PDW Nedir?

PDW Nedir?

İçindekiler

PDW nedir, yüksekliği ve düşüklüğü kan tahlillerinde ne anlam ifade eder? Trombositler olarak da adlandırılan PDW’ler, normal kan pıhtılaşması için gerekli olan küçük hücre parçalarıdır. Kemik iliğinde megakaryositler olarak adlandırılan çok büyük hücrelerden oluşurlar ve dolaşmak için kana salınırlar. PDW sayısı, kan örneğinizdeki trombosit sayısını belirleyen bir testtir.

Bir kan damarı veya dokusunda bir yaralanma olduğunda ve kanama başladığında, trombositler kanamayı üç şekilde durdurmaya yardımcı olurlar. Şunları yaparlar:

  • Yaralanma bölgesine bağlı kalın hücreler üretme,
  • Diğer trombositlerle birlikte kümeleşme (agrega),
  • Diğer trombositlerin agregasyonunu uyaran kimyasal bileşikleri serbest bırakma.

Bu adımlar, primer hemostaz adı verilen bir işlemde yaralanma bölgesinde gevşek bir trombosit tıkacı oluşmasına neden olur Aynı zamanda, aktifleştirilmiş trombositler, pıhtılaşma faktörleri olarak adlandırılan proteinlerin sıralı aktivasyonunu içeren bir dizi adım olan pıhtılaşma kaskadını destekler. Bu ikincil hemostaz işlemi, gevşek platelet tıkacından örülen, bir fibrin ağı oluşturan ve yaralanma iyileşene kadar yerinde kalan stabil bir pıhtı oluşturmak için sıkışan fibrin iplikçiklerinin oluşumuyla sonuçlanır. Pıhtıya artık ihtiyaç duyulmadığında, diğer faktörler pıhtıyı parçalar ve çıkarır.

pdw nedir

PDW Ne İşe Yarar?

Pıhtılaşma sürecinin her bileşeni mevcut olmalı, doğru zamanda etkinleştirilmeli ve yeterli pıhtılaşma için düzgün çalışmalıdır. Yetersiz sayıda PDW varsa veya trombositler normal çalışmıyorsa, stabil bir pıhtı oluşmayabilir ve aşırı kanama riski artabilir. Trombositler dolaşımda yaklaşık 8 ila 10 gün hayatta kalır, bu nedenle kemik iliği sürekli olarak parçalanan, tüketilen ve / veya kanama yoluyla kaybedilenlerin yerine yeni trombositler üretmelidir. Trombosit sayısı ile kandaki trombosit sayısının belirlenmesi, çok az veya çok fazla trombosit ile ilgili bir dizi bozukluğun teşhis edilmesine yardımcı olabilir.

  • MPV trombositlerinizin ortalama boyutunu yansıtır. Çok sayıda büyük trombosit (yüksek MPV) ve düşük trombosit sayısı, kemik iliğinizin trombosit ürettiğini ve hızla dolaşıma soktuğunu gösterir. Yüksek bir MPV, bazı kanserlerde daha düşük sağkalım oranları ile ilişkilendirilmiştir. Tersine, düşük MPV trombositlerin ortalamanın altında ve daha yaşlı olduğunu gösterir. Bunun nedeni, kemik iliği tarafından üretimi etkileyen bir bozukluk olabilir. Düşük MPV, enflamatuar bağırsak hastalığı, kemoterapi ve aplastik anemi ile ilişkilendirilmiştir.
  • PDW trombositlerin boyutunun ne kadar düzgün olduğunu yansıtır. Normal bir PDW, çoğunlukla aynı boyutta olan trombositleri gösterirken, yüksek bir PDW, trombosit boyutunun büyük ölçüde değiştiği anlamına gelir; trombosit aktivasyonu olduğu ve vasküler hastalıklar ve bazı kanserlerle ilişkili olduğu konusunda bir ipucudur.

Genellikle, anormal sonuçlar ek testler yapılmasını sağlar. Belirli koşullar altında, trombositler birlikte kümelenebilir ve hatalı olarak sayıca düşük ve / veya daha büyük boyutta görünebilir, bu nedenle trombositleri doğrudan mikroskop kullanarak incelemek için bir kan yayması yapılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

PDW Nedir?

PDW; kan sayımı parametlerin birisidir. Bir test türüdür. Kandaki platelet yani trombositlerin büyüklüklerinin dağılım aralığının ölçülmesi adına uygulanmaktadır.

PDW Testi Neden İstenir?

PDW testinin istenmesi için ortaya çıkmış olan bir kaç sebep bulunmaktadır. Bunlar; Fazla adet kanaması, kanın pıhtılaşması, ciltte sebepsiz morluklar, burun kanaması, ciltte lekeler ve kızarıklıklar.

PDW Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

PDW yüksekliği trombosit büyüklüklerinin çok farklı değerlerde olduğu anlamı çıkar. Bu da bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bulaşıcı hastalık, Doğum kontrol hapı, Kanser Türleri, Kansızlık, İltihaplı hastalıklar PDW yüksekliğine neden olabilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir