Ömer İsminin Anlamı

Ömer İsminin Anlamı

Ömer isminin anlamı ve her zaman popüler isimler içerisinde yer alması erkek çocuklarda sık tercih edilen isimlerden birisi olmasının sebebidir. Bunun birçok nedeni olabilir. Kimine göre söylenişi güzeldir kimine göre anlamı. Bazıları için dört büyük halifeden birinin ismi olması Ömer ismini seçilebilir kılar. Öyle ki Hz. Ömer (ra) yani Ömer bin Hattab Hz. Ebubekir’den sonra ikinci halife olarak karşımıza çıkar. Peki Ömer isminin anlamı nedir? Tabi ki bu sorunun cevabını merak edenler vardır. Gerek ebeveynler gerekse ismi Ömer olan kişiler için Ömer isminin anlamı tek kelime ile hayattır.

Ömer isminin yukarıda hayat olduğunu söylemiştik. Ancak tek kelime ile anlatabilecek bir isim değildir Ömer ismi. Hayat anlamının tam karşılığıdır. Canlı olmak aynı zamanda bununla birlikte yaşayış içerisinde olmaktır. Arapça kökenli bir isimdir ve özellikle Arap, Türk ve Pars toplumlarında sıkça tercih edilir.

Ömer İsminin Özellikleri Nelerdir?

Ömer isminin birçok özelliği olsa da akla ilk gelen kavram “adalet” kavramıdır. Ömer ismine sahip kişiler adaletli bir kişiliğe sahiptir ve merhametli kişilerdir. Bununla birlikte dirayetli kimse anlamına da gelmektedir. Ayrıca Ömer isminin diğer özellikleri:

  • Anne ve babaya hayırlı bir evlat olmak,
  • İlim ve irfan sahibi olmak,
  • Zorlukların üstesinden gelecek güce sahip olmak

şeklinde sıralanabilir.

ömer isminin anlamı

Ayrıca Ömer isminde olan kişiler güçlü bir karaktere ve mizaca sahip kişilerdir. Ömer ismi haklıyı haksızdan ayıran, heybetli ve azametli kimseler için de kullanılır. Bununla beraber Ömer ismi sorumluluğu da temsil eder. Özellikle bir çocuğu koruyan ve kollayan, onun işlerini halleden ve her hainden sorumlu olan kimse anlamında da kullanılır. Kendi içine kapalı, gizliliği seven kimselerdir ve sır saklayabilen kişiler için de Ömer ismi kullanılır. Açık değillerdir yani kişiliklerini sergilemek yerine gizemli görünmeyi tercih ederler ve insanlar tarafından keşfedilmeyi beklerler. Zekidirler ve zeki oldukları kadar da başarılı bir yapıya sahiptirler. Özellikle ticaret faaliyetlerinde başarılı kimse anlamında kullanılır ve ticaretle uğraşmayı seven kimse olarak da anlamlandırılabilir. Ruhsal dünyaları biraz karışıktır ve bu nedenle sevinci ve hüznü aynı anda yaşarlar. Karar verirken güçlü bir yapıda oldukları için dirayetle karar verirler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Ömer ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Ancak İslam dünyasının ikinci halifesinin ismi Ömer’dir. Aslında Ömer isminin anlamı bazıları için tam olarak buradan gelmektedir. Çünkü Hazreti Ömer adaleti ve dirayetli yapısı ile İslam dünyasında en güçlü çağlarını yaşatmıştır. İslamiyet’i en önemli temsilcilerinden ve büyüklerinden bir tanesidir.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Ömer Ne Demektir?

Ömer ismi; Yaşama, yaşayış, hayat, canlılık gibi anlamları içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca İslam devletinin ikinci halifesinin adıdır.

Ömer İsmi Caiz mi?

Ömer ismi İslam dini açısından çok önemli ve kutsal bir isimdir. Bu nedenle yeni doğan bebeklere bu ismin verilmesi konusunda tavsiyeler vardır. Caizdir.

Ömer İsminin Kökeni Nedir?

Ömer ismi köken olarak Arapçadan türemiş olan bir isimdir. Dilimize de yine İslamiyetden geçmiş olan ve ülkemizde çok sık tercih edilen bir isim çeşididir.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir