Organik Trafik Nasıl Arttırılır?

Organik Trafik Nasıl Arttırılır?

Kişisel bir amaçla ya da kurumsal bir perspektifle oluşturulmuş web sitelerinde organik trafik nasıl arttırılır denildiğinde birçok SEO işlemi öne çıkmaktadır. Hiçbir deneyime sahip olmasanız ya da konu hakkında teknik detaylara çok hâkim olmasanız da yapacağınız doğru hamlelerle organik trafiği yükseltebilirsiniz. SEO işlemleri başlı başına bu amaçla gerçekleştirilirken birden fazla aracın ve uygulamanın kullanımı da önem taşır. İşte tüm detayları ile organik trafik arttırma!

Organik Trafik Süreçlerinde SEO Araçları

Halihazırda gerçekleştirilmesi hedeflenen organik trafik nasıl arttırılır sorusuna doğal yöntemlerle yapılan SEO işlemleri yanıtı verilir. İstatistik verilerin öğrenilmesi, raporların takibi ve bu sonuçlara göre stratejilerin oluşturulması da en az işlemler kadar değerlidir. Bunların sağlanması için ücretsiz kullanımı sunulan SEO araçları var olurken ilki Google Analytics olmazsa olmazdır. Siteyi ziyaret eden kullanıcılara ilişkin verilere sahip olma noktasında yararlanılır. Trafiğin nereden, nasıl ve ne zaman geldiği bilinir. Web siteye ait gösterim sayıları, tıklama sayısı bilinirken organik trafik arttırma konusundaki hususlar şunlardır;

 • Kullanıcıların siteye ne şekilde geldiği,
 • Kullanıcıların sitede kalma süreleri,
 • Sitede tık alım sayıları,
 • Hangi sayfaların daha fazla organik trafik elde ettiği,
 • Organik trafiğin nereden geldiği bu araç sayesinde öğrenilir.
organik trafik arttırma yolları

Google Search Console Kullanımı

Verilere ulaşma ve bunları kullanma noktasında ikinci SEO aracı Google Search Console olarak daha detaylı kazanımlar söz konusudur. Web sitedeki hatalı sayfaların tespiti, düzenleme yapılması ve var olan durumlara ilişkin arama motorunun bilgilendirilmesi mümkün olur. Site haritası güncellenir, güvenlik sorunları giderilebilir ve daha kaliteli bir site oluşturulabilir. Tüm bunları sağlamak için Google Search Console verilerinden yararlanılırken çözüm önerileri noktasında da eşsizdir. Böylelikle sitenin daha iyi hale getirilmesiyle trafik artışı görülecektir.

İçerik Oluşturma Süreçleri

Kaliteli içeriklerin üretilmesi, anahtar kelimelerin doğru kullanımı, meta açıklamalarının istenildiği gibi olmasıyla organik trafik kazanılacaktır. Hiçbir illegal yönteme başvurmadan kısa zaman diliminde ciddi düzeyde trafik alınması adına yapılacaklar bellidir. Sabırlı ve kararlı bir duruşla SEO uyumlu içeriklerin oluşturulması sağlanmalıdır. Programlarla hazır üretimlerin olması ise siteye faydadan öte zarar getirecektir. Ayrıca farklı Negatif SEO işlemlerine başvurmak da büyük riske sahiptir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Anahtar Kelime araştırması yaparak ki Ahrefs ve SEMrush kullanılabilir, içerikler daha kolay bulunabilir hale getirilir. Arama sayfalarında üstlerde olma adına popüler kelimeler kullanılmalıdır. Anahtar kelimenin başlıkta kullanılması, başlığın ilgi çekici tarzda oluşturulması da yine avantajlar arasındadır. İçeriklere ilgi ve alakalı bakımından uygun olması da şarttır. İçerik oluşturma şartları şu şekilde listelenir;

 • Özgün tarzda hedef kitleye uygun bir şekilde hazırlanmalıdır.
 • Kullanıcılara faydalı olmalı ve ilgi alanlarına uygun konular belirlenmelidir.
 • İçerikler çok kısa ya da uzun tutulmamalıdır.
 • İçerik konusuna uygun ve aynı zamanda dikkat çekici bir başlık seçilmelidir.
 • Çok aşırı şekilde anahtar kelimelerin eklenmesi zarar getirirken meta açıklamaları da net ve sade dille kaleme alınmalıdır.
 • Görseller SEO uyumlu hazırlanmalı ve içerikle ilgili olmalıdır.

Kaliteli Site Yapısı Oluşturma

Oldukça iyi bir içeriğin her daim alıcısı olacaktır ancak yine de diğer yönlerle de sitenin kaliteli hale getirilmesi amaç edinilir. Hedef kitleye yönelik projelerin yapılması ve bu çerçevede bir hazırlık süreci sonrasındaki SEO işlemleriyle site kalitesi yükseltilir. Güncel içeriklerin devamlı sürdürülmesi de önemlidir. Bunların sonrasında site ve içerik tanıtımları gerçekleşirken backlink alımlarıyla da organik trafik elde edilir.

Sosyal medyanın etkili kullanılması, potansiyel müşterilerle etkileşim içinde olunması, sektör bazlı çalışmaların yapılması, kampanya ve indirimlerin duyurulması ve mobil yapıya sahip olunması da diğer unsurlardır. Ayrıca forum sitelerinde içeriklerin tanıtılması, farklı şekillerde reklamların oluşturulması da sitenin markalaşmasını sağlayacaktır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Organik Trafik Nedir?

Organik trafik, web sitelerinin arama motorlarında yapılan aramalar sonucunda ziyaretçiler tarafından sponsorsuz, reklamsız bir biçimde görüntülenmesi ve ziyaret edilmesidir.

Organik Trafik Neden Önemlidir?

Organik trafik, reklam kaynaklı trafiklere göre daha sürdürülebilir bir trafik kaynağıdır. Web sitelerinin en büyük hedefleri arasında yer alır ve dönüşüm oranlarına direkt olarak etki edebilir.

Organik Trafik Nasıl Arttırılır?

Organik trafik oranlarını arttırmanın en iyi yolu arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etmektir. İlgili aramalarda ne kadar üst sıralarda görünülürse organik trafik miktarları o kadar çok artacaktır. Daha detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir