül rahatlığıyla uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu problemlerle karşılaşmamak ve hesap güvenliğini korumak adına,takipçi ve beğeni için site üzerinden uygun paketlere göz atabilirsiniz.
https://www.instatakipci.com/begeni/

Olağan Dışı Giriş Saptadık Sorunu ve Çözümü (2018)
5 (100%) 2 votes

Bir önceki yazımız olan Instagram Fotoğraf indirme Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Yazılarımız :
Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Olağan Dışı Giriş Saptadık Sorunu ve Çözümü (2018)” üzerine 8 düşünce

 1. Asım TEKCAN

  Hesabımı güvene aldım. Sorum yok fakat daha önce benim değişikliğim yüzünden yapılan uyarılar geçen hafta herhangi bir işlem yapmadan gelmeye başlamıştı. Ancak hesabımda herhangi bir değişiklik yok. Sıkıntı olmaz değil mi?

  Cevapla
 2. Cemre TAŞKIN

  Daha önce benim başımada geldi ilkten çok korktum noluyoruz diye. Sonradan anladım ki giriş yaptığım yerlerin yerleri düşüyormuş.

  Cevapla
 3. Jale ÖNDER

  Takipçi sayımı arttırayım diye bir uygulama indirdim. Sonrasında bana da bu güvenlik uyarısı geldi. Acaba bir sıkıntı olabilir mi?

  Cevapla
  1. Insta Takipçi

   Uygulamaya kullanıcı adı ve şifre girdiyseniz hesabınızın ele geçirilme/geçirilmiş olma riski vardır! Şifrenizi değiştirerek bu sorunu çözebilirsiniz.

   Cevapla
 4. Selahattin öncü

  İnstagramda şüpheli bir giriş olduğu tespit edilince bilgi veriliyor. Ancak benim sorum şu adam zaten girmiş ise yapacak pek birşey yok ki hemen değiştirir şifreleri

  Cevapla
 5. Necip yazı

  İnstagram şüpheli giriş uyarısını bende alıyorum. Neden niye giremiyorum numarayla kod gönderemediğimden dolayı sorunu çözemiyorum yardımcı olurmusunuz lütfen?

  Cevapla
  1. Insta Takipçi

   Merhaba Necip Bey,
   Yazımızdaki adımları incelediniz mi? Tam olarak Nasıl bir hata alıyorsunuz ?

   Cevapla
 6. Beyza Baran

  Benimde başıma birkez geldi Sanırım daha önce giriş yapmadığın farklı bir bilgisayardan giriş yapınca böyle bir güvenlik önlemi yapılıyor olabilir. Yazı için teşekkürler.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir