Otizm

Otizm

Çağımızın önemli hastalıklarından Otizm nedir? Gelişimsel bir bozukluk olmakla birlikte daha çok ilk 3 yaş döneminde başlayan otizm, yaşam boyu devam etmektedir. Zorlu bir hastalık olarak bilinirken kişinin çevreyle ilişki kurma noktasında yaşadığı zorluklar olarak tanımlanır. Gerek sözel gerek sözel olmayan tüm etkileşimlerde var olan sorunların bütünüdür. Genetik etkilerle oluştuğu bilinirken farklı nedenlerle de otizm olma olasılığı vardır. Ancak erken yaşlarda yapılacak otizm testi ile birlikte kişide böyle bir rahatsızlığın tespit edilmesi birçok açıdan faydalı olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre erkeklerde görülme olasılığı çok daha yüksektir. Otizm hastalığına sahip kişilerde %70 oranında zekâ geriliği tespit edilmektedir. Bununla birlikte %10’luk kısımda ise üstün zekâ görülebilir. Otizm ile birlikte kişide birden fazla rahatsızlık hali de olabilmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bunlardan olurken epilepsi hastası olunması da söz konusudur. Peki, otizm nedir sorusunun akabinde belirtileri nelerdir? (Vikipedi)

Otizm Belirtileri

Öncelikle bilinmelidir ki çocuklarda konulacak otizm tanısı için mutlak surette belirtilerden en az altı tanesinin oluşması beklenir. Bu belirtilerin başında sosyal etkileşimde yetersizlik gelirken iletişim bozukluğu ve hayali oyun kurma sorunları da vardır. Sosyal etkileşim özelinde göz teması kurma sorunları, oyun oynamama, yaşıtlarıyla ilgilenmeme ve duygusal ifadelerin belirgin gösterilmemesi sıralanır. Ayrıca kelime tekrarları ve konuşan çocuklarla iletişime geçememe durumları da otizm belirtileri arasında başlıcalardır.

Otizmli Çocuk Belirtileri;

 • Göz teması çok kısıtlı ya da hiç yoktur.
 • İsmiyle seslenilmesi rağmen tepki vermezler.
 • Çevrelerinden yaşanan gelişmelerle ilgilenmezler.
 • Sarılma ya da biri tarafından öpülme gibi fiziksel eylemlerden hoşnut olmazlar.
 • Konuşma güçlüğü çekerler ve duraksamalar yaşarlar.
 • Canlı varlıklarla iletişime geçmenin ötesinde cansız varlıklar çok daha dikkatlerini çeker.
 • Konuşma şekilleri ve var olan ses tonları her zaman aynıdır.
 • Bir anda ortaya çıkan gülme hali devam edebilir.
 • Düzen takıntıları olabileceği gibi herhangi bir nesneye aşırı bağlılık ortaya çıkarabilir, ondan kopmak istemezler.
 • Sürekli aynı kelimeleri tekrar eder, aynı oyunları oynar, aynı şeyleri yapmak isterler.
 • Yemek yeme noktasında da bozukluk görülürken eşyalarla birlikte kendilerine zarar verme durumu olabilir.
otizm nedir

Otizm Tedavisi Nasıl Olur?

Bilindiği gibi çocuk yaşlarda ortaya çıkan otizm farkındalık günü bu hastalığa karşı bilinçli hareket edilmesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Hemen her çocuk için potansiyel otizm hastası denilebileceği gibi hastalığın erken teşhisi de birçok açıdan önem taşır. Var olan otizm tedavi durumlarına ilişkin her geçen gün gelişimler olmaktadır. Gerek davranışsal eğitimler gerek özel terapilerle kişinin sosyal ve bireysel yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanır. Statü elde etmesi, daha rahat bir yaşam sürmesi ve iletişime dair tüm sorunların azaltılması hedeflenir. Bununla birlikte tohum otizm özelinde yapılan çalışmalarda büyük rol oynamaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Yalnızca tek bir kişiyi ilgilendirmemesinden dolayı ebeveyn eğitimleri de vardır. Otizmli birey ile yaşam sürmek için bazı hususların bilinmesi gerekir. Bununla birlikte atipik otizm ve diğer seçeneklerde kişinin durumuna göre tedaviler ve terapiler yapılmaktadır. Konuşma terapisi, motor yetenekleri artırma terapisi ya da sosyal iletişim terapileri uygulanmaktadır. Doğru ve sürekli olarak uygulanan terapiler sayesinde otizm hastası kişiler, resim yapma ya da müzik çalma yetisi dahi kazanabilmektedir. Her ne kadar sosyal becerileri her zaman sınırlı olsa da kişinin hayattan kopmaması için mutlak surette bu otizm tedavi yöntemleri devam ettirilmelidir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Otizm Nedir?

Otizim genellikle yaşamın ilk 3 yılında başlayan ve kişinin çevresi ile olan sosyal ilişkilerini ve hayatını tümden etkileyen gelişimsel bir bozukluktur.

Otizim Belirtileri Nelerdir?

Otizim hastalığının genelde onlarca belirtisi olabilir. Ancak bu belirtilerin aynı anda 6-10 tanesinin bir bebekte görülmesi otizim belirtisi olabilir. Detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Otizim Tedavisi Mümkün Mü?

Otizim tedavisi tam anlamıyla mümkün değildir. Ancak otizimli bireyin yaşadığı sosyal sıkıntıları hafifletmek ve sosyal becerilerini geliştirmek adına, erken yaşta gerekli eğitim alması çok faydalı olacaktır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir