Patent Nedir?

Patent Nedir?

Markalar ve bireyler için oldukça büyük önem arz eden olgulardan biri olan patent nedir ve ne işe yarar. İsterseniz gelin hep birlikte öğrenelim. Patent, hükümet tarafından bireye (genellikle mucit) verilen yasal bir belgedir. Belge, mucide buluş yaratma, kullanma veya satma konusundaki münhasır, yasal hakkı sağlar. Patentler belirli bir geçerlilik süresi ve son kullanma tarihi ile birlikte gelir. Ayrıca, daha önce icat edilen ürünler üzerinde önemli bir iyileştirme yapmak için patent talebinde bulunabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, yeni bir şey icat ettiğinizde veya mevcut bir ürünü geliştirdiğinizde, özel avantajlar elde etmek için patent başvurusunda bulunmanız gerekir.

Patentin Amacı

Patentler, inovasyonları için bireylere tanınırlık ve muhtemelen maddi bir ödül verir. Küresel olarak, patentlemenin temel kuralı aynı kalır: sahibinin, başkalarının patentli yeniliği yeniden yaratmasını önlemek için münhasır haklara izin verir.

Bu bir patent talebi ile yapılabilir. Patent talebi, patentin en önemli bölümüdür ve bir patent sahibinin inovasyonunun başka biri tarafından ticari olarak kullanılması durumunda bir ihlal davası açma yoludur. Patent istemleri iki tipte olabilir: bağımsız ve bağımlı.

Patent Yasası

Artık patent talebinin ne olduğunu bildiğimize göre, patentleri çevreleyen bazı temel yasalara bakalım.

Patent yasası, fikri mülkiyet olarak kabul edilen daha geniş çerçevenin bir bileşenidir. Yasal hususlar arasında, ticari marka, telif hakkı ve ticari sırların korunması da dahil olmak üzere fikri mülkiyet haklarınızın korunması yer alır.

patent nedir

Bir buluşu patentlemeye çalışırken, buluş sahibi tasarımlarının üç temel gereksinimi karşıladığından emin olmalıdır.

  • Yenilik: Bir icadın yenilik olarak kabul edilebilmesi için yeni olması gerekir.
  • Yararlılık: Bir buluşun yararlı kabul edilmesi için, faydalı bir amaca hizmet ederken amaçladığı şeyi yapabilmesi gerekir.
  • Yaratıcı veya eksiklik: Bir fikir veya ürünün yaratılmasında bir dizi orijinal adım atıldığında bir Yaratıcı patent sağlanır.

Patent yasası, buluşun sadece taklitçiler tarafından değil, bağımsız geliştiriciler tarafından da kullanılmasını önler. Bu, başka hiçbir tarafın belirli bir süre boyunca onu patent alan kişi ile aynı fikri veya buluşu kullanamayacağı anlamına gelir. Ancak, patent sahibi fikrini / icadını satmayı ya da lisanslamayı ya da ticari ve ticari beklentilerini geliştirmek için kullanabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Patent Türleri

Buluşunuza dayanarak, üç çeşit patent başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunlar:

  • Faydalı Patentler: Yararlılıkla sonuçlanan buluşları kapsayan patentler. Ancak, ülkeler arasından Hindistan’ın faydalı patent sistemi yoktur.
  • Tasarım Patentleri: Fiziksel bir nesnenin şeklini veya yüzeyini kaplayan patentler
  • Bitki Patentleri: Eşeysiz üreyen bitkileri kapsayan patentler

Patentler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Patent sahibi, başkalarının ürünü veya hizmeti kopyalamasını önlemek için patenti kullanabilir. Bu rakipler için zorluklar yaratmaktadır.
  • Patentler kolayca elde edilemez ve yalnızca bir buluş veya tasarım yukarıda belirtilen gereklilikleri, yani yenilik, kullanışlılık, yaratıcılığı karşılıyorsa verilir. Patent nedir, tüm detayları ile bu yazıda.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Patent Ne Demektir?

Patent, bir icadın, bir buluşun veya yeniliğin kime/kimlere ait olduğunu göstermekte olan resmi belgelerdir. Hem mucit haklarını korumak hem de buluş yapmayı özendirmek adına kullanılmaktadır.

Patent Nerden Alınır?

Patent almak adına başvurulabilecek olan Özel patent merkezleri mevcuttur. Bu merkezler başvuruları sizlerin adına yapar ve tescil işlemleri konusunda yasal adımları atarlar.

Patent Hangi Ürünler İçin Alınabilir?

Patentler genellikle teknoloji alanında gerçekleştirilmiş olan yenilikler adına alınabilmektedir. Yeni bir şey ortaya koymak, bir çözüm üretmek ve hiç olmamışı yapmak gerekir.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir