Organik SEO

Organik SEO

Her web sitesi için temel amaç arama motorlarında ilk sayfada çıkmak olurken organik SEO nedir sorusu bu kapsamda sorulmaya devam eder. Bu amaç doğrultusunda yapılacakların sayısı oldukça fazla olmakla beraber belki de ilk akla gelenler arasında organik SEO bulunur. Çok uzun bir süreç olmasına karşın verimli işlemler neticesinde büyük ölçüde kazanımlar alınmasını sağlar. Doğru adımların atılması ise birden fazla parametrenin doğru şekilde uygulanmasına bağlıdır. Bu kapsamda profesyonel yardım alınabileceği gibi yapılması gerekenlerin çok iyi bilinmesi, stratejilerin bir bütünlük oluşturması son derece önemlidir. Peki, herkesin istediği organik SEO nedir?

Organik SEO Hakkında Her Şey

Arama motoru botlarının daha kolay algılaması, hatasız olduğunu tespit etmesi ve güvenilir yapıda bulunması sonucunda siteler üst sayfalara çıkarılır. Bu işlemlerde arama motoru algoritmalarına uyumlu hale gelinmesi için yapılanlar SEO yani arama motoru optimizasyonu işlemleriyle açıklanır. Var olan SEO ise tüm bu sürecin bir bütünlük halinde olması ve illegal hiçbir durumunun bulunmaması anlamı taşır. Tam anlamıyla bir sitenin organik SEO ile yükselmesi en kaliteli şekliyle var olmasını mümkün kılar. Web sitenin ilk adını almayla başlayan süreçte içeriklerin hazırlanması, oluşturulması, yayınlanması, tanıtılması gibi site içi ve site dışı tüm işlemlerin normal şekilde yapıldığını gösterir. Hiçbir yanıltıcı ve manipüle edici işlemin olmadığı görülürken organik SEO nasıl yapılır sorusu da bu durum özelinde yanıtlanır.

Organik SEO Nasıl Yapılır?

SEO işlemlerinde aceleci olmak, kısa zamanda hemen sonuç alınmasını istemek büyük hataları da beraberinde getirebilir. Mutlaka sakin kalınmalı ve işlemlerin normal standart sürelerde gerçekleşmesi beklenmelidir. Alan adı satın almayla işlemler başlarken .com uzantısı ilk tercih olmalıdır. Sonrasında sunucu hız ve performansıyla lokasyonu önemli olur. Sitenin mutlaka iyi bir altyapıya sahip olması gerekir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

SEO çerçevesinde doğru tema seçimi ve kullanıcı dostu ara yüze sahip olma da belirleyicidir. İçeriklerin oluşturulması noktasında ise hiçbir otomatik programlama kullanılmamalıdır. İçerikler özgün bir şekilde hazırlanmalı ve kaliteli-yararlı olmasına dikkat edilmelidir. Kopya içeriklerin bulunması organik SEO açısından zararlıdır. Anahtar kelime araştırmaları için SEO araçları kullanılabilir. Meta açıklamaları, başlık ve anahtar kelime kullanımlarında aşırı kaçınılmaz. Doğru bir şekilde konuyla ilgili olan kelimeler tercih edilmelidir. Açıklama kısmında net, açıklayıcı ve kısa cümleler bulunur.

organik seo

Organik SEO özelinde sosyal medya hesaplarının aktif kullanımı da şarttır. Devamlı olarak içeriklerin paylaşılması ve etkileşim alınması gerekir. Bununla birlikte URL yapısı noktasında da yapılacaklar vardır. Türkçe karakter kullanılmaması, kısa tutulması ve anahtar kelimenin geçirilmesi Organik SEO nasıl yapılır sorusuna yanıt olur. Site kategorilerinin belirli aralıklarla düzenlenmesi de şarttır.

SEO açısından en çok dikkat edilmesi durumların başında backlink durumları gelir. Spam oluşmaması adına mutlaka kaliteli siteler üzerinden link alımı tavsiye edilir. Çok yetersiz sitelerden alınması ya da çok aşırı sayıda backlink oluşturulmasıyla süreçler sekteye uğrayabilir. Arama motoru botları tarafından güvenilir olmayan site sınıfına alınması organik SEO işlemleri için büyük bir risktir. Ayrıca black hat gibi işlemlerin yapılmaması da lazımdır. İllegal durumların yaşanması, manipüle edecek işlemlere girişilmesiyle tüm çabalar heba edilebilir.

Organik SEO’nun Avantajları Nelerdir?

Genel anlamda sitenin daha kalıcı ve kaliteli bir şekilde büyümesi, ziyaretçi kazanması adına yapılan SEO işlemleri çeşitli avantajları da sağlar. Bunlar sitenin güvenilir olduğunu ortaya koyarken daha uzun vadeli işlemler açısından da önemlidir. Kazanılacak SEO avantajları şu şekilde sıralanır;

  • Sitenin daha düzgün bir şekilde büyümesi ve gelişmesi sağlanır.
  • İlerleyen zamanda daha kalıcı bir şekilde başarı gelir.
  • Trafik yoğunluğu yaşanması ve gerçek kullanıcıların tercih etmesiyle sitenin markalaşması söz konusudur.
  • Bir anda yükselip çökme gibi durumun olmamasıyla uzun vadede kazanımlar katlanarak artar.
  • Etki gücü daha fazla olurken tahminlerin ötesinde bir maddi getiri de SEO faaliyetleriyle olur.

Organik SEO Neler Katar?

Sitenin tüm yönleriyle doğal trafik kazanması anlamı taşırken herhangi bir satın alma işlemlerinde SEO etkisi kaybolacaktır. Ne olursa olsun hiçbir şekilde işlemlerden taviz verilmemeli ve bu yönde ilerlenmelidir. Daha kısa sürede trafik alınması adına arama motorları botlarının kandırılması, manipüle edilmeye çalışılması ise telafisi imkansız zararları beraberinde getirebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Organik SEO Ne Demektir?

Organik SEO , arama motoru optimizasyonları sırasında tamamen doğal işleyen süreçlere başvurmak ve bu sayede hedeflere ulaşmak anlamına gelmektedir. Reklamlar veya Black-Hat SEO yöntemlerine başvurmadan yapılır.

SEO Neden Önemlidir?

SEO çalışmaları sonrasında elde edilecek olan sonuçlar daha verimli ve kalıcı olacaktır. Bu çalışmalar daha çok kapsam ve uğraş gerektirse de web siteleri adına çok önemli başarılar doğurur.

SEO Çalışmalarında Güncellemelerin Önemi Nedir?

Organik olarak yürütülmesine karar kılınmış olan SEO çalışmalarında, arama motorlarında yapılan güncellemeler hayati önem taşır. Bu güncellemeleri takip etmek ve iyileştirmeleri uygulamak çok önemlidir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir