Panseksüel Nedir?

Panseksüel Nedir?

Cinsel terimler konusunda en çok kafa karışıklığına sebep olanlardan biri olan panseksüel nedir ve diğer cinsel tercihlerden farkı nedir? İsterseniz gelin hep beraber öğrenelim. Cinsel kimlik yelpazesi genişlemeye devam ediyor ve son zamanlarda panseksüellik hakkında çok şey duyuyoruz. Son birkaç yıldır, Miley Cyrus ve Janelle Monaé gibi ünlüler panseksüel olduklarını açıkladılar.

Peki, panseksüel terimi tam olarak ne anlama geliyor ve panseksüeller cinsel ve / veya romantik olarak kime ilgi duyuyor? Panseksüellik, cinsiyet kimliği veya cinsel yönelimden bağımsız olarak kendinizi bir kişiye çekici bulabileceğiniz anlamına gelir. “Garip gelebilir, çünkü hala o kadar sık ​​duymuyoruz bu kelimeyi, ama panseksüel hastalarıma şanslı olduklarını söylüyorum, çünkü herkesi sevebilirler. Panseksüelleri fiziksel şekil değil, insan cezbeder.” New York City’de seks terapisti olan Holly Richmond, Panseksüelliği böyle tanımlıyor. (Vikipedi)

“Pan” Yunanca bir kelimedir, bu nedenle bir panseksüel cinsel ve / veya romantik olarak tüm kimliklerden herhangi biriyle ilgilenebilir. Örneğin, panseksüeller cinsel ve / veya romantik olarak transseksüel, ikili olmayan birine ilgi duyabilir diyor Richmond. Herkes panseksüel olabilse de, zaten LGBT + topluluğunun üyesi olan insanlarda görülme olasılığı daha yüksektir, diye ekliyor.

panseksüel nedir

Panseksüellik ile Biseksüelliğin Farkı Nedir?

Neredeyse her toplumda panseksüel ve biseksüel arasındaki farkın sürekli tartışma konusu olduğuna dikkat etmek önemlidir. Panseksüel kavramını nasıl tanımladığınız da bu kelimeyi anlamanıza bağlı olabilir. Temel olarak, iki taraf vardır: Bir taraf panseksüel ve biseksüel arasında bir fark olmadığını düşünüyor – insanların kendilerini daha rahat hissedebilecekleri ek etiketler sağlayan eşanlamlılar. Diğer taraf “panseksüel” in “biseksüel” den daha büyük bir cinsiyet yelpazesine cazibe anlamına gelen daha kapsayıcı bir terim olduğunu düşünüyor.

“Bi”, bisiklet (iki tekerlekli) ve iki yılda birde olduğu gibi “iki” anlamına gelen Latince bir önek olduğundan, bazı insanlar biseksüellik ve eşanlamlı “ambisüalite” kelimesinin sadece iki cinsiyet için bir cazibe anlamına geldiğini düşünür: erkek ve kadın. Biseksüelliğin bu tam anlamıyla tanımı, görünüşte cinsiyet ikiliğini, tüm insanların erkek ya da kadın olduğu inancını güçlendiriyor. Ve bu nedenle, cinsiyet ikili, androjen, agender, bigender, cinsiyet-nötr, cinsiyet-akışkan ve ikili olmayan insanlar da dahil olmak üzere erkek veya kadın dışında bir şey olarak tanımlayan insanları içermez.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Biseksüel aktivistlerin çoğu aslında biseksüelliği “iki veya daha fazla cinsiyete cazibe” olarak tanımlar. Bi aktivist Robin Ochs, biseksüelliğin “aynı anda değil, mutlaka aynı şekilde değil, mutlaka aynı anda değil, mutlaka birden fazla cinsiyetten ve / veya cinsiyetten insanlara çekilme potansiyeli olduğunu” söylüyor. Aynı derecede. Panseksüel nedir tüm detayları ile açıkladık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Panseksüel Ne Demek?

Panseksüellik; var olan cinsel tercih normlarının aksine, var olan tüm cinsiyetlere karşı cinsel haz duyabilen kişilere verilen isimdir. Genellikle estetik kaygılar üzerine dayanır ve cinsel yönelim konusunda cinsiyet ayrımı yapmaz.

Panseksüellik Zararlı mıdır?

Panseksüelite bir bireyin kendi tercihi tamamen kendi özgür iradesine kalmış bir durumdur. Bu nedenle panseksüel bireylerin seçimleri konusunda zararlıdır veya faydalıdır demek söz konusu olamayacaktır.

Panseksüellik İle Biseksüellik Aynı mıdır?

Biseksüellik hem kadın hem de erken olarak hem iki cinse de ilgi duyar. Anca Panseksüellikte herhangi bir cinsel ayrım yoktur. Homoseksüel ki bireylere karşı da cinsel yönelimleri bulunabilir. İki cinsel yönelim arasında ki fark budur.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir