Organik Hit

Organik Hit

Doğal yollarla hiçbir etkiye sahip olmadan ziyaretçilerin gelmesi anlamı taşıyan organik hit web siteler açısından son derece mühimdir. Arama yaparak gelindiğini gösterirken SEO faaliyetleri çerçevesinde organik hit arttırma noktasında birçok farklı yönde çalışmalar yapılmaktadır. Öncelikli bilinmesi gerekir ki organik olmayan yolların denenmesiyle bazı sitelerin çok yoğun trafik aldığı görülmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu durum uzun vade kazanımlarını getirmez. Çok kısa sürede bitecek olmasından dolayı doğal yöntemler kullanılması ve organik hit alımını gidilmesi çok daha mantıklıdır. Peki, var olan ziyaretlerin organik olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Organik Ziyaretçi Trafiği Kriterleri

  • Girişlerin doğrudan olması ya da kelime araması sonucunda gerçekleşmesi
  • Sitede kalma süresi
  • Sitede gezilen sayfa sayısı
  • Ziyaret edilen sayfa çeşitliliği
  • Sitede yapılan farklı işlemler

Organik Hit Satın Alma

Var olan doğal ziyaretlerin gerçekleşmesinde en önemli kavram ise çeşitlilik olarak ifade edilir. Çünkü doğal bir şekilde alınan giriş sonrasında sitede yapılacak süreçler belirli değildir. Mutlaka organik hit alımlarında da çeşitlilik sağlanmalıdır. Aksi durumda büyük bir zarar ortaya çıkabileceği gibi yapay kalacağı da bir gerçektir. Birçok farklı kazanımdan dolayı organik hit arttırma nedeniyle satın alma işlemleri de sunulmaktadır. Ancak bunların tam anlamıyla doğal giriş sunmayacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Bir süreliğine çok yüksek hit alınması sonrasında Google botları tarafından dikkate alınır. Ancak geri çekilme sonrasında hit düşüşün baş göstermesi şüpheli olarak yorumlanır. Böyle durumlarda Google cezaları olduğu da bir gerçektir. Özellikle yeni kurulan siteler için organik hit nedir sorusu önem kazanırken hangi yöntemlerle sağlanabileceği de merak edilmektedir.

Organik Hit Site Kalitesi

Belirli işlemlerin yapılmasıyla ziyaretçi trafiği sağlanacaktır. Müşterilerin ya da kullanıcıların arama sonuçları sonrasında siteye girişlerinin kendi iradelerinde olduğunu gösterir. Buna ilişkin olarak ise doğal yöntemler kullanılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

  • Özgün İçerik Üretilmesi

Başlı başına özgün ve kaliteli içeriklerin üretilmesiyle organik hit kazanımı olacaktır. Burada spin ya da kopyalama durumlarının olmamasına bakılır. Ayrıca güncelliğin devamlı korunması ve içeriklerin dikkat çekici olması da önem taşır. Yapılacak herhangi bir hatalı durumda ise Google ban durumu oluşabilir.

  • SEO Destekli Oluşturulması

Site işlemlerinin her aşamasında SEO uyumluluğuna dikkat edilmesi de hit alımı açısından doğal yöntemler arasındadır. Başta görsellerin ve yazıların SEO destekli olması sağlanmalıdır. Başlık, meta açıklamaları, anahtar kelime seçimleri ve link bağlantılarıyla bu durumlar desteklenebilir. Site dışı SEO faaliyetleri yapılarak da üst sıralarda çıkılabilmesi mümkün olacaktır.

  • Soru Cevap Kısmı

Web sitelerde forum kısımlarının bulunması ya da etkileşimlerin gerçekleştirilmesi de daha hızlı doğal hit yakalanmasını mümkün kılar.

  • Backlink Alımları

Kaliteli ve doğal backlink kazanımlarıyla da yazıların daha fazla okunması söz konusudur. Önemli sitelerle ilişkiye girilmesiyle site kalitesi de eskisinden daha iyi olacaktır. Böylelikle organik ziyaretçi kazanımı daha kolay olacaktır.

  • Sosyal Medya Aktifliği

Günümüzde birçok açıdan belirleyici olan sosyal medya etkileşimleri de sitenin organik hit kazanmasında rol oynar. Potansiyel kullanıcılara hitap edilmesi, paylaşımların yapılmasıyla dikkat çekilecektir. Web sitenizin ziyaretçi performanslarını, organik hit sayılarını ve ziyaretçi kaynaklarını google analytics ile birlikte profesyonel bir şekilde takip edebilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Organik Hit Ne Demektir?

Organik ziyaretçi trafiği, web sitelerin arama sorgularında herhangi bir ücretli reklam vermeden aldıkları tıklama sayılarına verilmekte olan isimdir. Doğal olarak arama sorgularında çıkarlar ve trafik kazanırlar.

Ziyaretçi Trafiği Neden Önemlidir?

Ziyaretçi trafiği, web sitelerinin sıralamalarını ortaya koyan en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Siteler adına dikkat edilmesi gereken, raporları hazırlanması gereken en önemli etkileşim oranıdır.

Organik Ziyaretçi Trafiği Nasıl Arttırılır?

Ziyaretçi trafiği arttırmanın en iyi yöntemlerinden bir tanesi içerik üretimidir. Kaliteli içerikler üreterek daha fazla ziyaretçi kazanabilir ve daha çok trafik oranına sahip olabilirsiniz.

SEO Organik Trafik Arttırmada Yardımcı Olur mu?

SEO çalışmaları web sitelerine sağlanacak olan organik trafiğin arttırılmasında en etkili yöntemlerden birisidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

SEM Çalışmaları Organik Trafik Sağlar mı?

SEM çalışmalarının organik trafik arttırmada etkisi olmaz. Reklam tıklamaları organik olarak sayılmaz.

Artan Trafik Sıralamaya Etki Eder mi?

Web sitelerinin organik trafik oranlarının artması daha ön sıralarda yer almaları adına büyük fayda sağlayacaktır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir