PCT Nedir?

PCT Nedir?

İnsan vücudunun en önemli biyobelirteçlerinden olan PCT nedir? PCT yüksekliğinde ve PCT düşüklüğünde ne gibi sorunlar yaşanır?

Prokalsitonin (PCT), sepsisin tanımlanmasında diğer proenflamatuar belirteçlerden (örn., Sitokinler) daha fazla özgüllük gösteren ve bakteriyel enfeksiyonların teşhisinde kullanılabilen bir biyobelirteçtir. Prokalsitonin ayrıca akciğer ve bağırsağın nöroendokrin hücreleri tarafından üretilir ve enflamatuar uyaranlara, özellikle bakteri kökenli olanlara yanıt olarak akut faz reaktanı olarak salınır. Enflamasyon sırasında yükselen prokalsitonin seviyesi, bakteriyel endotoksin ve enflamatuar sitokinlerle ilişkilidir. (Viki Eng)

PCT Seviyeleri

PCT 1993’te sepsisin bir belirteci olarak tanımlandı. Şiddetli sistemik enflamasyona, özellikle bakteriyel enfeksiyona yanıt olarak hastaların dolaşımına salınan çözünür bir proteindir. Biyokimyasal olarak, kalsitonin hormonunun prohormonudur, ancak biyolojik fonksiyon ve indüksiyon kalsitonininkinden farklıdır. PCT’nin indüksiyonu sitokinlere kıyasla daha katı bir şekilde düzenlenir: uyarılmış tam kanda önemli bir PCT üretimi yoktur, ancak sepsis sırasında çeşitli dokularda PCT üretimi gözlenmiştir. Dolaşımdaki PCT’nin indüksiyonu, sepsis sırasında ve aynı zamanda doku travması gibi diğer durumlarda ortaya çıkan monositik hücrelerin aktivasyonu ve yapışması ile ilgilidir. Aktif monositlerle temas ettiğinde yapışık monositlerin ve adipositlerin PCT ex vivo ürettiği gösterilmiştir. PCT indüksiyonu sırasında karaciğerin rolü, karaciğer açıklamasından sonra PCT yanıtının önemli ölçüde azaldığı bir babun endotoksin şok modelinde gösterilmiştir. İndüksiyonun düzenlenmesindeki bu fark, PCT’nin diğer sepsis belirteçlerinden farklı bir profile sahip olmasının bir nedeni olabilir.

pct nedir

Teşhis testleri proteinin kalsitonin / N-ProCT kısmını ve dolayısıyla prohormonun 114-116 amino asit zincirinin sadece bir parçasını ölçer. Sağlıklı bireylerde PCT’nin plazma düzeyleri oldukça düşüktür (<0.1 ng / mL) . Sepsis ve sistemik inflamasyonu hariç tutmak için ≤0.2 ng / mL’lik bir konsantrasyon yararlı bir referans aralığıdır. Sepsis tanısı için bir kesim olarak, plasma0.5 ng / mL plazma seviyeleri anormal olarak yorumlanır ve sepsis önerir. Tepe seviyelere ulaştıktan sonra, dolaşımdaki PCT konsantrasyonu yaklaşık 1-1½ günlük % 50 plazma-kaybolma oranı ile düşer. Şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda eliminasyon oranları uzatılabilir (üçte bir ila yarım), ancak PCT birikimi meydana gelmez.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

PCT Yüksekliği

  • Yüksek PCT seviyeleri sepsis, şiddetli sepsis veya septik şok tanısında yüksek bir pozitif prediktif değere sahiptir (PCT> 0.5 ila> 2 ng / mL).
  • Aksine, normal veya çok düşük PCT plazma konsantrasyonları, ciddi sistemik inflamasyon veya sepsisi dışlamak için yüksek negatif prediktif değere sahiptir (PCT <0.25 ila <0.5 ng / mL).

Bunlar PCT teşhisinin ayırt edici özellikleridir.

 PCT yükselmesi ile bakteriyel enfeksiyon arasındaki ortak bağlantı sistemik inflamatuar yanıtın şiddetidir. Bakteriyel enfeksiyon PCT üretimi için güçlü bir uyarıcıdır, sistemik inflamasyon viral enfeksiyondan kaynaklanıyorsa PCT indüksiyonu düşüktür. PCT nedir sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

PCT Nedir?

Labaratuvar teslerinden biridir. Kandaki prokaksilotin değerini ölçmek için yapılmaktadır. Sıklıkla bakteriyel enfeksiyon kapmış olduğu şüphenelinen kişilere yapılmaktadır.

PCT Testi Neden Yapılır?

PCT testi ; Kalp çarpıntısı, Mide bulantısı, Yüksek ateş gibi durumlarda Doktorlar tarafından şüphelenilmesi halında kandaki olası bakteri miktarını öğrenmek amacı ile yapılmaktadır.

PCT Düşüklüğü Ne Demek?

PCT düşüklüğü sağlıklı bireylerde olması gereken durumdur. Kandaki prokaksilotin miktarı ne kadar düşük ise şüphe edilecek durum o kadar az demektir. Aynı şekilde kanda ki miktar yükseldikçe tehlike artar.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir