Omega 3 Faydaları

Omega 3 Faydaları

Başta beyin olmak üzere birçok önemli bölgenin çok daha düzenli çalışmasını sağlayan omega 3 temel anlamda gerekli olan yağları ifade etmektedir. Balık yağı başlıcası olurken bu yağların ciddi düzeyde önemli vardır. Bununla birlikte standart beslenme sonucunda çoğu insanın yeterli omega 3 alımı yapamadığı da bilinmektedir. Bundan ötürü çok daha farklı besinlerin tüketilmesi söz konusu olurken balık yağı hapı veya omega 3 kapsül hap alımları kaçınılmazdır. Peki, omega 3 nedir ve  ne işe yarar?

Omega 3 Nasıl Kullanılır?

Bilindiği gibi doymamış yağ asitleri olmakla birlikte en önemli farkı ise insan vücudu tarafından üretilemiyor olmasıdır. Bu sebeple mutlak surette dışarıdan omega 3 takviyesi alınması gerekir. Omega 3 adet karbon atomu yerleştirilmiş olan çift bağa sahip olmakla birlikte esansiyel yağ asitleri sınıfında yer almaktadır. Birçok farklı omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır. EPA, DHA, ALA en bilinenleridir. ALA en çok chia tohumu ve ceviz içerisinde yer almaktadır. DHA ise 22 karbonlu bir Omega 3 yağı olurken balık yağı ve deniz ürünlerinde vardır. Ayrıca anne sütünde de DHA olduğu bilinmektedir. Son derece dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Çok yüksek dozlarda alımı faydadan çok zarar getirecektir. Ayrıca yapılacak alım durumlarında omega 3 takviyesi için doğru yerler tercih edilmelidir. (Vikipedi)

omega 3 faydaları

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

  • Vücut içi çeşitli sistemlerin düzenli hale gelmesine katkı sunan omega 3 faydaları oldukça fazladır. Başta kolon ve prostat kanserleri olmak üzere hemen her kanser türüyle savaşılmasını mümkün kılar. Kandaki trigliserit oranını azaltır. Çeşitli yanlış beslenme durumlarından ötürü oluşan karaciğer yağlanması noktasında da yardımcı görevindedir. Aşırı yağlardan kurtulmak isteyenler için düzenli omega 3 kullanımı her zaman için avantajdır.
  • Depresyon: Balık yağı haplarıyla alınabilecek omega 3 desteğiyle var olan depresif durumlar azaltılır. Anksiyete belirtilerinin azalması söz konusu olurken kişinin hayata daha pozitif bakması da sağlanır. Var olan sıkılma, bıkkınlık ve kaygı durumları tam anlamıyla ortadan kalkar. Çeşitli sebeplerle oluşan stres halleri giderken özgüven yükselmesi de mümkün olur.
  • Çocuklara Faydaları: Çocuklarda daha çok zeka gelişimi açısından katkısı olmaktadır. Bununla birlikte dikkat eksikliği yaşanması halinde de omega 3 takviyeleri alınabilir. Hiperaktivite durumlarının görülmesi halinde de gelişimin sağlıklı ilerlemesi açısından önerilir. Ayrıca çocuk yaşlarda görülebilecek astım rahatsızlığından ötürü de önleyici olarak kullanılabilir.
  • Bebek Gelişimi Faydaları: Hamilelik dönemlerinde annenin tüketmesi sonucunda önemli düzeyde bir zeka gelişimi kazandırılabilir. Emzirme dönemlerinde de yine tüketimi uygundur. Ayrıca göz sağlığına da katkısı vardır. Bebeğin sinir sisteminin gelişmesi açısından mutlaka anne adayları düzenli şekilde omega 3 alımı yapmalıdır. 

Omega 3 Zararları Nelerdir?

Çok aşırı alınması sonucunda bazı omega 3 zararları görülebilirken temel anlamda büyük yan etkileri yoktur. Demans sorunlarını geçirmesi, hafıza ve zeka açısından faydalı olması önemli bir faktördür. Ancak kalp krizi ve felç durumları açısından katkısı yoktur. Kilo problemine dairde omega 3 kullanılabilirken çok yüksek dozlarda alınması ise kişinin bitkin düşmesine neden olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Omega 3 Nedir?

Omega 3, bir yağ asidi şeklidir. Vücudumuza almamız gereken temel yağlar içerisinde yer almaktadır. Genelliikle Balık içerisinde bulunur. Beslenme ile alınması gerekir. Vücut kendiliğinde üretemez.

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

Omega 3, vücuda ve özelliklede beynimize çok büyük faydaları vardır. Hafızayı kuvvetlendirir. Kanserlerin vücutta oluşmasını ciddi biçimde engellediği de bilinmektedir. Detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Omega 3 Nelerde Bulunur?

Omega 3 yoğunlukla Balıkların içinde bulunmaktadır. Balık yağı haplarından veya direkt olarak Omega3 vitamin haplarından vücuda temin edilebilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir