Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Vizeli ya da vizesiz şekilde gidilebilecek ülkelere yapılacak ziyaretlerde gerekli olan pasaport başvuru işlemlerine hemen başlayabilirsiniz. 2018 yılında resmi, hizmet ve hususi pasaportlara dair tüm süreçler artık Nüfus Müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır. Umumi pasaportlar için ilçe nüfus müdürlükleri kullanılabilirken Emniyet Müdürlüğü’ne gidilmesine gerek olmamaktadır. Öncelikli olarak pasaport başvuru öncesinde hangi tür pasaport için işlemlerin yapılacağı belirlenmelidir. Bordo pasaport ya da yeşil pasaport alımlarında farkı şartlar bulunur. Bununla birlikte pasaport nasıl çıkartılır sorusu için öneme sahip evrakların hazırlanması gerekir. Nüfus kimliği fotokopisi, biyometrik fotoğraf ve varsa eski pasaportlarla birlikte pasaport bedelinin ödendiğini gösteren dekontlar istenir. Reşit olmayan kişi için ise muvafakatname şartı bulunmaktadır. Bunların hazırlanmasının ardından pasaportun kaç yıllık olacağına karar verilir. Genellikle bordo pasaportlar için 10 yıllık süre mantıklı olmaktadır. Gerek pasaport ücretleri açısından gerek kullanımı ve vize işlemleri daha rahat olabildiği için tercih edilir.

Bordo pasaport başvuru öncesinde alacaklı kişiler için farklı ödeme yapmaktadır. Defter bedeli ya da cüzdan bedeli olarak biline ödemeler pasaport süresine bağlı olarak belirlenir. İşlem bedeli olarak ise pasaport harcı ödeme gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler ise harç ödemeksizin pasaport işlemlerini tamamlayabilir. (Vikipedi)

Pasaport Evrakları

  • Pasaport için gerekli evraklar T.C kimlik numarası bulunan nüfus kimliğidir.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf ve varsa eski pasaportların tamamı iade için istenir.
  • Pasaport talebinde bulunan kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda hem anne hem de babası tarafında hazırlanmış muvafakatname örnekleri talep edilir.
pasaport başvuru

Pasaport Başvuru Nasıl Yapılır?

Gerekli evrakların hazırlanması ve ödeme durumlarının tamamlanmasının ardından pasaport randevu alımı yapılır. epasaport.gov.tr adresi üzerinden il nüfus ve ilçe müdürlükleri seçilerek boş gün ve saat alınır. Online randevu işlemleri dakikalar içinde tamamlanır. İkamet edilen bölgedeki müdürlüklerde yoğunluk olması halinde başka yerlerden de alım yapılabilmektedir. Ardından pasaport başvuru sonrasında parmak izi ve gerekli diğer işlemler sonlandırılır. Formların doldurulması ve taleplerin iletilmesiyle birlikte pasaportlar adrese telim şekilde gönderilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Müracaatı sorunsuz tamamlanan pasaport nasıl çıkartılır sorusuna verilecek yanıt bir haftalık zaman diliminde belirtilir. Başvuru sırasında verilen adrese kurye ya da kargo ile pasaportlar gönderilir. Randevu gününden 7 iş günü sonrasında sahiplerin eline geçmektedir. Pasaport teslim alımları bizzat kişi tarafından yapılmalıdır. Halihazırda 102 farklı ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunan bordo pasaport alımları bu şekilde tamamlanmaktadır.

Pasaport Ne Kadar?

2020 yılı içinde zamlanan pasaport ücretleri türlere göre değişmektedir. Ayrıca 1 yıllık, 5 yıllık ya da 10 yıllık bordo pasaportlar arasında da fiyat farklılığı bulunmaktadır. Yıllık pasaport ücreti 304,40 TL olmakla birlikte pasaport harcı ve defter bedeli buna dahil değildir. 10 yıllık pasaportlar için ise 1.000 TL üzerinde bir ödeme yapılması gerekir.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Pasaport Nedir?

Pasaport, uluslararası sınırlar için geçerli olan ve bir kişinin hangi ülke vatandaşı olduğunu temsil eden, genellikle yurtdışı seyahatlarda kullanılan resmi bir belgedir.

Pasaport Olmadan Yurtdışına Gidilebilir mi?

Pasaport’a sahip olmayan bir kişinin diğer ülkelerin sınır kapılarından geçmesi maalesef mümkün değildir. Pasaport yurtdışı seyahatleri için şart olan resmi bir evraktır.

Vize Nedir?

Vize kimi ülkelerin ziyaretçi kabul etmek için ön koşul olarak sundukları bir ülke kabul belgesidir. Vize olmadan bu tarz ülkelere girmek söz konusu olmayacaktır. Kimi ülkeler ise vize olmadan yalnızca pasaport ile ziyaretçi alabilmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir