Ömer Hayyam

Ömer Hayyam

Birçok bilim alanında çalışmalar yapmış çok önemli bir bilim adamı olan Ömer Hayyam; dünyaya, var oluşa, insana yönelik birçok konuda akıl yürütmüş bilim dünyasının bugün de kabul ettiği bazı gerçeklere ulaşmıştır. Ömer Hayyam kimdir işte detaylar.

Ömer Hayyam çok iyi bir matematikçiydi. Binom açılımını ilk kullanmış olan bilim insanıdır. Hayyam’ın yaşadığı dönem, kendisi gibi çağları aşan ve tarihin görmüş olduğu en büyük düşünürlerden birini yetiştirecek zemine ve altyapıya sahipti. İslam dünyasında felsefenin hak etmiş olduğu ilgiyi gördüğü, Selçuklu saraylarındaysa sentez bir Orta Doğu kültürünün oluşmaya başladığı bir dönemde yaşayan Ömer Hayyam, özgürce felsefe ile ilgilenebilmiştir. Tüm bunların yanında astronomi alanında yaptığı çalışmalarla da bilinen Ömer Hayyam, pek çok bilim insanına ilham kaynağı olan araştırmalar yapmıştır.

Ömer Hayyam Rubaileri

Evreni anlamak maksadıyla içinde yetişmiş olduğu coğrafyaya hakim olan anlayıştan ayrılmış; kendi iç dünyasında yapmış olduğu akıl yürütmeleriyle Hayyam, genelde şiirlerinde yer alan eğlence düşkünlüğü hususunun belirgin olmasından ve fazlaca öne çıkarılmasından dolayı Ömer Hayyam rubaileri ile ünlenmiştir. İnsan aklının çizdiği sınırlara bağlı kalmamış; bu durum o yüzden Ömer Hayyam’ı çağını aşarak evrensel bir kişilik haline getirmiştir.

ömer hayyam kimdir

Ömer Hayyam Sözleri

Ömer Hayyam, yaşamış olduğu dönemde bugünlere ışık tutan cinsten pek çok özlü söz söylemiştir. Bu söylemiş olduğu sözlerin bugün bile tesirini yitirmediği ve duyanları derinden etkilediği yadsınamaz bir gerçektir. Ömer Hayyam sözleri incelenecek olursa adalete, dünyaya ve sonsuzluğa dair birçok anlamlı söze rastlanılabilir.

Ömer Hayyam Kimdir?

Evreni ve insanı anlamak için pek çok bilimsel çalışma yapmıştır. Ayrıca dünya bilim tarihi için de önemli bir yeri vardır. Günümüzde en çok kullanılan Hicri ve Miladi takvimlerden daha hassas özelliklere göre Celali Takvimi’ni hazırlamıştır. Ayrıca Ömer Hayyam kimdir denildiğinde kendisi için tarihte bilinen ilk savaşa karşı duran eylemci yakıştırması da yapılmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Ömer Hayyam Hayatı

Ömer Hayyam, 1048’te Nişabur’da doğmuş 1131 yılında 83 yaşındayken gene aynı yerde vefat etmiştir. Gıyaseddin Eb’ul Feth Ömer İbni İbrahim el-Hayyam ismidir. Bu isimden anlaşılacağı üzere Ömer Hayyam’ın babasının ismi İbrahim’dir. Soyadı olan Hayyam ise çadır yapan anlamına gelmektedir. Bu isim babasının uğraştığı zanaatten gelmektedir.

Ömer Hayyamçok renkli bir kişiliğe sahiptir. Astronom, filozof, matematikçi, şair, yazardır. Ömer Hayyam hayatı boyunca hiç durmadan araştırmıştır. Gündüzleri cebir ve geometri alanlarında çalışma yapmış olup Selçuklu hükümdarı Melikşah’a danışmanlık hizmeti vermiştir. Geceleri ise astronomi alanında çalışmalar yaparmış.

Ömer Hayyam Eserleri

Orta çağ’a ait en dikkat çekici kişiliklerden biri olan Ömer Hayyam çeşitli bilim dallarında birçok eser vermiştir. Örneklendirmek gerekirse Ömer Hayyam eserleri arasından bazıları şunlardır:

  • Rubaiyat
  • İlm-i Külliyat
  • Risaletün fi Berahin İl Cebr ve Mukabele
  • Nevruzname
  • Muhtasarun fi’t Tabiiyat.

Ömer Hayyam kimdir tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ömer Hayyam Nerelidir?

Ömer Hayyam aslen İran kökenli bir sanatçı, astrolog, bilim adamı ve şairdir. 1048 yılında Nişabur kentinde dünyaya gözlerini açmıştır.

Ömer Hayyam Ne Zaman Ölmüştür?

Ömer Hayyam 4 Aralık 1131 yılında 83 yaşında iken yine doğduğu yer olan Nişaburda hayata gözlerini yummuştur. İran sınırları içerisine defnedilmiştir.

Ömer Hayyamın Eserleri Hangi Konulardadır?

Ömer Hayyam; Şiir, Astroloji ve Matematik alanlarında eser vermiştir. Özellikle gök cisimlerini incelemesi ile ve rubaileri ile tanınmaktadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir