Paradigma Nedir?

Paradigma Nedir?

Paradigma nedir sorusu felsefe ile ilgilenen kişiler tarafından cevap bulunması istenilen sorular arasında yerini almıştır. Paradigma konusunu açıklamadan önce tarihinden, özelliklerinden ve türlerinden bahsetmemiz daha doğru olacaktır.

Paradigma kelimesi, felsefi anlamda kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bu kelimenin tam olarak bir Türkçe karşılığı bulunmamaktadır. “Değerler Dizisi” ya da “Örnek, Model” olarak da ifade edilebilmektedir. Günlük dilimizde neredeyse hiç kullanmadığımız paradigma kelimesini bu sebeple günlük hayata uygulamamız çok mantıklı olmayacaktır.

Bazı kesimler tarafından günlük dilde de kullanılmak istenilen paradigma genellikle görüş anlamında kullanılmaktadır. (Vikipedi)

TDK’nın Paradigma Hakkında Yorumu

Paradigma tdk açısından da çeşitli şekilde anlamlandırılmaktadır. TDK, paradigmayı, örnek, model olarak açıklamıştır. Bir şeyin üretildiği konusunda gösterilen örnek veya modeller aslında paradigma kavramını işaret etmektedir. Aynı zamanda “Dizi” olarak da ifade edilebilir.

paradigma nedir

Paradigma Hakkında

Paradigma ne demek sorusuna biraz daha derinlemesine bakacak olursak, aslında bir olaya ya da herhangi bir konuya bakılan bakış açısı olarak da tanımlanabilmektedir. Bu durumu gerçekleştirirken, insanlar olaylara her zaman ufak da olsa kendi bakış açılarını katarak olayları istemeden de olsa kendilerince yorumlamaktadır.

Paradigma nedir felsefe açısından da açıklanması gereken konuların başında geliyor. Paradigma kelimesinin pek çok anlamı olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak model, bakış açısı, anlayış dizisi, değerler dizisi, bütün ya da dizi olarak da ifade edilebilmektedir. Görüldüğü gibi paradigma kelimesinin pek çok anlamı bulunmaktadır.

Paradigma Tarihi

Paradigma konusunun tam olarak anlaşılabilmesi için ilk olarak tarihine değinmek gerekiyor. Aslında paradigma, tarihin çeşitli dönemlerinde karşımıza çıkmış ve sürekli cevaplanamayan bir soru olarak kalmıştır. Farklı dönemlerde varlığını devam ettiren paradigma, bilimsel açıdan da örneklenebilen bir konudur. 1900’lü yıllarda paradigma kelimesi, masal ve retorik kavramlarının açıklanması için kullanılmaktaydı. Tekniksel olarak kullanılan bu terim daha sonra 1960’lı yıllarda karşımıza bugünkü görünümüyle çıkmaya başlamıştır. Paradigmanın pek çok kullanım alanı olduğunu söyleyebiliriz. En sık kullanım alanının da bilimsel olduğunun da antlını çizebiliriz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Paradigma Türleri

Paradigmanın pek çok türe ayrıldığını söyleyebiliriz. Genellikle paradigma felsefe alanında kullanıldığı düşünülmektedir. Ancak bizler merakınızın giderilmesi için paradigma kelimesini farklı açılardan inceleyeceğiz:

  • Post Pozitivist Paradigma: Bu paradigma türünün oluşmasında aslında soruların cevapsız kalması neden olmuştur. Uzun yıllardır etkisi devam eden bu paradigma türünde, pozitivist anlayışın açıklanamaması bu paradigmayı ortaya çıkarmıştır. Bu türde güvenilirlik, geçerlilik ve tarafsızlık gibi kavramlar ele alınmıştır.
  • Yorumlayıcı Paradigma: Post pozitivist paradigmanın sorgulanması da yorumlayıcı paradigmanın oluşmasına yol açmıştır. Sürekli araştırılan bir yapıya sahiptir.
  • Eleştirel Paradigma: en önemli paradigma türlerinden bir tanesidir. İletişim araçlarının yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasıyla ortaya çıkmıştır. Kitle iletişim araçlarının farklı düşünce yapılarını ortaya çıkarması konusunda yapıcı bir etkisi bulunmaktadır. Paradigma nedir? Tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Paradigma Ne Demek?

Paradigma, bir disipline bağlı olarak hakim olan konsensusa verilen isimdir. Yani bilimsel bir konuda hakim olan, bilim adamları tarafından ortak olarak kabul edilen görüşlere verilen isimdir.

Paradigma Değişebilir mi?

Paradigmalar belirli bir dönem içerisinde hakim olan görüşlerdir. Yaşanan bilimsel gelişmeler neticesinde paradigmalar çökebilir ve yerine hakim olacak olan başka türlü paradigmalar gelebilecektir.

Paradigmaların Bilime Etkisi Nedir?

Paradigmalar, hakim oldukları dönem itibari ile yapılan araştırmalara ve hipotezlere doğrudan etki eder. Bu alanda çalışacak olan bilim adamlarının düşüncelerine yön verir ve yaşanacak olan gelişmeleri de bu şekilde doğrudan belirler.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir