Papatya Çayı Faydaları

Papatya Çayı Faydaları

Bahar aylarında açan çiçeğiyle elde edilen papatya çayı, oldukça tüketilen bitkisel çayların başında gelmektedir. Birçok faydaya sahip olmasının ötesinde hızı şekilde yapılabilmesi, lezzetli olması ve benzersiz güzellikteki kokusuyla tercih edilmektedir. Sizlerde evde kolay tarifle hemen papatya çayını yapabilir, faydalarını görmeye başlayabilirsiniz. Peki, papatya çayı nasıl yapılır?

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak yarım litre kadar içme suyuna 2 yemek kaşığı kadar kurutulmuş papatya yeterli olacaktır. Miktarın çok daha arttırılması halinde aynı oranda papatya eklenmelidir. Suyun ocakta kaynatılmasının ardından kurutulmuş papatyalar içerisine eklenir. 3 dakika civarında demlenmeye bırakılır. Burada papatya çayı nasıl demlenir sorusu önemli olurken bu süre maksimum 5 dakika olmalıdır. Ardından fincanlara ya da çay bardağına konularak papatya çayı tüketilebilir. İstenmesi durumunda bal ilavesi yapılarak daha tatlı hale de getirilebilir. Bununla birlikte soğuk havalarda birebir olan limonla da karışım yapılabilmektedir.

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

Oldukça kolay şekilde hazırlanmasının yanı sıra papatya çayı faydaları da oldukça fazladır. Şifa kaynağı olmasından ötürü çok uzun yıllardır tüketilen papatya çayının sindirim sistemi özelindeki yararları saymakla bitmez. Mide kramplarının ortadan kaldırılması, bağırsak problemlerini gidermesi ilk başta akla gelmektedir. Ayrıca stres dolayısıyla oluşan uykusuzluk hallerinde de papatya çayı içerek sakinleştirici etkisinden yararlanılır. Boğaz ağrılarına karşı da tesir gücü yüksek olan papatya çayı ne işe yarar sorusuna kan şekerini dengelemesi de örnek verilebilir. Mide bulantılarını geçirmesi ve iltihapların daha hızlı iyileştirilmesi de önemlidir. Özellikle diş eti ve aft sorunlarına sahip kişiler papatya çayı gargarasını yapabilir. Bağışıklık sisteminin çok daha güçlü olabilmesi söz konusudur. Adet sancılarının azaltılması ve var olan düzensiz adetleri önlemesi bakımından da papatya çayı kullanılabilir. (Vikipedi)

papatya çayı faydaları

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

  • Dinlendirici etkiye sahip papatya çayı, stres ve kaygı durumlarında doğal sakinleştirici olmaktadır.
  • Bağırsak iltihaplanmalarına karşı en iyi çözümlerdendir.
  • Karaciğerin çok daha iyi çalışmasını mümkün kılarken alerjik hastalıkların tedavisi amacıyla da tüketilir.
  • Var olan ağız içi yaraların tamamında papatya çayı faydaları görülebilir.
  • Hamilelikte daha çok olmakla birlikte tüm belirgin mide bulantılarının geçirilmesinde etkilidir.
  • Şeker hastalığından ötürü ortaya çıkan göz rahatsızlıklarının önlenmesinde kullanılabilir.
  • Sindirim sistemine dair tüm kramp, ağrı, sancı, hazımsızlık durumlarında rahatlatıcıdır.

Papatya Çayı Zararları Nelerdir?

Halihazırda birçok fazla etkenle çeşitli yararları bulunana papatya çayının zararları da olabilmektedir. Her ne kadar ciddi yan etkileri olmasa da özellikle aşırı tüketimleri sonrasında papatya çayı zararları görülebilir. Gebelik durumlarında olumsuz etkiler gösterebilir. Aşırı tüketimiyle uyuşukluk, halsizlik ya da çok aşırı uyku isteğini de ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle sakinleşme amacıyla fincan fincan tüketilmesi sonrasında kişinin saatlerce uyumasına neden olunabilir. Kan inceltici madde bulunması ise kanama bozukluğuna sahip kişilerde büyük riskleri de beraberinde getirir. Bu tip durumlarda çok dikkat edilmelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Papatya Çayı Nedir?

Papatya çayı, Dünya genelinde çok yaygın bir şekilde üretilmekte olan ve yabani bir şekilde bulunabilen papatya bitkisinde üretilmekte olan bir çay türüdür.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı genellikle uyku problemi çekmekte olan kişiler tarafından kullanılır. Mideye çok iyi gelmektedir. Hazımsızlığı azaltır ve boşaltım sistemini rahatlatır. Detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Papatya Çayı Nerelerde Bulunur?

Papatya çayı ülkemizde genellikle her türlü markette ve aktarda kolayca bulunabilmektedir. Paketlenmiş bitki çayı şeklinde veya kurutulmuş papatya bitkileri halinde satın alınabilinir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir