Pazar Analizi Nasıl Yapılır ve Pazar Analizi Ne İşe Yarar?

Pazar Analizi Nasıl Yapılır ve Pazar Analizi Ne İşe Yarar?

Pazar analizi nasıl yapılır, sorusu ortaya koyulacak bir iş planının en temel sorusudur desek abartmış olmayız. Pazar analizi konusunda hem kendi profesyonelliğinizi hem de piyasanın durumunu finansal anlamda yansıtmanız önemlidir. Yazımızın devamında sizler için pazar analizi nedir sorusuna devamında da nasıl yapıldığına ışık tutacağız. 

Pazar Analizi Nedir?

Pazar analizi, bir sektörün hem nitel hem de nicel anlamda değerlendirilmesini kapsayan bir çalışmadır. Pazar hacmi ve finansal değer konularının yanı sıra müşteri profilleri, satın alma modelleri, rekabet ve pazara handikap oluşturabilecek durumların tümünü inceler.

pazar analizi

Pazar Analizi Nasıl Yapılır?

Pazar analizinin temelde yapılma amacı, yatırımcılara gerçekleştirdikleri yatırımın sürdürülebilir olduğunu ve pazarı iyi bir şekilde tanıdıklarını kanıtlamaktır. Pazar analizinde olması gerekenler  4 başlık altında incelenebilir.

 1. Demografik Unsur ve Pazar Payı
 2. Hedeflenen Pazar
 3. Pazar İhtiyacı
 4. Pazara Giriş Handikapları

Pazar Analizi: Demografik Unsur ve Pazar Payı

Aklınızdaki iş planının kapsamına uygun olarak pazar bölümlemesini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. İş planınız restorant gibi yerel ölçekte ise mahalle ya da ilçe bazında bir değerlendirme, restoranlar zinciri ise ulusal ölçekte pazar bölümlemesi değerlendirilmelidir.

İş alanınızın yer aldığı pazarın büyüklüğünü değerlendirirken potansiyel müşteri kitlesi ve pazarın değeri kıstaslarını baz almalısınız. 

 • Potansiyel müşteri kitlesi: Potansiyel müşteri iş yapacağınız sektöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin, hediyelik eşya satan bir mağazanız varsa hitap edeceğiniz kitle kadın, erkek ya da yaş farkı olmaksızın geniş olacaktır. Fakat bebek eşyaları satan bir mağaza açacaksanız müşteri kitleniz büyük oranda yeni anne olmuş kişilerden oluşacaktır. 
 • Pazar değeri: Potansiyel müşteri kitlesini belirlemekten daha zor olan bir faktördür. Pazar değerini belirlemek adına yapılacak ilk hamle pazar değerinin kamuya açık olup olmadığına bakmaktır. Yani yapılacak işlerin devlet bünyesinde değerlerine ilişkin bir bildiri yayınlanıp yayınlanmadığına bakmaktır. Örneğin, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nın harita bürolarında yapılan her iş için birim fiyat üzerinden katalog çıkarması. Fakat iş yapmaya hazırlanacağınız sektörde böyle bir durum söz konusu değilse pazar araştırması desteğine ihtiyacınız olabilir. Yatırımcıların pazar değerine ilişkin tahminlerde bulunması için 2 farklı yaklaşımdan söz edilebilir; Aşağıdan yukarıya yaklaşım ve yukarıdan aşağıya yaklaşım. Aşağıdan yukarı yaklaşımında, adından da anlaşılacağı üzere birimsel faktörlerden başlayarak küresel boyutlarda bir standart oluşturulmasıdır. Yani yapılan birim işlerin büyük ölçeklerde değerlendirmek olarak da tanımlayabiliriz. Yukarıdan aşağıya yaklaşım ise az önce bahsettiğimizin tam tersidir. Küresel boyutlardaki bir modeli yapılan birim işe indirgemektir. 
pazar analizi nasıl yapılır

Pazar Analizi: Hedef Pazar

Hedef pazar analizi adından da anlaşılacağı gibi hizmetinizin ulaşmasını beklediğiniz hedef müşteri kitlesidir. Örneğin kırtasiye malzemeleri satan bir iş yerine sahipseniz, hedef kitlenizin %90 oranında öğrenci olması beklenen bir durumdur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Yeniden Hedefleme (Retargeting) Nedir? Nasıl Yapılır?

Pazar İhtiyacı 

Potansiyel yatırımcıları ağırlıklı olarak ilgilendiren bir konudur. Pazara girmenizin neden olacak itici güçleri araştırmanız gerekmektedir. Pazar ihtiyacı konusunda rakiplerinizi de kapsamlı bir şekilde araştırmalısınız. Rakiplerinizi zayıf ve güçlü yanlarını belirlemeli, pazar içerisinde alenen görünen eksikleri gidermek adına kendinizin yapacaklarını da belirlemelisiniz. Rekabet faktörünü de göz önünde bulundurarak yatırımcılarınıza açığı bulduğunuzu ve iş planı sonundaki konumunuzun garantisini vermelisiniz. 

Pazara Giriş Handikapları

Pazara girişi olumsuz anlamda etkileyen çevresel ya da yatırımsal faktörler olabilmektedir. Bunun en tipik örnekleri şunlardır;

 1. Maddi faktörler: Yatırımın kapsamı geniş olduğunda maddi anlamda olumsuzluklar gün yüzüne çıkabilir. 
 2. Teknoloji: Fabrika türevi kuruluşlarda açığa çıkan bir problemdir.
 3. Marka: Markanın belli bir tanınırlık seviyesine erişmesi harcanak reklam ve tanıtım maliyetleri engel oluşturabilir.
 4. Düzenleme: Yasal yaptırımlardan kaynaklı olarak problem oluşabilir.
 5. Tedarik: Kaynaklara erişim sağlama konusunda sıkıntılar yaşanabilir. 
 6. Yer: Lokasyondan kaynaklı problemler 

Pazar Analizi Nasıl Yapılır ve Pazar Analizi Ne İşe Yarar, isimli yazımızda pazar analizinin ne olduğu ve aşamalarının neler olduğundan bahsettik. 

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Pazar analizi nedir?

Pazar analizi, yeni iş girişiminde bulunan kişi ya da kişilerin sektörün nabzını hem nitel hem de nicel anlamda tutmasıdır.

Pazar analizleri ne işe yarar?

Pazar analizinin temel amacı iş girişiminde bulunan yatırımcılara, gerçekleştirdiklerin yatırımın sürdürülebilir olduğunu ve sektöre hâkim oldukları gerçeğini göstermektir.

Pazar analizleri nasıl yapılır?

Pazar analizleri müşteri kitlesi, pazar değeri, hedef pazar ve pazar ihtiyacı gibi konulara açıklık getirilerek gerçekleştirilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir