Pagerank Nedir?

Pagerank Nedir?

Pagerank algoritması hakkında neler biliyorsunuz? Siteler arasında karşılaştırmalarda Google pagerank gibi birçok farklı unsur bulunmaktadır. Algoritma yapılarına bakıldığında ilk olarak Stranford Üniversitesi çerçevesinde ortaya çıkarılmış bu değişkenlik sonralarda Google tarafından değiştirilerek kullanılmaya başlanmıştır. Kısaca ifade etmek gerekirse arama sonuçlarında hangi sayfaların daha üst sıralarda yer alacağı siteler arasındaki bağlantıya göre karar verilir. Birbirlerine verilen bağlantılara göre pagerank değerleri oluşturulmaktadır.

Google Arama işleyişi tarafından kullanılmaya devam eden Pagerank ya da kısaca PR, arama motoru sonuçlarının sıralamasını belirler. Buna ilişkin olarak özgün içeriğin değeriyle birlikte sayfaya verilmiş bağlantılara bakılır ve bağlantı veren sayfaların kalitesine göre listeleme yapar. Çok fazla sayıda bağlantının olmasının bir önemi olmadığı gibi birden fazla hususun incelemeye alındığı da bilinmektedir.

pagerank algoritması

Pagerank Değeri

Her ne kadar çokça kullanılsa da SEO işlemleri özelinde Pagerank değeri hakkında yanlış birçok bilgi vardır. Algoritma yapısına bakıldığında siteler arasındaki link ilişkisinden ötürü ortaya çıkan bir puanlama sistemi vardır. Sitelerin aldıkları doğal backlink durumları ve kaliteleri bu açıdan öneme sahiptir. Burada belirli bir sayıda backlink alımıyla pagerank değerinin daha yüksek olacağı algısı yanlıştır. Her ne kadar sayısal veriler önemli olsa da kalite standartlarına bakılarak da değerlendirme yapılır. Ayrıca Google tarafından sıklıkla güncellemelere gidildiği de unutulmamalıdır.

Pagerank Değeri Ne Getirir?

Öncelikle bilinmelidir ki SEO faaliyetleri çerçevesinde yapılacak işlemler arasında Pagerank bulunmamaktadır. Bunun temel sebebi ise bir kriter ya da yapılması gereken bir unsurdan ziyade sonuç olmasıdır. Yani pagerank seviyesinin yükseltilmesiyle sitenin kalitesi de yükselecektir denilemez. Daha üst sıralarda yer alınmasına etkisi yoktur. Zaten üst sıralara çıkılmasından ötürü pagerank değeri yükselir. Kaliteli backlink alarak pagerank algoritması açısından sitenin seviyesi yükseltilmez. Bunun yerine Google sıralaması öncelikli tutulmalıdır. Bunun asıl amacı ise günlük, haftalık olarak değişkenliklerin Google özelinde yaşanmasıdır. Pagerank güncellemeleri ise 3 aylık periyotlarda olmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Pagerank Tester Püf Noktaları

  • Doğrudan site kalitesiyle ilgili olmasa da sitenin link bağlantılarını gösterir.
  • Eskiye göre çok daha az önemde olmasının temel nedeni manipüle edilme durumudur.
  • Pagerank yerine Trustrank değeri çok daha önemli hale gelmeye devam ediyor.
  • Alexa değerlerinin önemi çok daha fazla olmakla birlikte yoğunluk link durumları geride kaldı.
  • Pagerank değeri için kaliteli ve doğal backlink alımları önemlidir.
  • Backlink alınacak sitelerin daha üst olmasına dikkat edilmelidir.

Google Pagerank İlişkisi

Google sonuçlarına kıyasla pagerank değeri düşük sitelerin daha üst sayfalarda görüntülenmesi de ihtimal dahilindedir. Çünkü önemli bir değer olmasına karşın SEO özelinde bakılan tek değer değildir. Bunun haricinde başka birçok unsurda kendisini gösterir. Zaten site içi ve site dışı SEO faaliyetlerinin belirli bir düzen içinde hep birlikte yapılmasının mantığı da budur. Bundan dolayı pagerank değerinin yükseltilmesiyle tüm sitelerin önüne geçilecek algısı son derece yanlıştır. Var olan pagerank check işlemlerine kıyasla Google için eskiye göre çok önemli olmadığı da söylenebilir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Pagerank Algoritması Nedir?

Google tarafından oluşturulmuş olan pagerank algoritması, sayfaları belirli kriterlere göre puanlandırırlar. Bu puanlandırma durumundan sonra ise sayfaların arama sorgularında alaka düzeyleri ile orantılı olarak sıralaması belirlenir.

Algoritmalar Ne Zaman Değişir?

Algoritmaların ne zaman değiştikleri, ne zaman güncellendikleri ve ne zaman yenilerinin eklendikleri hakkında Google tarafından herhangi bir bilgi verilmemektedir. Bu nedenle bu konuda net bir şey söylenemez.

Pagerank Algoritması Neden Önemlidir?

Pagerank algoritması web site sıralamanızı doğrudan belirleyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle sizler için büyük önem arz eder.

Backlink Alımı SEO Açısından Faydalı mı?

Web sitelerine sağlanacak olan geri bağlantılar arama motorları tarafından kalitelerine göre değerlendirilir. Kaliteli backlinkler SEO açısından faydalı olacaktır.

Algoritmalar Neden Takip Edilmelidir?

Algoritmalar, arama sonuçlarının yeniden dizayn edilmesini ve web sitelerinin sıralamasın belirlenmesi adına önemlidir. Takip etmek ve önlem almak SEO açısından başarı getirir.

SEO Analizleri Nasıl Yapılır?

SEO analizleri yapmak ve hataları çözmek adına Ahrefs, Semrush, Moz veya Semrush gibi araçlar kullanılabilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 4]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir