Paravan Blog Nedir? Ne İşe Yarar?

Paravan Blog Nedir? Ne İşe Yarar?

Paravan blog nedir, ne işe yarar konusuna bugünkü yazımızla açıklık getirmeyi amaçlıyoruz. Paravan blog, SEO çalışmalarında önemli hale gelen tekniklerden biri olmuştur. Paravan bloğun başlı başına kullanım amacı, sahip olunan ana siteyi beslemek dolayısıyla da güçlendirmektir. Bunu da kendi üzerinden backlink yaparak sağlamaktadır.

Örneğin, sosyal medya konuları hakkında yazılar yayınladığınız bir web siteniz olduğunu farz edelim. Bu ana web sitesine ek olarak yine sosyal medya konularını barındıran bir blog oluşturduğunuzu düşünelim. Paravan blog üzerinden ana siteye kelime odaklı link sağlayarak, ana sitenin;

 • Anahtar kelimede Google aramalarında üst sıralara çıkmasına,
 • Hit almasına,
 • Alexa sıralamanının üstlere çıkmasına yardımcı olur.

Paravan Blog Nasıl Yapılır?

Paravan blog kurma çalışmaları düşünüldüğünün aksine komplike olmayan işlemler bütünü olup, sırasıyla uygulandığı taktirde iyi neticeler alınmaktadır. Paravan blog nasıl açılır konusuna maddeler halinde değineceğiz.

 • Öncelikle belli sayıda paravan blog oluşturulmalıdır. Paravan blogları tercihen ücretli ya da ücretsiz açabilmeniz mümkündür. Bunun için de en çok tercih edilen blog servislerini kullanmanız sizin için yararlı olacaktır. Bu servisler şunlardır;
 1. wordpress.com
 2. blogspot.com
 3. blogcu.com
 4. tumblr.com
 5. blog.com
 • Paravan blogları açtıktan sonra yapmanız gereken şey, ana site ile uyumlu özgün ve kaliteli içerikler üretmek olacaktır. Belli periyotlarla minimum 300’er kelimelik makaleler yazabilirsiniz. Yapılan araştırmalar ışığında Google algoritmasına göre bir konuyu anlatabilmek için minimum 300 kelime kullanmak gerekli olduğundan içerik konusunda bu kısıtın altına düşmemenizi tavsiye ederiz.
 • Yazılan içeriklere ek olarak görseller kullanabilirsiniz. Bu işlem tamamen opsiyoneldir fakat uyguladığınız taktirde yaptığınız çalışmanın altını dolduracak ve başarılı olma ihtimalinizi arttıracaktır.
 • En az 1 aylık içerik havuzu oluşturmalısınız. İçerikleri, belli aralıklarla paylaşmalısınız. İçeriklerin Google’da index almasını beklemelisiniz. Direkt paravan blog açıp backlink almanız tavsiye edilmez.
paravan blog

Anlatılanlar temel anlamda paravan blog oluşturmak için yapılması gerekenleri kapsamaktadır. Bunların yanında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Yazının devamında bunlardan bahsedeceğiz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Dijital Pazarlama ve Kanalları

Paravan Blog Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerenkenler Nelerdir?

Paravan blog açma, SEO çalışmaları için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Hızlı, etkili ve ekonomik bir yöntemdir. Fakat bazı noktalara özellikle dikkat edilmesi sizi nihai başarıya ulaştırmakta önemlidir.

 1. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ana sitenin ve açılan blogların farklı IP adreslerine sahip olmasıdır. Örneğin, ana siteniz wordpress ise açtığınız paravan bloglar blogspot ya da tumblr. com uzantılı olmalıdır.
 2. Paravan blogların farklı temalara sahip olması da önemlidir. Kısacası görünürde sitelerin farklı olmasına dikkat edilmelidir.
 3. Kullandığınız içerikler kaliteli ve özgün olmalıdır. Çöp diye tabir edilen kopyala yapıştır tarzındaki içerikler bad SEO oluşmasına neden olacaktır. Web sitenizin hit almasına engel olacaktır.
 4. İlk etapta çok etkili bir yöntem olsa da zamanla etkisini yitirdiğini unutmamanız gerekir. O sebeple bu işlemin devamlılığını sağlamanız önemlidir.

Bu yazımızda sizler için Paravan blog nedir, ne işe yarar konusuna ışık tuttuk.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Paravan Blog Nedir?

Paravan blog, web siteleri için yürütülen dış SEO çalışmalarında kullanılan, ana siteden bağımsız olarak tasarlanan bir blog sitesidir.

Paravan Blog Ne İşe Yarar?

Paravan bloglar sayesinde ana siteye link akışı sağlamak ve popülerlik kazandırmak hedeflenmektedir. Dış SEO çalışmaları adına kullanılmaktadır.

Paravan Blog Oluştururken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Paravan blogları oluştururken, blog sitesinin konusunun trafik getirecek olan konulardan seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak içerik eklenmelidir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir